"Klęska Trumpa w wyborach to dla nas wielkie zwycięstwo"

Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Na przewidywane zwycięstwo Joego Bidena w wyborach prezydenckich w USA zareagowali przywódcy państw, których relacje z USA pogorszyły się za rządów Donalda Trumpa. Prezydent Iranu powiedział, że nowa amerykańska administracja ma okazję naprawić błędy przeszłości, przywódca Kuby ocenił, że Amerykanie wybrali nowy kierunek, a lider Autonomii Palestyńskiej wyraził nadzieję na polepszenie dwustronnych stosunków z Waszyngtonem.

W sobotę zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA z 3 listopada ogłosiły największe media w tym kraju, a także sam kandydat demokratów. Zwycięstwa swojego wyborczego przeciwnika nie akceptuje urzędujący prezydent Donald Trump, który twierdzi, że doszło do fałszerstw wyborczych. Jego prawnicy składają i zapowiadają pozwy kwestionujące wyniki wyborów w poszczególnych stanach.

SOJUSZNICY AMERYKI GRATULUJĄ BIDENOWI I HARRIS >>>

CELEBRYCI W USA ŚWIĘTUJĄ ZWYCIĘSTWO DEMOKRATYCZNEGO DUETU >>>

Na wynik wyborów w USA zareagowali także przywódcy państw, które nie miały najlepszych relacji z Ameryką rządzoną przez Trumpa.

Prezydent Kuby: Amerykanie wybrali nowy kierunek

"Naród amerykański wybrał nowy kierunek w tych wyborach prezydenckich" - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel, komentując zwycięstwo Joe Bidena nad Donaldem Trumpem. "Wierzymy w możliwość budowania konstruktywnych stosunków dwustronnych przy jednoczesnym poszanowaniu naszych różnic" - dodał. Jak ocenia agencja Reutera, komunistyczne władze wyspy liczą na poprawę stosunków z USA pod rządami demokratycznego prezydenta.

Administracja Donalda Trumpa wycofała się z normalizacji stosunków dyplomatycznych Waszyngtonu z Hawaną, do jakiej doprowadził Barack Obama. Urzędujący prezydent przywrócił sankcje gospodarcze na ten kraj oraz zaostrzył ograniczenia dotyczące podróżowania z Kuby do USA.

Normalizacja stosunków z Kubą była przedstawiana jako jedno z największych osiągnięć polityki zagranicznej Obamy. Jednocześnie wzbudziła protesty społeczności kubańskiej w USA, szczególnie przedstawicieli tradycyjnie konserwatywnego, starszego pokolenia uchodźców z Kuby. Diaspora zamieszkująca Miami (Floryda) i jego okolice od lat stanowi lojalny elektorat Partii Republikańskiej. W tym roku na Florydzie zwyciężył Donald Trump.

Podczas kampanii wyborczej Joe Biden zapowiadał zmianę polityki wobec Kuby, oceniając, że strategia Trumpa "wyrządziła krzywdę Kubańczykom" i zarzucając mu, że nie zrobił nic, by wspierać demokrację i prawa człowieka w tym kraju.

Prezydent Iranu: nowa administracja USA ma okazję naprawić błędy Trumpa

Komentarz do nieoficjalnych wyników wyborów popłynął z Iranu. - Naród amerykański sprzeciwił się szkodliwej polityce Trumpa - ocenił w niedzielę prezydent Hasan Rowhani. - Nowa administracja amerykańska ma teraz okazję, by naprawić błędy przyszłości i ponownie potwierdzić swe zobowiązania wynikające z podpisanych przez siebie umów w pełnym poszanowaniu dla prawa międzynarodowego - dodał. Rowhani zapewnił, że "Iran opowiada się za konstruktywną interakcją z całym środowiskiem międzynarodowym".

Słowa irańskiego przywódcy odnoszą się w pierwszej kolejności do porozumienia nuklearnego z 2015 roku, z którego Stany Zjednoczone wycofały się jednostronnie w 2018 roku, ale też do szeregu sankcji nakładanych przez Biały Dom na Iran w związku z wypowiedzeniem tej umowy przez Waszyngton. W 2019 roku Biały Dom zagroził retorsjami wszystkim krajom oraz podmiotom, które tych ograniczeń nie będą respektować.

