Trump: po ataku Iranu na USA nastąpi tysiąc razy silniejszy atak na Iran

Źródło:
PAP

Po doniesieniach prasowych na temat zamachu, jaki Teheran miałby planować na amerykańską ambasador w RPA Lanę Marks, prezydent USA Donald Trump zamieścił komentarz w mediach społecznościowych. Zapowiedział "tysiąc razy silniejszą" odpowiedź Stanów Zjednoczonych na jakikolwiek akt agresji ze strony Iranu.

"Po każdym ataku Iranu na Stany Zjednoczone, w jakiejkolwiek formie, nastąpi atak na Iran, który będzie tysiąc razy silniejszy!" - napisał na Twitterze prezydent USA Donald Trump. Jak podaje serwis Politico, który powołuje się na dwóch anonimowych urzędników Stanów Zjednoczonych, służby wywiadowcze uważają, że irański rząd rozważa próbę zamachu na ambasador w RPA Lanę Marks.

Na słowa Trumpa zareagował irański rząd i ostrzegł prezydenta USA przed popełnieniem "strategicznego błędu". - Mamy nadzieję, że (Amerykanie - red.) nie popełnią kolejnego strategicznego błędu, a jeśli to zrobią, to oczywiście spotka ich zdecydowana odpowiedź Iranu - oświadczył rzecznik rządu Ali Rabii na transmitowanej w telewizji konferencji prasowej.

Politico: Teheran zamierza pomścić śmierć Sulejmaniego

Według źródeł Politico zagrożenie w tej sprawie wykryte wiosną stało się bardziej konkretne w ostatnich tygodniach i może mieć związek z tym, że Teheran planowałby pomścić śmierć wpływowego irańskiego generała Kasema Sulejmaniego. Był on dowódcą elitarnej jednostki wojskowej Al-Kuds należącej do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, uważanym za drugą osobę w państwie. Zginął 3 stycznia w amerykańskim ataku dronów przeprowadzonym w stolicy Iraku, Bagdadzie, na rozkaz prezydenta USA.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział w poniedziałek, że informacje o zagrożeniu "traktuje poważnie".

Irańskie MSZ uznało te doniesienia za "nieprawdziwe i bezpodstawne". Rzecznik tamtejszego resortu dyplomacji wskazał na "powtarzające się i przyprawiające o mdłości metody tworzenia antyirańskiego klimatu na arenie międzynarodowej". Iran "pokazał swoje trwałe przywiązanie do zasad i praktyk międzynarodowej dyplomacji", podczas gdy administracja Trumpa "działała wbrew wielu międzynarodowym standardom i metodom" - dodał.

W maju 2018 roku Trump wycofał USA z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Iranem, uznając, że nie wystarcza ono, by uniemożliwić Teheranowi zdobycie bomby atomowej i powstrzymać jego "szkodliwe wpływy" na Bliskim Wschodzie. Pomimo bezprecedensowych sankcji USA ich kampania "maksymalnego nacisku" na Teheran nie sprzyjała negocjacjom w sprawie "nowego porozumienia", co deklarował Trump. Na linii Waszyngton-Iran utrzymują się duże napięcia - zauważa agencja AFP.

Autorka/Autor:mart//now, adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: