Wtorek był kolejnym dniem obrad pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. Izba niższa parlamentu wybrała Monikę Horną-Cieślak na nowego rzecznika praw dziecka oraz Karolinę Marię Bućko do Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15. Po południu i wieczorem odbyły się debaty dotyczące powołania trzech komisji śledczych - do spraw wyborów kopertowych, inwigilacji Pegasusem i afery wizowej. Tak w tvn24.pl relacjonowaliśmy polityczny wtorek.
Posłowie wybrali wczesnym popołudniem nowego rzecznika praw dziecka. Teraz Monika Horna-Cieślak potrzebuje akceptacji Senatu. W następnej kolejności parlamentarzyści zdecydowali o uzupełnieniu państwowej komisji ds. pedofilii (Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15). Akceptację uzyskała Karolina Maria Bućko.
Sejm także skierował do komisji zdrowia obywatelski projekt ustawy wprowadzającej finansowanie procedury in vitro z budżetu państwa. Większość posłów była przeciwko wnioskowi o odrzucenie projektu, który w ubiegłym tygodniu zgłosiła Konfederacja.
Po południu rozpoczęły się debaty dotyczące powołania trzech komisji śledczych. W pierwszej kolejności posłowie dyskutowali o komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych w 2020 roku, następnie rozpoczęła się debata na temat komisji do spraw inwigilacji Pegasusem. Po godzinie 20 posłowie zajęli się punktem dotyczącym komisji w sprawie afery wizowej.
W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim prezydent zaprzysiągł rząd bez większości Mateusza Morawieckiego. Premier w ciągu 14 dni ma przedstawić Sejmowi expose z wnioskiem o udzielenie wotum zaufania. Rzecznik rządu Piotr Mueller na antenie Polsat News przekazał, że zostanie ono przedstawione najpewniej 11 grudnia.
W tvn24.pl relacjonowaliśmy wydarzenia z i wokół posiedzenia Sejmu:
Dziękujemy za śledzenie relacji z posiedzenia Sejmu w tvn24.pl. Zapraszamy na jutro. Spokojnej nocy!
Prowadząca obrady poinformowała, że zostało zakończone rozpatrywanie punktów porządku dziennego zaplanowane na wtorek.
Wicemarszałkini Sejmu Dorota Niedziela przekazała, że projekt uchwały ws. powołania komisji śledczej ws. afery wizowej został skierowany do Komisji Ustawodawczej.
Szymański: Zagłosujmy za komisją śledczą, która w sposób jednoznaczny pokaże ten szczyt patologii w handlowaniu wizami.
Szymański: Mówicie, że szybko zareagowaliście i usunęliście Wawrzyka dzień po. No i co dalej? Gdzie jest jakieś działanie prokuratury?
Głos zabiera ponownie poseł wnioskodawca Tomasz Szymański (KO). - Napisaliście scenariusz, jak kupić biednych ludzi. Jak przepuszczać przez tryby MSZ z pominięciem konsulatów za niesamowite pieniądze - powiedział.
Na mównicy ponownie pojawił się Paweł Jabłoński (PiS): Jeśli ta komisja powstanie i mnie wezwie, to ja przed nią stanę i będę mówił o faktach, tak jak dziś.
Dariusz Joński (KO): Wydaje mi się, że kogoś brakuje na tej sali. Brakuje byłego szefa MSZ Zbigniewa Raua, który mówił, że cała afera nie istnieje. Bał się? Wstydził? A może po prostu nie miał odwagi?
Patryk Gabriel (KO): Jeden z panów z PiS-u mówił, że debata toczy się pod osłoną nocy, obawiając się, że być może nie dociera ona do Polek i Polaków. Warto zerknąć w wynalazek, którym jest telefon. Tam ogląda nas w tym momencie kilkadziesiąt tysięcy osób.
Marta Wcisło (KO): Stworzyliście korupcyjny proceder handlu. Ta komisja to pierwszy krok. A tych kroków będzie więcej.
Urszula Zielińska (KO): Tylko w ciągu trzech lat sprowadziliście dwa miliony pracowników spoza Unii Europejskiej.
Adam Luboński (Polska 2050-TD): Najważniejsze osoby w państwie zorganizowały sobie biznes. Transfer ludzi do Polski.
Wystąpienie Sławomira Mentzena w sprawie inwigilacji Pegasusem odbija się szerokim echem w mediach społecznościowych.
"Pozdrawiam serdecznie wszystkich, którzy mi zarzucali chęć zrobienia koalicji z PiS" - napisał polityk.
Wanda Nowicka (klub Lewicy): Osiem lat bezkarności sprawiło, że uwierzyli, że wszystko im wolno, że hulaj dusza, piekła nie ma.