Iran zawiesił przestrzeganie niektórych zobowiązań wynikających z umowy nuklearnej jeszcze w maju 2018 roku. Była to odpowiedź na jej wypowiedzenie przez Stany Zjednoczone. Teheran zapowiedział też wtedy, że jeśli pozostałe strony umowy nie podejmą kroków chroniących jego gospodarkę przed skutkami amerykańskich sankcji, to zacznie wzbogacanie uranu.

W 2019 roku Iran ogłosił, że powraca do realizacji programu nuklearnego i nie czuje się ograniczany porozumieniem, które wraz ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Chinami podpisały w 2015 roku także Francja, Wielka Brytania i Niemcy. Porozumienie znane pod nazwą Wspólny kompleksowy plan działania (Joint Comprehensive Action Plan; JCAP) z 2015 roku przewidywało zniesienie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec Islamskiej Republiki Iranu w zamian za jej rezygnację z prac nad arsenałem jądrowym.

"Dobry i zły policjant"?

Korespondent agencji AFP w Iranie rozmawiał w Teheranie z mieszkańcami irańskiej stolicy. Większość cytowanych w depeszy AFP teherańczyków deklarowała, że wiąże nadzieje z zapowiedzią Bidena, iż pod jego przewodnictwem kraj powróci do swych międzynarodowych zobowiązań i będzie bardziej nastawiony na współpracę niż na konfrontację.

Opinii tej nie podziela konserwatywny dziennik irański "Resalat", który w komentarzu zatytułowanym "Wróg bez maski odchodzi. Nadchodzi wróg w masce" wyraził pogląd, iż polityka USA wobec Iranu będzie taka, jaką była przez ostatnich 40 lat. W komentarzu zaznaczono, że obaj rywale w wyborach prezydenckich w USA to tylko "dobry i zły policjant", a istota polityki amerykańskiej pozostanie bez zmian.

Zajmujący bardziej umiarkowaną pozycję dziennik "Szark" zatytułował swój niedzielny artykuł wstępny: "Jest wyraźna różnica między Bidenem a Trumpem" i wyraził nadzieję, że podejście Białego Domu do Iranu zostanie poddane przez Joego Bidena rewizji.

"Klęska Trumpa w wyborach to dla nas wielkie zwycięstwo"

Gratulacje kandydatowi demokratów złożył także prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas. W oświadczeniu wydanym w niedzielę zaznaczył, że liczy na dobrą współpracę. "Gratuluję prezydentowi elektowi Joemu Bidenowi jego zwycięstwa jako przyszłemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych Ameryki i gratuluję też wybranej na urząd wiceprezydenta Kamali Harris" - napisał Abbas.

"Mam nadzieję na współdziałanie z prezydentem elektem i jego administracją w dziele umacniania relacji palestyńsko-amerykańskich, a także liczę na współpracę, dzięki której nasz naród osiągnie wolność, niepodległość, sprawiedliwość i poszanowanie jego godności. (Wierzę, że) będziemy pracować razem na rzecz pokoju, stabilności bezpieczeństwa w naszym regionie i na świecie" - czytamy w oświadczeniu prezydenta Abbasa.

"Klęska Trumpa w wyborach to dla nas wielkie zwycięstwo" - powiedział dziennikowi "Israel Hajom" starszy doradca Abbasa, Nabil Szaas.

Amerykański plan dla Izraela i Palestyny PAP

Nadzieje na przeniesienie ambasady USA z powrotem do Tel Awiwu

Ewentualna zmiana gospodarza Białego Domu budzi nadzieje Palestyńczyków, którzy potraktowali decyzję Donalda Trumpa sprzed trzech lat o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela i przeniesienie tam z Tel Awiwu ambasady USA, a także przyzwolenie Białego Domu na dalsze osadnictwo żydowskie na Zachodnim Brzegu Jordanu za decyzję bezpośrednio godzącą w żywotne interesy i prawa narodu palestyńskiego.

Od 2017 roku prezydent Abbas zamroził wszelkie kontakty ze Stanami Zjednoczonymi - przypomina Reuters.

Również próby dokonania wyłomu w solidarności krajów arabskich w odniesieniu do kwestii palestyńskiej zostały odebrane z dezaprobatą wśród Palestyńczyków. Administracji Trumpa udało się w 2020 roku skłonić trzy państwa arabskie: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn i Sudan do uznania państwa Izrael i nawiązania z nim współpracy.

Przywódcy palestyńscy, w tym ci z Hamasu, uważają, że podważa to szanse na uregulowanie kwestii palestyńskiej w duchu poszanowania interesów ludności arabskiej zamieszkałej w Strefie Gazy, Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu oraz uchodźców z tych terenów.

Autorka/Autor:momo//rzw

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Przez Warszawę przeszli rolnicy. Chcą lepszych warunków pracy i dbania przez rząd i Unię Europejską o ich interesy. Podkreślają, że nie mają nic przeciwko Ukrainie i nie chcą wyprowadzania Polski z UE. Ale ich obecność wykorzystują osoby, które podnoszą antyukraińskie i antyunijne nastroje. To między innymi mężczyzna widywany regularnie z ambasadorem Rosji. Wtopił się we wtorek w tłum i trzymał swój transparent. Już tydzień temu MSZ ostrzegło, że "skrajne ugrupowania" i "rosyjska agentura" mogą działać w trakcie protestów i próbować je przejmować.

Człowiek pojawiający się przy ambasadorze Rosji wykorzystał protest rolników w Warszawie

Człowiek pojawiający się przy ambasadorze Rosji wykorzystał protest rolników w Warszawie

Źródło:
"Fakty" TVN, tvn24.pl, PAP

Dzisiaj brakuje liderów protestów, rolnicy muszą ich wybrać, to jest potrzebne i im, i rządowi, tak naprawdę każdej stronie - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa. Jednocześnie dodał, że "rolnicy walczą w słusznej sprawie", chociaż nie zgadza się ze wszystkimi ich postulatami. Przekazał też, że dysponuje już listą firm, które sprowadzały do Polski ukraińskie zboże. Ma ich być 570.

Kołodziejczak wskazuje, czego brakuje dziś rolnikom. "To jest potrzebne każdej stronie"

Kołodziejczak wskazuje, czego brakuje dziś rolnikom. "To jest potrzebne każdej stronie"

Źródło:
TVN24, PAP

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Protestujący rolnicy przeszli we wtorek ulicami Warszawy. Spotkali się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią oraz z szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janem Grabcem. Po spotkaniach delegaci ocenili, że nie udało się dojść do żadnego porozumienia. Następny protest zapowiedzieli na 6 marca. Natomiast Szymon Hołownia po spotkaniu z protestującymi powiedział, że w tej sprawie dobrze byłoby zorganizować okrągły stół.

Rolnicy zapowiadają, że wrócą do Warszawy. Hołownia proponuje okrągły stół

Rolnicy zapowiadają, że wrócą do Warszawy. Hołownia proponuje okrągły stół

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone, Polska, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania to tylko część krajów, które wykluczyły możliwość wysłania wojsk do Ukrainy. Stanowiska różnych oficjeli w tej sprawie są konsekwencją poniedziałkowej sugestii prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Kolejne kraje NATO oświadczają: nie zamierzamy wysyłać żołnierzy na Ukrainę

Kolejne kraje NATO oświadczają: nie zamierzamy wysyłać żołnierzy na Ukrainę

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Sony ogłosiło, że zwolni 8 procent pracowników zatrudnionych w spółce odpowiedzialnej za PlayStation - informuje BBC. Przekłada się to na około 900 miejsc pracy.

Gigant szykuje zwolnienia. "Trudny dzień dla naszej firmy"

Gigant szykuje zwolnienia. "Trudny dzień dla naszej firmy"

Źródło:
tvn24.pl

W domu Alaina Delona, ikony francuskiego kina, zabezpieczono 72 sztuki broni palnej i trzy tysiące sztuk amunicji. 88-latek nie miał na nią zezwolenia - poinformowała we wtorek francuska prokuratura. Delon usłyszał zarzuty.

Przeszukanie w domu Alaina Delona. U aktora znaleziono broń i amunicję bez pozwolenia, usłyszał zarzuty

Przeszukanie w domu Alaina Delona. U aktora znaleziono broń i amunicję bez pozwolenia, usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na jednej z siłowni w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie). Podczas wykonywania ćwiczeń na 29-latka spadła najprawdopodobniej sztanga. Obrażenia były tak poważne, że mężczyzny nie udało się uratować. Dokładne okoliczności tej tragedii wyjaśni prokuratorskie śledztwo.

