Ponad 2000 wezwań o pomoc. "Nie myślcie, że burza minęła"


- Spowodowane tropikalną burzą Harvey deszcze dały się Houston mocno we znaki - poinformował w niedzielę burmistrz tego największego miasta w amerykańskim stanie Teksas Sylvester Turner.

Turner dodał, że do ewakuacji ludzi skieruje się dodatkowo 40 łodzi.

Podzcas konferencji prasowej Turner powiedział, że otrzymano dotąd ponad dwa tysiące telefonicznych wezwań o pomoc od ludzi uwięzionych w domach i samochodach, a dwa kompleksy mieszkalne zostały już prawie całkowicie ewakuowane.

- Nie ruszajcie w drogę. Nie myślcie, że burza minęła - zaznaczył burmistrz.

Ewakuowanym zostaną udostępnione dwa nowe schronienia, w tym ośrodek konferencyjny w Houston. Komunikację autobusową w Houston czasowo zawieszono.

Spadło wydobycie ropy

- Ilość ropy wydobywanej przez USA spod dna Zatoki Meksykańskiej spadła o około 22 proc. z powodu burzy tropikalnej Harvey - poinformowało w niedzielę Biuro Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska (BSEE) ministerstwa spraw wewnętrznych Stanów Zjednoczonych. Według organizacji wydobycie wzrosło nieznacznie w porównaniu z sobotą, kiedy to spadek produkcji wynosił 25 proc.

W niedzielę dzienna wydajność odwiertów podmorskich była o 378 633 baryłki ropy niższa od normalnego poziomu 1,75 mln baryłek. Jednocześnie dzienne wydobycie gazu ziemnego spod dna Zatoki Meksykańskiej zmniejszyło się o 23,4 mln metrów sześciennych czyli o około 26 proc. Jak podało BSEE, w Zatoce Meksykańskiej ewakuowano dotąd 105 platform produkcyjnych czyli 14,3 proc. ich całości. Ewakuacją objęto także połowę funkcjonujących tam platform wiertniczych.

Początek dramatu

Harvey uderzył w stan Teksas w sobotę o godzinie 6 naszego czasu. Został wtedy zakwalifikowany jako huragan 4 - w pięciostopniowej skali - stopnia. Towarzyszył mu wiatr dochodzący w porywach do 209 km/h. Co sprawiło, że był najsilniejszą burzą w tym stanie od 1961 roku.

Ofiary i ranni

Do tej pory wiadomo o dwóch ofiarach śmiertelnych. W piątkową noc niezidentyfikowana osoba zmarła w pożarze domu w Rockport, około 48 kilometrów na północ od Corpus Christi.

- Druga osoba to kobieta, która zginęła podczas jazdy przez zalane ulice Houston - poinformowała tamtejsza policja. - Wygląda na to, że kobieta wjechała pojazdem w wysoką wodę i w rezultacie utonęła - tłumaczy policja.

Kilkanaście osób zostało też rannych.

Burza wyrywała dachy, łamała drzewa i przyczyniła się do powstania tornad oraz powodzi błyskawicznych. Sprawiła też, że ponad 230 tysięcy gospodarstw nie ma energii elektrycznej. W dużej mierze przyczyniła się też do wzrostu cen benzyny w Stanach. Aktualnie zamknięte jest też lotnisko w Houston.

Osłabł, ale nadal jest groźny

Siła huraganu jednak osłabła. W sobotę został już określony jako burza tropikalna. Nie sprawia to, że będzie mniej groźna. Meteorolodzy spodziewają się, że przez kilka najbliższych dni będzie niebezpieczna dla mieszkańców stanu Teksas. Prognozuje się, że przyniesie na niektóre tereny nawet do 1020 l/mkw. Co określane jest jako potencjalnie "katastroficzne".

- Prognozuje się, że opady deszczu, których spodziewamy się od piątku do początku przyszłego tygodnia, będą naprawdę bardzo duże. Opady te są możliwe w dużej części południowej i wschodniej części Teksasu i południowo-zachodniej części stanu Luizjana - powiedział Dan Kottlowski, ekspert z NHC.

Prognozowane opady podczas burzy Harvey (NHC/NOAA)NHC/NOAA

Zalane miasta

Już w sobotę po południu czasu polskiego opady spowodowały w Houston powódź.

Stacja The Weather Channel donosi, że z powodu dużych opadów deszczu w Houston nieprzejezdnych jest wiele ulic. Skutki widać też w Rockport, w które na samym początku uderzyła burza. Tam wiele ulic jest zalanych, leżą na nich zerwane linie energetyczne. W mieście pojawiło się wojsko, które pomaga mieszkańcom. Wprowadzono także godzinę policyjną.

- Skupiamy się teraz na ekstremalnych i potencjalnie historycznych poziomach powodzi, jakie mogą wystąpić - powiedział Eric Blake z Narodowego Ośrodka ds. Huraganów na Florydzie. W niektórych miejscach już spadło blisko pół metra słupa wody.

"Cały dom się ruszał"

- To było straszne - mówił w rozmowie z agencją Reuters Joel Valdez. Burza zerwała część dachu z jego domu około 4 nad ranem czasu lokalnego. Mężczyzna relacjonował, że wsiadł później do swojego auta, któremu wichura zbiła okno. - Czułem, jakby cały dom się poruszał - opowiadał.

Jeszcze przed uderzeniem burzy burmistrz miasta Rockport poprosił mieszkańców, którzy chcieli zostać w swoich domach, aby napisali na rękach, jak się nazywają na wypadek zranienia lub śmierci.

W Rockport Zawaliło się kilka budynków, w tym szkoła i dom spokojnej starości.

Zniszczenia odnotowano także w ponad 300-tysięcznym mieście Corpus Christi. Władze poprosiły mieszkańców o ograniczenie użycia toalet i kranów.

Władze Teksasu poinformowały także, że konieczna była ewakuacja 4,5 tysiąca więźniów z trzech stanowych więzień, znajdujących się w pobliżu rzeki Brazos. Spowodowane to było podnoszącym się poziomem wody.

Służby przybrzeżne musiały ratować około 20 osób z uszkodzonych statków. Monitorowali także dwa statki wycieczkowe, na których płynęło kilka tysięcy osób.

Aktualne zdjęcie satelitarne burzy (NOAA)NOAA
Prognozowana prędkość wiatru w burzy Harvey (NHC/NOAA)NHC/NOAA

Klęska żywiołowa

Prezydent Donald Trump powiadomił za pośrednictwem Twittera, że podpisał dokument proklamujący stan klęski żywiołowej w Teksasie w związku z dotarciem na jego wybrzeże huraganu Harvey. Prezydent podkreślił, że ogłasza stan klęski żywiołowej na prośbę gubernatora stanu Teksas Grega Abbotta, aby "uruchomić wszelkie możliwe siły, które wesprą władze w walce z żywiołem".

Dyrektor Rządowej Agencji Zarządzania Bezpieczeństwem (FEMA) Brock Long zapewnił, że jest to pierwszy superniszczycielski huragan od 2005 roku. Wówczas to we Florydę uderzyła Wilma, która osiągnęła kategorię piątą i doprowadziła do 22 zgonów, nie wspominając o miliardach dolarów strat.

Ostatni huragan, który przeszedł przez Teksas, pojawił się w roku 2008. Był to Ike, żywioł drugiego stopnia, który uderzył w miejscowość Galveston. Harvey. Poprzedni huragan, Rita, doprowadził aż do 59 zgonów jedynie w stanie Teksas.

Harvey uderzył w stan Teksas:

Autor: wd/aw, sj/aw, AP/aw / Źródło: Accu Weather, Reuters, PAP

Pozostałe wiadomości

Choć to dopiero pierwsza połowa kwietnia, to drzewa w wielu miejscach są już zielone, zakwitły kasztanowce, magnolie, tulipany. Widać też żółte dywany rzepaku. Niemal wszystko kwitnie w jednej chwili. Taki "wybuch" wiosny może nas cieszyć, jednak należy pamiętać, że może mieć on negatywne konsekwencje. Jak mówi Maja Popielarska, prezenterka tvnmeteo.pl i prowadząca programu "Nowa Maja w ogrodzie" w HGTV, to "zaburza pracę owadów zapylających, które później będą mieć mniej pokarmu do pozyskania".

Wiosna "dostała zadyszki". Niektóre rośliny kwitną miesiąc wcześniej

Wiosna "dostała zadyszki". Niektóre rośliny kwitną miesiąc wcześniej

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Pod koniec maja w szkockim jeziorze Loch Ness rozpoczną się kolejne poszukiwania słynnego potwora. O pomoc została poproszona amerykańska agencja kosmiczna. - Mamy nadzieję, że eksperci z NASA mogą dysponować zaawansowaną technologią obrazowania do skanowania jeziora. Musielibyśmy usiąść i porozmawiać z nimi o tym, jak ją tu sprowadzić - powiedziała Aimee Todd z Loch Ness Centre. W tym roku mija 90 lat od pierwszej zorganizowanej ekspedycji w celu wyjaśnienia tajemnicy.

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Będą szukać potwora z Loch Ness. Proszą NASA o pomoc

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Sobota 13.04 zapowiada się pochmurno, jednak w większości kraju ominą nas opady deszczu. W przeważającej części Polski prognozowany jest również korzystny biomet. Termometry pokażą od 15 do 22 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 13.04. Na niebie chmury, ale można liczyć nawet na 22 stopnie

Pogoda na dziś - sobota 13.04. Na niebie chmury, ale można liczyć nawet na 22 stopnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwie znacznych rozmiarów asteroidy w poniedziałek miną naszą planetę - wynika z danych udostępnionych przez Centrum ds. Badań Obiektów Bliskich Ziemi (CNEOS). Są one zaliczane do tak zwanych obiektów potencjalnie niebezpiecznych.

Dwie "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się do Ziemi

Dwie "potencjalnie niebezpieczne" asteroidy zbliżą się do Ziemi

Źródło:
PAP

Sytuacja baryczna w Europie jest obecnie niezwykle stabilna, ale nie oznacza to, że najbliższe dni okażą się spokojne. W weekend i na początku przyszłego tygodnia w części kraju może zagrzmieć, a porywy wiatru sięgną nawet 90 kilometrów na godzinę. Po raz kolejny czeka nas również spadek temperatury.

Pogoda na 5 dni. Nie tylko ochłodzenie. Nadciąga duża zmiana w pogodzie

Pogoda na 5 dni. Nie tylko ochłodzenie. Nadciąga duża zmiana w pogodzie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jeden dzień weekendu może przynieść gwałtowne zjawiska. Z prognozy zagrożeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w części kraju możliwy jest silny wiatr, a na dużym obszarze Polski pojawią się również burze.

W większości kraju może zrobić się groźnie

W większości kraju może zrobić się groźnie

Źródło:
IMGW

Ptak naśladował dźwięk syreny policyjnej w angielskim hrabstwie Oxfordshire. Zwierzęciu udało się niemal idealnie odwzorować charakterystyczny odgłos towarzyszący przejazdowi auta na sygnale. Jak potwierdzili funkcjonariusze w mediach społecznościowych, to wcale nie spóźniony żart primaaprilisowy.

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Źródło:
Reuters, BBC, All About Birds

Lirydy pojawią się na nocnym niebie. Ten rój meteorów charakteryzuje się sporą szybkością, i chociaż nie zawsze jest bardzo aktywny, od czasu do czasu towarzyszą mu efektowne deszcze spadających gwiazd. Sprawdź, kiedy warto będzie spojrzeć w niebo.

Tę atrakcję zobaczysz gołym okiem. Będzie widoczna na niebie już niebawem

Tę atrakcję zobaczysz gołym okiem. Będzie widoczna na niebie już niebawem

Źródło:
PAP

Policja z Florydy ratowała ludzi uwięzionych przez wody powodziowe. W czwartek nad miastem Tallahassee przeszły dwie silne burze, które przyniosły lokalnie ponad 250 litrów deszczu na metr kwadratowy. Opady uszkodziły drogi, domy i samochody.

Wody przybywało, zostali uwięzieni. Nagranie

Wody przybywało, zostali uwięzieni. Nagranie

Źródło:
Reuters, Tallahassee Democrat, NWS

- Obecne zmiany klimatyczne będą miały reperkusje przez dziesiątki tysięcy, a nawet setki tysięcy lat - podkreśla geolog Jan Zalasiewicz, emerytowany profesor Uniwersytetu w Leicester, który jest jednym z inicjatorów koncepcji ustanowienia epoki nazywanej antropocenem. Jak mówi, "zmieniliśmy biologię w każdym zakątku Ziemi w niespotykanej wcześniej skali i wyjątkowo krótkim czasie".

"Pod tym względem jesteśmy wyjątkowi w historii świata". Co po nas zostanie?

"Pod tym względem jesteśmy wyjątkowi w historii świata". Co po nas zostanie?

Źródło:
PAP

Władze Orenburga położonego nad rzeką Ural wezwały w piątek mieszkańców do natychmiastowego opuszczenia domów z powodu podnoszących się wód powodziowych - informuje agencja informacyjna Reuters. Sytuację określono jako "krytyczną". Pod wodą jest wiele domów. Trwają największe powodzie od 70 lat.

Mają zabrać dokumenty i uciekać. Sytuacja jest "krytyczna"

Mają zabrać dokumenty i uciekać. Sytuacja jest "krytyczna"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi społeczności łowiecko-zbierackich. Na dawnym cmentarzu w Argentynie archeolodzy odnaleźli szczątki przedstawiciela gatunku Dusicyon avus, wymarłego kuzyna dzisiejszych psowatych. Sposób pochówku zwierzęcia wskazywał na to, że było ono bliskim towarzyszem jednego z ówczesnych mieszkańców Patagonii.

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi człowieka

Lisy mogły być najlepszymi przyjaciółmi człowieka

Źródło:
CNN, NY Times

Mieszkańcy jednego z bloków w warszawskim Śródmieściu znaleźli na klatce schodowej węża zbożowego. Liczącego ponad 1,2 metra egzotycznego gościa odłowili strażnicy miejscy.

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Na schodach przestraszył ich czerwony wąż

Źródło:
PAP

Kończy się sezon narciarski w Tatrach. Duże ocieplenie w ostatnich dniach spowodowało, że na szczytach szybko ubywa śniegu. Otwarty jest jeszcze szlak na odcinku Czarny Staw - Rysy oraz rejon Kotła Gąsienicowego.

"Śnieg ginie w oczach". Ostatnia szansa na narty w Tatrach

"Śnieg ginie w oczach". Ostatnia szansa na narty w Tatrach

Źródło:
PAP, TPN

Archeolodzy natknęli się w Pompejach na malowidła, na których widać sceny z mitologii greckiej. Freski są zachowane w doskonałym stanie. - To naprawdę prawdziwy skarbiec, bo za każdym razem podczas wykopalisk odkrywamy coś pięknego i znaczącego - powiedział włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano.

Doskonale zachowane freski odkryte w Pompejach

Doskonale zachowane freski odkryte w Pompejach

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wysychają ważne dla mieszkańców stolicy Kolumbii i okolic źródła wody pitnej. Władze podjęły decyzję o racjonowaniu wody dla około dziewięciu milionów ludzi.

W tej stolicy trzeba racjonować wodę. Sytuacja najgorsza od 40 lat

W tej stolicy trzeba racjonować wodę. Sytuacja najgorsza od 40 lat

Źródło:
PAP, Reuters. tvnmeteo.pl

Trzech rozbitków zostało uratowanych z bezludnej wyspy w Mikronezji. Ich łódź została uszkodzona podczas rejsu, na który wybrali się w Niedzielę Wielkanocną. Odnalezienie mężczyzn było możliwe dzięki wykonanemu na piasku napisowi.

Spędzili dziewięć dni na bezludnej wyspie. Ocalił ich "akt pomysłowości"

Spędzili dziewięć dni na bezludnej wyspie. Ocalił ich "akt pomysłowości"

Źródło:
BBC, Reuters

Troje holenderskich turystów zginęło na skutek zejścia lawiny w austriackich Alpach. Do wypadku doszło w rejonie Alp Ötztalskich niedaleko popularnego kurortu Soelden. Jak podkreślają służby ratunkowe, warunki w górach są trudne.

Lawina porwała turystów. Trzy osoby nie żyją

Lawina porwała turystów. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP, Reuters, Ruhr Nachrichten

Znak ostrzegający przed nisko latającymi bocianami został ustawiony w niemieckiej miejscowości Sandstedt. Dochodziło tam do wypadków z udziałem tych majestatycznych ptaków, które podczas zbliżania się do gniazd często znajdowały się na drodze ciężarówek.

"Uwaga, nisko latające bociany!" Postawiono nietypowy znak

"Uwaga, nisko latające bociany!" Postawiono nietypowy znak

Źródło:
RTL

Wiosna zaskakuje temperaturą. W pierwszych dniach kwietnia zrobiło się tak gorąco, że poczuliśmy lato. Jakiej pogody spodziewać się w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej stworzył eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na lato 2024.

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Oto prognoza IMGW na lato 2024

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Oto prognoza IMGW na lato 2024

Źródło:
IMGW

Powstanie i funkcjonowanie Jedwabnego Szlaku było kluczowe dla rozprzestrzenienia się kury domowej ze środkowej Azji na inne obszary - twierdzą naukowcy. Po przeanalizowaniu dziesiątek tysięcy fragmentów skorupek jaj udało im się określić, że ptaki te towarzyszyły ludziom od około V wieku przed naszą erą.

Kury mogły przywędrować do nas Jedwabnym Szlakiem

Kury mogły przywędrować do nas Jedwabnym Szlakiem

Źródło:
PAP, Max Planck Institute od Geoanthropology

Naukowcy przedstawili właśnie bezpośrednie dowody na istnienie kryształu Wignera. Choć od dziesięcioleci ten niezwykły rodzaj materii, składający się wyłącznie z elektronów, był przedmiotem wielu eksperymentów, po raz pierwszy udało się go zaobserwować.

Oto bezpośredni dowód na istnienie kryształu Wignera

Oto bezpośredni dowód na istnienie kryształu Wignera

Źródło:
princeton.edu, newscientist.com, tvnmeteo.pl

Europejska Agencja Kosmiczna za kilka miesięcy wyśle misję Proba-3, dzięki której będzie możliwe wywołanie sztucznego zaćmienia Słońca. Nietypowy instrument ma wykonać zdjęcia tarczy naszej dziennej gwiazdy.

ESA chce wywołać sztuczne zaćmienie Słońca

ESA chce wywołać sztuczne zaćmienie Słońca

Źródło:
PAP, ESA, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze z tornadami przeszły w środę przez południe Stanów Zjednoczonych. Nie żyje co najmniej jedna osoba. Zniszczonych jest wiele domów. Na przedmieściach Huston w Teksasie uszkodzony został budynek centrum handlowego.

"Widziałem tylko budynki z powybijanymi szybami, przewrócone auta, zerwane linie energetyczne"

"Widziałem tylko budynki z powybijanymi szybami, przewrócone auta, zerwane linie energetyczne"

Źródło:
Reuters, CNN, ABC News

Położona na północy Norwegii gmina Vadso zwróciła się do Komisji Europejskiej o wsparcie w utworzeniu strefy czasowej z dobą wydłużoną o dwie godziny. Według władz przyciągnie to więcej mieszkańców i dzięki temu bliscy będą mieli więcej czasu na spotkania ze sobą.

Chcą wydłużyć dobę do 26 godzin

Chcą wydłużyć dobę do 26 godzin

Źródło:
PAP

Minął tydzień od potężnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło wschodnie regiony Tajwanu. Miało magnitudę 7,2. Służby ratownicze odnalazły w środę na szlaku turystycznym cztery ciała, w tym dwóch obejmujących się osób. Według informacji strażaków bilans ofiar wzrósł do 16 zabitych. Trzy osoby są nadal zaginione.

Po tygodniu od trzęsienia ziemi znaleziono ciała dwóch obejmujących się osób

Po tygodniu od trzęsienia ziemi znaleziono ciała dwóch obejmujących się osób

Źródło:
PAP, Reuters