Michał Szczerba (KO): Afera wizowa to historia zdrady obywateli państwa i naszego bezpieczeństwa. Wysokość łapówki decydowała, kto może wjechać do Polski.
Radosław Fogiel (PiS) zwrócił uwagę, że w harmonogramie obrad ten punkt jest zaplanowany do północy. Przypominał w tym kontekście wypowiedzi polityków na temat trybu pracy Sejmu ubiegłej kadencji.
- Jesteście gromadką hipokrytów - stwierdził.
- Przypomnę panu, że rano pan marszałek (Szymon Hołownia - red.) wytłumaczył, dlaczego dziś mamy przedłużone obrady, i że to jest wyjątkowa sytuacja. Mam nadzieję, że pan słuchał - zareagowała wicemarszałkini Dorota Niedziela.
Prowadząca obrady wicemarszałkini Dorota Niedziela przekazała, że czas na wypowiedź to dwie minuty.
Rozpoczyna się dyskusja na temat projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej w sprawie afery wizowej.
Jakubiak: O tyle ta komisja będzie dobrym elementem, że tę sprawę trzeba wyjaśnić.
Jakubiak: Imigracja w jakiejkolwiek konfiguracji, a szczególnie ta nielegalna jest niebezpieczna dla RP i całej Europy.
Głos w imieniu koła poselskiego zabiera poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak.
Głos w imieniu Konfederacji zabiera też Grzegorz Braun. - I lewica z lewej, i z prawej strony tej izby była bardzo ochoczym importerem uchodźców-nachodźców - stwierdził.
Mulawa: PiS mami wyborców, PiS udawał tego, kim nie jest i PiS zdradził wyborcę prawicowego i konserwatywnego. Z drugiej strony uważam, że PO zjednoczona z Lewicą robiłaby dokładnie to samo.
Krzysztof Mulawa reprezentuje w dyskusji klub Konfederacji. - Afera wizowa rozgrzała całą Polskę za wyjątkiem posłów PiS-u. Kolejny raz cała Polska czymś się oburza, a wy mówicie, że nic się nie dzieje - rozpoczął swoje wystąpienie.
Konieczny: Mam nadzieję, że w tej komisji przemówią fakty. Jestem przekonany, że te fakty okażają się wystarczająco obnażające.
Konieczny: Kto wiedział o procederze korupcyjnym? Była presja na konsulaty. To jest mechanizm, który należy wyjaśnić.
W imieniu klubu Lewicy głos zabiera poseł Maciej Konieczny.
Biernacki: Pracownicy MSZ byli przerażeni niekontrolowanym napływem migrantów.
W imieniu klubu PSL - Trzecia Droga głos zabiera Marek Biernacki.
Nastąpiła zmiana prowadzącej obrady. - Mój debiut w prowadzeniu obrad przypadł na procedowanie bardzo trudnych tematów dotyczących powołania komisji śledczych. Dziękuję wysokiej izbie za wspólne procedowanie tych ważnych uchwał - oświadczyła wicemarszałkini Monika Wielichowska.
Jej miejsce zajęła Dorota Niedziela (Koalicja Obywatelska).
Leo: Macie usta pełne frazesów. "Murem za polskim mundurem", tymczasem równoległe wykorzystaliście tych, którzy pilnują granicę i za ich plecami prowadziliście obrzydliwy, korupcyjny handel ludźmi.
Leo: Afera wizowa to jedna z najpoważniejszych afer, do jakich doszło w Polsce w ciągu ośmiu lat rządów PiS. Narażająca na niebezpieczeństwo obywateli Polski.
Głos zabiera też posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo.
Schaedler: Afera jest rodem ze świata mafijnego, trzeba ją wyjaśnić. Uważam powołanie komisji śledczej za konieczne.
W imieniu klubu Polska 2050 - Trzecia Droga głos zabiera Ewa Schaedler.
Nitras: Do zobaczenia panie Jabłoński przed komisją śledczą.
Nitras: Nie mamy nic przeciwko ludziom, którzy przyjeżdżają w sposób legalny do pracy, ale mamy przeciwko przestępcom, którzy się zagnieździli w MSZ.
Nitras: Pan mówi o niechlujności? A jaką chlujność wyście w ministerstwie zachowali? Pan powinien wyjść i powiedzieć słowo "przepraszam" każdemu polskiemu obywatelowi.
W imieniu KO głos zabiera też poseł Sławomir Nitras.
Joński: Krok po kroku wyjaśnimy, jak sprzedawali bezpieczeństwo Polski za łapówki.