Tragedia na siłowni. Nie żyje 29-latek

Tragedia na siłowni. Nie żyje 29-latek

Źródło:
tvn24.pl

Na terenie dwóch województw w północnej Polsce obowiązują alerty Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy ostrzegają przed gęstą mgłą.

Niebezpiecznie w części kraju. Alerty IMGW

Niebezpiecznie w części kraju. Alerty IMGW

Źródło:
IMGW

Prawnik zmarłego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego został we wtorek zatrzymany w Moskwie - podały rosyjskie media. Zarzucono mu "naruszenia porządku publicznego". Chodzi o Wasilija Dubkowa, który w minionym tygodniu pomagał matce Nawalnego, gdy apelowała do władz Rosji o zwrot ciała jej syna.

Media: prawnik Aleksieja Nawalnego zatrzymany

Media: prawnik Aleksieja Nawalnego zatrzymany

Źródło:
Reuters

Król Norwegii Harald V trafił do szpitala w Malezji - poinformował we wtorek Reuters, powołując się na norweski dwór. 87-letni monarcha poleciał tam prywatnie.

Król Norwegii w szpitalu. Harald V przebywa na wakacjach w Azji

Król Norwegii w szpitalu. Harald V przebywa na wakacjach w Azji

Źródło:
Reuters

Uznaliśmy, razem z konsulem Damianem Irzykiem, że ta sprawa śmierdzi i trzeba się jej zdecydowanie bliżej przyjrzeć - mówił na sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej Mateusz Reszczyk, zastępca byłego konsula generalnego Polski w Mumbaju. Wspomniał o grupie ponad 80 osób, która miała być rzekomą ekipą filmową.

Wicekonsul przed komisją śledczą. "Afera wizowa jest fragmentem znacznie większej afery"

Wicekonsul przed komisją śledczą. "Afera wizowa jest fragmentem znacznie większej afery"

Źródło:
TVN24

Osiąganie dodatniego wyniku finansowego nie jest celem banków centralnych, w tym Narodowego Banku Polskiego. Ze względu na utrzymujące się na świecie wyższe stopy procentowe coraz więcej banków centralnych odnotowuje ujemne wyniki finansowe - podał NBP we wtorkowym komunikacie.

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Wiemy, jakie dowody zgubiła podkomisja smoleńska. Ujawniamy zdjęcia części Tupolewa

Wiemy, jakie dowody zgubiła podkomisja smoleńska. Ujawniamy zdjęcia części Tupolewa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po ośmiu latach sąd znowu podważył pozbawienie dostępu do tajemnic państwowych Krzysztofa Duszy, aktualnemu wiceszefowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego – dowiedział się tvn24.pl. Sąd potwierdził, że były minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński nigdy nie miał do tego podstaw.

Sąd: nie było podstaw do odbierania dostępu do tajemnic państwa wiceszefowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Sąd: nie było podstaw do odbierania dostępu do tajemnic państwa wiceszefowi Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Źródło:
tvn24.pl

Wszystko leży w magazynach, zaczynają się bankructwa. Mało tego, coraz więcej komorników jest w gospodarstwach - tak o proteście rolników, którzy przeszli we wtorek ulicami Warszawy, mówiła w "Tak jest" w TVN24 rolniczka i była posłanka Samoobrony Renata Beger. Zdaniem ekonomistów "rolnicy są na dużym minusie i stąd te emocje".

"Rolnicy są na dużym minusie, stąd te emocje"

"Rolnicy są na dużym minusie, stąd te emocje"

Źródło:
tvn24.pl

Dwa promile alkoholu miał w organizmie 59-letni lekarz dyżurujący w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w szpitalu w Krośnie (woj. podkarpackie). Szpital w "trybie natychmiastowym" rozwiązał umowę z medykiem.

