Iran "wziął na siebie pełną odpowiedzialność"

Źródło:
PAP

Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Jewhen Jenin ogłosił w poniedziałek, że Iran wziął pełną odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu linii Ukraine International Airlines (UIA) pod Teheranem, do którego doszło w styczniu. Wiceszef ukraińskiej dyplomacji zapowiedział, że Iran wypłaci jednakowe odszkodowania bliskim ofiar niezależnie od obywatelstwa.

W poniedziałek w Iranie rozpoczęła się druga runda negocjacji w sprawie odszkodowań. Według irańskiej agencji IRNA rozmowy potrwają do środy. W negocjacjach wzięli udział wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Jewhen Jenin i minister spraw zagranicznych Iranu Dżawad Zarif.

- Cieszymy się z decyzji Iranu o wzięciu na siebie pełnej odpowiedzialności za zestrzelenie ukraińskiego samolotu i gotowości wypłaty jednakowych odszkodowań rodzinom wszystkich ofiar, bez względu na ich obywatelstwo – oświadczył Jewhen Jenin. Wiceszef ukraińskiej dyplomacji zapowiedział, że Iran wypłaci jednakowe odszkodowania bliskim ofiar niezależnie od obywatelstwa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Jak podkreśliło MSZ w Kijowie, Jenin także zwrócił uwagę na konieczność obiektywnego zbadania okoliczności wydarzenia i wezwał irańską stronę do zapewnienia dostępu do wszystkich materiałów związanych z katastrofą. Pierwsza runda negocjacji odbyła się pod koniec lipca w Kijowie. Ukraina reprezentuje w tych rozmowach wszystkie kraje, których obywatele byli na pokładzie Boeinga-737 - wskazuje Europejska Prawda.

Zestrzelenie ukraińskiego samolotu

Samolot linii Ukraine International Airlines, wykonujący lot z Teheranu do Kijowa, został 8 stycznia zestrzelony krótko po starcie z lotniska w irańskiej stolicy. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii. Władze Iranu przyznały 11 stycznia, że irańskie siły zbrojne zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Autorka/Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: