Iran

Iran

CNN: Iran może zademonstrować blokadę cieśniny. Zgromadził sto jednostek

Irańska Gwardia Rewolucyjna przygotowuje się do przeprowadzenia dużych ćwiczeń morskich w Zatoce Perskiej. W ich trakcie może zaprezentować zdolność do zablokowania cieśniny Ormuz, strategicznej dla światowych dostaw surowców energetycznych - informuje w czwartek CNN, powołując się na informacje od urzędników USA.

Liderzy zielonej rewolucji zostaną uwolnieni

Liderzy zielonej rewolucji z 2009 roku Mir-Hosejn Musawi i Mehdi Karubi mają być uwolnieni - poinformował Hosejn Karubi, syn jednego z polityków przetrzymywanych w areszcie domowym od 2011 roku.

Turcja o amerykańskich sankcjach: nie wprowadzimy ich w życie

Rząd Turcji poinformował władze USA, że jest przeciwny amerykańskim sankcjom wobec Iranu i nie czuje się zobowiązany do wprowadzenia ich w życie - oświadczył we wtorek szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. O ponownym wprowadzeniu sankcji nałożonych na Iran Donald Trump informował na początku maja.

Trump: jesteśmy gotowi na prawdziwy deal z Iranem

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że jego administracja gotowa jest zawrzeć "prawdziwy deal" z władzami Iranu. Dwa dni wcześniej na Twitterze Trump ostrzegał, by Iran nie groził Ameryce i zapowiadał w odpowiedzi poważne konsekwencje.

Starcie na ostre słowa z Trumpem. "Burza przed ciszą"

Irański generał Golamhosein Geibparwar oświadczył w odpowiedzi na groźby prezydenta Donalda Trumpa, że USA chcą zniszczyć Iran, ale nie mają takich możliwości. Według Associated Press Irańczycy nie obawiają się wojny, ale martwią ich sankcje.

Chamenei za blokadą eksportu ropy z Zatoki Perskiej

Najwyższy duchowy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei poparł w sobotę stanowisko prezydenta Alego Rowhaniego, który sugerował, że jeśli irański eksport ropy naftowej zostanie wstrzymany, Iran zablokuje eksport ropy z krajów Zatoki Perskiej. Oświadczył również, że negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi byłyby "oczywistym błędem".

Fabryka wirników "rozpoczęła pracę"

W Iranie zaczęła działać fabryka, która będzie w stanie produkować dziennie wirniki do nawet 60 wirówek potrzebnych do wzbogacania uranu - poinformował w środę szef irańskiej agencji energii atomowej Ali Akbar Salehi.

Iran skarży USA do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości

Iran wniósł skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w związku z ponownym nałożeniem sankcji gospodarczych przez Stany Zjednoczone - podało we wtorek irańskie MSZ. Rzecznik ministerstwa poinformował, że Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zarejestrował skargę w poniedziałek.

Europejskie firmy mają być chronione przed skutkami sankcji wobec Iranu

Szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej mają w poniedziałek dać zielone światło dla aktywacji tak zwanego statusu blokującego, czyli prawa, które ma chronić europejskie firmy przed amerykańskimi sankcjami wobec Iranu. Brak sprzeciwu w tej sprawie będzie jeszcze musiał wyrazić Parlament Europejski.