Joński: Dokumenty, do których dotarliśmy z posłem Michałem Szczerbą, wskazują, że ten sam pośrednik, który w kwestii wiz obsługiwał MSZ, pracował dla reżimu Łukaszenki.
Joński: Mam dość już tej błazenady polskiej dyplomacji w wykonaniu PiS-u. Te cyrkowe wystąpienia, że wszyscy są winni, tylko nie oni. Czas najwyższy odbudować zaufanie do Polski i wiarygodność.
W imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej głos zabiera Dariusz Joński.
Jabłoński: Zaproponujemy poprawkę, by była określona dokładnie data początkowa - 16 listopada 2007 roku, data powołania (Radosława - red.) Sikorskiego na szefa MSZ.
Jabłoński: Nieprawidłowości rzeczywiście były, my tego nie ukrywamy. To nasze służby je ujawniły.
Jabłoński: Dlaczego od 1 stycznia 2019 roku? Mieszacie w uzasadnieniu podstawowe fakty.
Jabłoński: Przedstawimy do tego projektu dwie poprawki. Liczymy na to, że je przyjmiecie, chyba że się czegoś boicie.
Jabłoński: Może państwa zaskoczę, ale nie będziemy wcale przeciwko powstaniu tej komisji. Pod jednym warunkiem - że to będzie komisja rzetelna i merytoryczna, że to nie będzie hucpa, którą teraz tu przygotowujecie.
W imieniu klubu PiS głos zabiera Paweł Jabłoński, poseł i jednocześnie wiceminister spraw zagranicznych.
W ramach debaty Sejm wysłucha 10-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 5-minutowego oświadczenia w imieniu koła.
Szymański: Polki i Polacy mają prawo i obowiązek poznać od nas prawdę. KO dotrzyma umowy społecznej - rozliczymy to zło, naprawimy to, co zdemolowaliście.
Szymański: W tym roku, aby wygrać wybory, PiS znowu wyciągnęło z szafy temat nielegalnych migrantów. Zrobili referendum, wypuścili spoty, stali pod biurami poselskimi. No i co? Stało się, ich narracja legła w gruzach.
Szymański: Rolą komisji śledczej będzie ustalenie liczby oraz tożsamości osób, które nielegalnie przekroczyły granicę Polski lub wobec których zalegalizowano pobyt w wyniku zaniedbań i zaniechań.
Szymański: Przyszedł czas rozliczeń, a spraw, jak państwo widzicie, jest wiele.
Głos zabiera przedstawiciel wnioskodawców - Tomasz Szymański (KO).
Sejm przechodzi do pierwszego czytania poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Prowadząca obrady wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska przekazała, że projekt uchwały został skierowany do dalszych prac w komisji ustawodawczej.
Kropiwnicki: Oszukaliście sąd co do faktów, a potem co do narzędzi.
Kończący debatę głos zabiera poseł wnioskodawca - Robert Kropiwnicki (KO).
Warchoł: W interesie państwa leży doskonalenie technik operacyjnych. Inne kraje to rozumieją.
W środę na dwudniowym posiedzeniu zbiera się Senat. W porządku obrad jest projekt nowelizacji Regulaminu Senatu, dostosowujący go do zmiany liczby senackich komisji. Senatorowie mają też wybrać dwóch członków do Krajowej Rady Sądownictwa.
Warchoł: Polska nie jest wyjątkiem. W wielu krajach systemy operacyjne są zdecydowanie bardziej rozwinięte.
Lista posłów zadających pytania została wyczerpana. Głos zabiera Marcin Warchoł, minister sprawiedliwości w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego.
Co jeszcze w harmonogramie obrad Sejmu we wtorek?
od godziny 21 do północy ma trwać pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Od północy do 1 zaplanowano czas na ewentualne oświadczenia poselskie.
Trwa zadawanie pytań przez posłów dotyczących poselskiego projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.
Monika Rosa (KO): Musimy się dowiedzieć, wskazać winnych i wyciągnąć konsekwencje, by nigdy więcej nikomu nie przyszło do głowy użyć służb przeciwko politycznym konkurentom i obywatelom.
Witold Zembaczyński (Koalicja Obywatelska): Nie mogę się doczekać, kiedy zobaczę wszystkich winowajców przesłuchiwanych na komisji śledczej przed opinią publiczną i widzów TVP, którzy będą to z popcornem oglądać.
Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska): Przed momentem pan poseł Kukiz w swoim wykładzie o moralności podawał w wątpliwość, czy będziemy rozliczać, czy nie. Chciałem z tego miejsca powiedzieć, że rozliczymy również tę fundację pana Kukiza, która dostała prawie cztery miliony złotych od premiera Morawieckiego.
