Kolumbia

Kolumbia

Marksistowscy rebelianci z kolumbijskiej Armii Wyzwolenia Narodowego wypuścili na wolność sześciu zakładników, których przetrzymywali od 3 sierpnia - poinformowała w czwartek agencja informacyjna EFE. Uwolnieni zostali trzej policjanci, jeden żołnierz i dwie osoby cywilne.

Ze śmiechem, ale i z niedowierzaniem przyjęto "dobrą radę" przedstawiciela władz kolumbijskiego miasta Santa Marta, Julio Salasa. Całkiem serio zarekomendował on mieszkańcom powstrzymanie się od seksu - jako sposób na radzenie sobie z falą upałów.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro został skazany za korupcję na 18 lat więzienia przez wenezuelski Sąd Najwyższy na Wygnaniu, który zebrał się w stolicy Kolumbii, Bogocie. Wyrok może mieć znaczenie po zmianie obecnej, dyktatorskiej formy rządów w Wenezueli.

Wewnętrzny konflikt zbrojny w Kolumbii, który trwał od 1958 roku do lipca bieżącego roku, pochłonął 262 197 ofiar śmiertelnych - ogłosiło w piątek kolumbijskie Narodowe Centrum Pamięci Historycznej. Faktyczna liczba może być większa, część strat nigdy nie została udokumentowana, dziesiątki tysięcy ludzi zaś uważa się za zaginione.

Ma na swoim koncie rekordową liczbę wykrytych narkotyków. W swojej sześcioletniej karierze w policji pomogła aresztować prawie 245 przestępców, za co otrzymała dwa medale. Jest tak skuteczna, że największy kolumbijski gang wyznaczył za jej zabicie nagrodę w wysokości 70 tysięcy dolarów. Teraz Sombra jest najlepiej strzeżonym psem w Kolumbii.

To było kontrolowane wyburzenie w Kolumbii. Wystarczyło kilka sekund i wielki most zamienił się w stertę gruzu. Wyburzenie było konieczne, bo część konstrukcji zawaliła się kilka miesięcy temu, doprowadzając do śmierci 9 robotników, więc trzeba było dokończyć destrukcji. Most znajdował się przy drodze łączącej Bogotę z miastem Villavicencio w środkowej Kolumbii. Wszystko przebiegło zgodnie z planem, a przeprawa zostanie postawiona od nowa.

Dwa ciała znalezione w prowincji Tumaco w południowo-zachodniej części Kolumbii mogłyby odpowiadać rysopisowi pary młodych Ekwadorczyków: 24-letniego Oscara Villacisa i 20-letniej Katty Velasco - podały we wtorek władze Ekwadoru. Para zaginęła 17 kwietnia.

W Kolumbii piłka nożna traktowana jest jak religia. Na biednych, kontrolowanych przez kartele narkotykowe przedmieściach Bogoty stanowi tu jedyną alternatywę dla przestępczego świata. – Bardzo się tu nudzimy, nie ma nic do roboty. Jedyne, co trzyma nas przy życiu, to gra w piłkę – powiedział kilkuletni chłopiec w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN Wojciechem Bojanowskim. Kolumbia zmierzy się z reprezentacją Polski w niedzielę wieczorem.

Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 roku. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe.

W ostatnich dwóch miesiącach kolumbijskie siły bezpieczeństwa przechwyciły sześć ton kokainy, 11 ton marihuany, zniszczyły 10 laboratoriów, w których wytwarzano kokainę, zatrzymały co najmniej 130 osób i zajęły 91 pojazdów podczas operacji w dwóch departamentach w kraju - wynika z podsumowania opublikowanego przez agencję informacyjną EFE.

Kolumbijczycy idą do urn, by wybrać nowego prezydenta, który zastąpi laureata pokojowego Nobla Juana Manuela Santosa. Stawką jest też przyszłość historycznego porozumienia pokojowego z byłymi rebeliantami z Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC).

Cztery godziny wystarczyły, żeby na kolumbijskie miasto Medellin, drugie co do wielkości w kraju, spadło 121 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Ulicami płynęły potoki, nie kursowało też metro.

W 2017 roku w Kolumbii zginęło 121 obrońców praw człowieka, a kilkuset stało się celem ataków, z których około 60 procent miało miejsce na obszarach kontrolowanych uprzednio przez FARC - wynika z raportu ONZ opublikowanego w piątek.

Te dwa zwierzęta połączyła niezwykła więź. Pozbawiona opieki maleńka małpka znalazła "mamę zastępczą" w suczce, która straciła swe szczenięta. Wzruszający film dokumentuje międzygatunkową przyjaźń.