Lekarz na dyżurze wydmuchał dwa promile

Lekarz na dyżurze wydmuchał dwa promile

Źródło:
tvn24.pl

Statek The World jest domem dla pływających po całym świecie multimilionerów i miliarderów. To, co dzieje się na pokładzie, długo owiane było tajemnicą. Teraz jeden z byłych pasażerów luksusowej jednostki ujawnił w rozmowie z CNN, jak wygląda życie na statku.

Pasażer o tajemnicach "najbardziej ekskluzywnego statku świata". "Zabawne, niegrzeczne, czasem skandaliczne"

Pasażer o tajemnicach "najbardziej ekskluzywnego statku świata". "Zabawne, niegrzeczne, czasem skandaliczne"

Źródło:
CNN

Jak podała CNN, książę William odwołał swój udział w nabożeństwie żałobnym poświęconym zmarłemu rok temu byłemu królowi Grecji. Z udziału z uroczystości musiał zrezygnować również chory na nowotwór król Karol III, który miał bardzo bliskie relacje z Konstantynem II.

Książę William nie wziął udziału w nabożeństwie w intencji zmarłego ojca chrzestnego. "Sprawy osobiste"

Książę William nie wziął udziału w nabożeństwie w intencji zmarłego ojca chrzestnego. "Sprawy osobiste"

Źródło:
CNN

W stolicy Czech odbył się szczyt Grupy Wyszehradzkiej (V4). W spotkaniu wzięli udział szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier - Donald Tusk, Petr Fiala, Robert Fico i Viktor Orban. Jednym z tematów rozmów była polityka wobec Ukrainy. - Prawda jest oczywista: Putin jest zbrodniarzem wojennym - mówił Tusk. - Niektórzy patrzą przez ukraińskie okulary na ten konflikt, a Węgry patrzą przez węgierskie okulary - stwierdził Orban.

Szczyt V4. Tusk o "oczywistej prawdzie", Orban o "patrzeniu przez węgierskie okulary"

Szczyt V4. Tusk o "oczywistej prawdzie", Orban o "patrzeniu przez węgierskie okulary"

Źródło:
TVN24, PAP

Do szpitala w Garwolinie (Mazowieckie) zgłosiła się młoda kobieta z martwym noworodkiem. Śledczy ustalili, że dziecko urodziło się zdrowe. 19-latka usłyszała zarzut zabójstwa.

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Przyniosła do szpitala martwe dziecko. 19-latka usłyszała zarzut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który miał brutalnie zaatakować kobietę w warszawskim Śródmieściu. 23-latek jest podejrzany między innymi o usiłowanie zabójstwa na tle rabunkowym i seksualnym.

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Kobieta zaatakowana w centrum Warszawy. 23-latek podejrzany o usiłowanie zabójstwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pepco Group w wyniku ataku phishingowego na Węgrzech utraciło środki pieniężne o wartości około 15,5 miliona euro, nie uwzględniając potencjalnego odzyskania całości lub części tej kwoty - podała spółka w komunikacie.

Atak na wielką sieć handlową. Komunikat

Atak na wielką sieć handlową. Komunikat

Źródło:
PAP

Irlandzki sąd odrzucił roszczenia mieszkającej tam Polki, która domagała się 760 tys. euro odszkodowania za obrażenia, których miała doznać w wyniku wypadku samochodowego - informuje Independent. Według portalu sąd podjął decyzję po tym, jak wyszło na jaw zdjęcie przedstawiające udział Polki w konkursie rzucania choinką.

Media w Irlandii: Polka nie dostanie 760 tys. euro odszkodowania przez zdjęcie, na którym rzuca choinką

Media w Irlandii: Polka nie dostanie 760 tys. euro odszkodowania przez zdjęcie, na którym rzuca choinką

Źródło:
Independent

Policjanci odnaleźli zaginioną 93-letnią mieszkankę Domaradza (woj. podkarpackie). Kobieta wyszła nad ranem z domu ubrana w cienki dres i pantofle. Była 300 metrów od domu w opuszczonym budynku.

W opuszczonym domu odnaleźli zaginioną staruszkę 

W opuszczonym domu odnaleźli zaginioną staruszkę 

Źródło:
tvn24.pl

Najnowszy sondaż partyjny to badanie IBRiS dla "Rzeczpospolitej", którego wyniki opublikowano we wtorkowym wydaniu gazety. Kolejny raz na czele znalazła się Koalicja Obywatelska, traci za to PiS. Poniżej publikujemy kolejne badania poparcia dla ugrupowań politycznych w tym roku.

KO zyskuje, PiS traci. "Wyraźny trend" w sondażach 

KO zyskuje, PiS traci. "Wyraźny trend" w sondażach 

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał, że jest plan, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu zająć się projektami dotyczącymi liberalizacji aborcji. - Na razie moja propozycja jest taka: róbmy to na najbliższym Sejmie, skoro nie jesteśmy w stanie umówić się na inne wspólne działanie - zaznaczył. - Natomiast będziemy jeszcze w tym tygodniu rozmawiać o tym wewnątrz koalicji - dodał.

"Jest taki plan". Hołownia wskazuje, kiedy Sejm może zająć się kwestią aborcji 

"Jest taki plan". Hołownia wskazuje, kiedy Sejm może zająć się kwestią aborcji 

Źródło:
PAP

Były konsul generalny Polski w Mumbaju Damian Irzyk zeznał we wtorek przed komisją śledczą do spraw afery wizowej, że otrzymywał maile z MSZ w sprawie przyjęcia grup aplikantów wizowych z Indii, którzy według resortu mieli realizować w Polsce produkcje filmowe. Gdy polscy dyplomaci nabrali w tej sprawie wątpliwości, według Irzyka "konsulat w Mumbaju był poddany bezprecedensowym naciskom" Powiedział również, że konsul generalny Hiszpanii ostrzegł go o "nowym sposobie na przejazd z Indii do Meksyku". Jak dodał, po przekazaniu pracownikowi konsulatu USA listy nazwisk "filmowców", którzy ubiegali się o wizę do Polski, otrzymał od niego informację, że finalnie 21 z nich trafiło do Meksyku.

"Konsulat w Mumbaju był poddany bezprecedensowym naciskom". Część "filmowców" trafiła do Meksyku

"Konsulat w Mumbaju był poddany bezprecedensowym naciskom". Część "filmowców" trafiła do Meksyku

Źródło:
TVN24

Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka dyskutował w radiu z posłanką Lewicy Dorotą Olko na temat Krajowego Planu Odbudowy. Według posła w KPO nie przewidziano pieniędzy na budowę mieszkań, jednak posłanka Lewicy nie zgadzała się z tą tezą. Sprawdziliśmy, kto ma rację. Odpowiedź jest zawarta między innymi w nowym programie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Tyszka czy Olko? Kto ma rację w sprawie pieniędzy na mieszkania w KPO

Tyszka czy Olko? Kto ma rację w sprawie pieniędzy na mieszkania w KPO

Źródło:
Konkret24

Niemiecki związek zawodowy Verdi wezwał personel naziemny Lufthansy do trzydniowego strajku ostrzegawczego. Strajk ma rozpocząć się w środę i potrwać do piątku.

Szykuje się strajk ostrzegawczy na niemieckich lotniskach

Szykuje się strajk ostrzegawczy na niemieckich lotniskach

Źródło:
PAP

Pokazano kolejne zdjęcia z historycznego lądowania na Księżycu, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Widać na nich powierzchnię naturalnego satelity Ziemi z bliskiej odległosci. Pozostały już prawdopodobnie tylko godziny, zanim sonda Odyseusz przestanie działać.

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Źródło:
space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

Zbliża się premiera długo zapowiadanego nowego programu TVN. - Będzie kolorowo, cekinowo, brokatowo, po prostu, wystrzałowo - zapowiadają producenci. "Czas na Show. Drag Me Out" już od wtorku 5 marca o godz. 21.35 w TVN i Playerze. 

"Czas na Show. Drag Me Out". Sześciu znanych mężczyzn przejdzie niezwykłą metamorfozę

"Czas na Show. Drag Me Out". Sześciu znanych mężczyzn przejdzie niezwykłą metamorfozę

Źródło:
TVN24

"Sami swoi. Początek" kolejny weekend króluje w zestawieniu box office. W ciągu dziesięciu dni od premiery koprodukcję TVN Warner Bros. Discovery w reżyserii Artura Żmijewskiego widziało już pół miliona widzów.

"Sami swoi. Początek" kinowym hitem

"Sami swoi. Początek" kinowym hitem

Źródło:
TVN, TouTube