W Sejmie posłowie rozpoczęli zadawanie pytań w sprawie rozpatrywanego projektu uchwały. Prowadząca obrady wicemarszałkini Monika Wielichowska przekazała, że czas na wypowiedź to dwie minuty.
Głos w imieniu koła Kukiz'15 zabiera Paweł Kukiz. Jak mówił, "z przyjemnością" zagłosowałby za komisją, która obejmowałby okres od 2007 roku.
Konfederacja poprze wniosek o komisję śledczą w sprawie inwigilacji Pegasusem.
Mentzen: Co by było dalej, gdybyście jakimś nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności rządzili trzecią kadencję? Oglądalibyśmy w "Wiadomośćiach" rozmowy polityków opozycji z ich psychologami, lekarzami? A może zrobilibyście pierwszą w historii transmisję spowiedzi prosto z konfesjonału, bo też ludzie tam mają telefony?
Mentzen: Co trzeba mieć w głowie, by uznać, że jednym z najgroźniejszych bandziorów w Polsce jest Krzysztof Brejza, Michał Kołodziejczak czy Roman Giertych?
W imieniu klubu Konfederacji głos zabiera Sławomir Mentzen.
Trela: Obrzydliwe i ohydne było to, jak wydobywaliście informacje.
Głos klubu Lewicy w dyskusji przedstawia Tomasz Trela.
Paszyk: Z podsłuchów zrobiliście system, nie walki z przestępczością czy patologią, tylko walki z konkurencją polityczną. To jest standard białoruski, rosyjski czy północnokoreański. Sięgneliście do takich metod.
W imieniu klubu PSL - Trzecia Droga głos zabiera jego szef Krzysztof Paszyk.
Gramatyka zadeklarował, że klub Polska 2050 - Trzecia Droga poprze powstanie komisji śłedczej ws. inwigilacji Pegasusem.
Z klubu Polski 2050 - Trzecia Droga głos zabiera też Michał Gramatyka. - Powiedzieć, że Pegasus to jest narzędzie do podsłuchu to nic nie powiedzieć. Nie da się bardziej wejść w prywatność użytkownika telefonu, niż łamiąc go trojanem pokroju Pegasusa - stwierdził.
Śliz: Nie bez znaczenia są okoliczności, od kogo został zakupiony ten program, czyli od prywatnej spółki z Izraela. Czy mamy pewność, że obcy wywiad nie weryfikował całego telefonu polskiego posła?
W imieniu klubu Polska 2050 - Trzecia Droga głos zabiera Paweł Śliz.
Brejza mówi o "zastraszaniu świadków, co ujawnili reporterzy 'Superwizjera'".
Brejza: To jest worek z przestępstwami na wielu poziomach. I komisja to ujawni, punkt po punkcie, w jaki sposób były wyłudzane zgody.
W imieniu klubu KO występuje też Krzysztof Brejza, również podsłuchiwany systemem Pegasus.
Karnowski: W naszej ojczyźnie zdarzyła się rzecz straszna i karygodna. Rządząca partia stworzyła system niszczenia opozycji.
Karnowski: To nie jest zwykłe przestępstwo karne. Tu chodzi o wyjaśnienie u źródła inspiratora, tego, kto przeprowadził to postępowanie.
Głos w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej zabiera Jacek Karnowski, który sam miał być podsłuchiwany Pegasusem.
Wójcik apeluje do wicemarszałkini o "przywołanie do porządku swoich koleżanek".
- Siebie przywołaj. Za to, co robisz - krzyknął ktoś z sali plenarnej.
Wójcik: Dzisiejsze igrzyska to są komisje śledcze. Niech trwają igrzyska, a co tam jakieś koszty?
W imieniu klubu PiS głos zabiera Michał Wójcik.
W ramach debaty nad tym punktem Sejm wysłucha 10-minutowych oświadczeń w imieniu klubów i 5-minutowego oświadczenia w imieniu koła.
Następuje zmiana prowadzącego obrady. Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski podziękował "za wspólne trzy godziny dobrej pracy". Jego miejsce zajęła wicemarszałkini Monika Wielichowska (KO).
Kropiwnicki: Nadużywanie kontroli operacyjnej to jedno z waszych największych łajdactw
Kropiwnicki: Kto podejmował decyzję o używaniu inwigilacji w walce politycznej? Kto wiedział? Kto przekazywał informację do mediów?
Głos zabrał przedstawiciel wnioskodawców - Robert Kropiwnicki (KO).
Autorka/Autor:akw, pp/ ft, adso
Źródło zdjęcia głównego: TVN24