Odsiaduje wyrok w Iranie, czeka na nowy proces. "Traktowana jako karta przetargowa"

Źródło:
PAP, cnn.com

Nowy proces, w którym oskarżoną jest obywatelka Iranu i Wielkiej Brytanii Nazanin Zaghari-Ratcliffe i który miał rozpocząć się w niedzielę, został przełożony - poinformowała brytyjska parlamentarzystka Tulip Siddiq po rozmowie z mężem oskarżonej Richardem Ratcliffe'em. Stwierdziła, że oskarżona jest "traktowana jako karta przetargowa".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Siddiq napisała na Twitterze, że nie podano nowej daty rozpoczęcia procesu. Dodała, że Zaghari-Ratcliffe odczuwa "ulgę, frustrację, stres i złość". Stwierdziła też, że po raz kolejny oskarżona jest "traktowana jako karta przetargowa".

Zaghari-Ratcliffe, obywatelka Iranu i Wielkiej Brytanii, w 2016 roku została skazana w Iranie na pięć lat pozbawienia wolności za rzekomą próbę obalenia reżimu i szpiegostwo. 8 września irańska telewizja poinformowała o przedstawieniu kobiecie nowych zarzutów, nie wyjaśniając, o co jest ona oskarżana.

Mahmoud Behzadi, prawnik Zaghari-Ratcliffe, w rozmowie z CNN określił je jako "propagandę przeciwko rządzącemu establishmentowi".

Zaghari-Ratcliffe bez pomocy konsularnej

Zaghari-Ratcliffe wezwano do Sądu Rewolucyjnego w Teheranie, gdy Wieka Brytania i Iran negocjują w sprawie ewentualnego oddania przez Londyn 400 milionów funtów, które zapłacił obalony później szach Iranu Mohammad Reza Pahlavi za czołgi, które nigdy nie zostały dostarczone ze względu na rewolucję islamską - pisze Associated Press. Iran nie uznaje podwójnego obywatelstwa, więc takie osoby jak Zaghari-Ratcliffe nie mogą liczyć na pomoc konsularną. ONZ ocenia, że Teheran w "sposób arbitralny pozbawia wolności osoby o podwójnej narodowości", czemu irański rząd zaprzecza. Powołując się na politologów i rodziny osób zatrzymanych, AP pisze, że Iran traktuje zatrzymanie takich ludzi jako możliwość uzyskania dodatkowych argumentów w negocjacjach prowadzonych z Zachodem. Rodzina Zaghari-Ratcliffe oraz jej pracodawca - Fundacja Thomson Reuters - utrzymują, że kobieta przebywała w Iranie na wakacjach z córką. Obecnie czteroletnia córka Zaghari-Ratcliffe mieszka w Iranie z dziadkami. Mężowi kobiety, który jest Brytyjczykiem, odmówiono wjazdu do Iranu.

Autorka/Autor:kz//now

Źródło: PAP, cnn.com