huragan

huragan

Jak zanikające El Nino wpłynie na sezon huraganów na Atlantyku w 2016 roku? Do tej pory to zjawisko jest jednym z najsilniejszych w historii, ale jego szczyt minął pod koniec 2015 roku i od tej pory ma sukcesywnie słabnąć. A do czasu pory huraganów El Nino może nawet całkowicie zaniknąć.

30 listopada oficjalnie zakończył się sezon huraganów na Atlantyku oraz na wschodnim i centralnym Pacyfiku. Potwierdziły się przewidywania naukowców - ten sezon był znacznie uboższy w niszczycielskie huragany na Oceanie Atlantyckim. Natomiast rekordowo dużo powstało ich na wschodnim i centralnym Oceanie Spokojnym.

Huragan Sandra stale się nasila, a w środę 25 listopada został uznany za największy z ostatnich w historii o tej porze roku. Rzadko kiedy bowiem zjawisko to występuje tak późno. I mimo, że huragan osłabnie, obecnie jest potężny i już w weekend może uderzyć w Los Cabos na zachodzie Meksyku.

Nadchodzi czas "szarych łabędzi", czyli huraganów tak silnych, jak nigdy dotąd. Skutki ich niszczycielskiej działalności są trudne do wyobrażenia, ale naukowcy przypuszczają, że będą dziesiątkować miasta. W niebezpieczeństwie są mieszkańcy Florydy, Queensland i Zatoki Perskiej.