Wenezuela i Kolumbia wznowiły stosunki dyplomatyczne

Źródło:
PAP
Wenezuela i Kolumbia wznowiły stosunki dyplomatyczne
Wenezuela i Kolumbia wznowiły stosunki dyplomatyczne
REUTERS ARCHIVE
Wenezuela i Kolumbia wznowiły stosunki dyplomatyczneREUTERS ARCHIVE

Wenezuela i Kolumbia formalnie przywróciły stosunki dyplomatyczne. Do Caracas w niedzielę przybył ambasador Kolumbii, mianowany przez nowego prezydenta tego kraju Gustavo Petro - poinformowała agencja AFP. Kolumbia zerwała stosunki dyplomatyczne z Wenezuelą trzy lata temu.

"Relacje z Wenezuelą nigdy nie powinny były zostać zerwane, jesteśmy braćmi i nie może nas rozdzielić wyimaginowana linia" – napisał na Twitterze kolumbijski ambasador Armando Benedetti.

Według dyplomaty ponad osiem milionów Kolumbijczyków żyje z dwustronnego handlu z Wenezuelą. Jednym z celów wznowienia stosunków jest przywrócenie relacji handlowych między obydwoma krajami.

Wenezuela i Kolumbia ogłosiły 11 sierpnia zamiar wymiany ambasadorów.

Proces normalizacji wzajemnych relacji przewiduje także całkowite otwarcie liczącej ponad dwa tysiące kilometrów granicy, zamkniętej dla pojazdów od 2015 r. i ponownie otwartej tylko dla pieszych od końca 2021 r. Caracas i Bogota liczą również na przywrócenie kontaktów wojskowych.

Wenezuela Shutterstock

Władze w Caracas zerwały stosunki dyplomatyczne z Bogotą w lutym 2019 roku, kiedy prawicowy prezydent Kolumbii Ivan Duque nie uznał reelekcji Nicolasa Maduro i poparł proklamację przywódcy opozycji Juana Guaido jako tymczasowego prezydenta.

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock