Przybywa katastrof naturalnych na świecie. "Będą bardziej odczuwalne i intensywne"

Na całym świecie rośnie liczba niebezpiecznych zjawisk naturalnychShutterstock

Zmiany klimatu powodują wzrost liczby i natężenia niebezpiecznych zjawisk pogodowych na całym świecie. Katastrofy naturalne są zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Szczególnie niebezpieczne są tornada, huragany i fale upałów. Według naukowców ich liczba wydaje się wzrastać na całym świecie.

Eksperci twierdzą, że jeśli zmiany klimatu nadal będą postępować, na świecie będzie coraz więcej niebezpiecznych zjawisk pogodowych, które są zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi.

- Roczna liczba katastrof naturalnych wydaje się wzrastać na całym świecie - powiedział dr Mark Keim, lekarz medycyny ratunkowej i założyciel firmy DisasterDoc.

Chodzi nie tylko o katastrofy związane z pogodą, lecz także o niebezpieczne zjawiska geologiczne, np. trzęsienia ziemi, i biologiczne - chociażby pandemie.

Dane dotyczące katastrof

16 lutego na posiedzeniu "Climate & Health Meeting" Keim zaznaczył, że z danych z ostatnich 50 lat wynika, że 41 proc. wszystkich katastrof na świecie jest związanych z ekstremalną pogodą i wodą. W zebraniu wzięło udział wielu ekspertów z organizacji działających na rzecz zdrowia publicznego, uniwersytetów i grup zajmujących się wpływem zmian klimatu na zdrowie.

Eksperci przewidują, że liczba wydarzeń związanych z ekstremalną pogodą będzie wzrastać. Te zjawiska będą także bardziej odczuwalne i intensywne.

Keim powiedział portalowi "Live Science", że takie wydarzenia są poważnym obciążeniem dla zdrowia publicznego.

Jak wytłumaczył, zjawiska związane z niebezpieczną pogodą można podzielić na trzy kategorie: pierwsza jest związana z dużymi opadami, są to np. tornada i huragany, druga dotyczy niskich opadów, czyli upałów, suszy i pożarów, a trzecia to katastrofy spowodowane przez wzrost poziomu morza. Lekarz dodał, że zjawiska z pierwszej i drugiej kategorii oddziałują obecnie na Stany Zjednoczone.

Katastrofy spowodowane dużymi opadami

Keim powiedział, że te zjawiska uwzględniają sztormy, powodzie i osuwiska. Mogą one powodować śmierć ludzi na różne sposoby, np. od porażenia prądem, utopienia się, czy uduszenia pod osuwiskiem. Co ciekawe, więcej ludzi ginie podczas sprzątania po huraganie, niż w czasie jego przechodzenia, dodał Keim.

Z danych wynika, że spośród ludzi o ciężkich obrażeniach, połowa umiera natychmiast, a 30 proc. w ciągu pierwszej godziny, powiedział dr Keim. Te dane dotyczą wszystkich rannych osób, niezależnie od przyczyny.

To oznacza, że 80 proc. zgonów osób ciężko rannych przypada na pierwszą godzinę od wypadku, która jest nazywana "złotą godziną", wytłumaczył Keim. Jednak podczas katastrofy naturalnej, trudno dotrzeć do ofiar podczas tej ważnej dla życia godziny. Jeśli lekarze i eksperci chcą zredukować liczbę zgonów, należy podjąć inne kroki, np. zapobieganie.

Liczba zgonów związanych z tornadami spadła dziesięć razy w ciągu ostatnich 30 lat, dzięki poprawionej komunikacji o zjawiskach i edukacji, powiedział lekarz. Poprawione prognozowanie i wczesne ostrzeżenia umożliwiają ludziom ewakuację z zagrożonego obszaru, dodał.

Niebezpieczne fale upałów

Tego typu zjawiska również są niebezpieczne dla zdrowia i obejmują fale upałów, susze i pożary.

- Jest widoczny wyraźny trend ocieplenia i to zagraża zdrowiu - powiedziała Kim Knowlton, asystentka profesora klinicznego nauk zdrowia środowiskowego z "Columbia University Mailman School of Public Health" w Nowym Jorku.

Fale upałów są numerem jeden w USA, jeśli chodzi o ofiary śmiertelne przez ostatnie 30 lat, podała Knowlton.

Upał stwarza duże zagrożenie, ponieważ zakłóca naturalną zdolność organizmu do regulacji temperatury, wyjaśniła asystentka.

W normalnych warunkach, organizm reguluje swoją temperaturę przez serce i płuca. Kiedy jest gorąco, serce bije szybciej, oddychamy szybciej i pocimy się, aby się schłodzić powiedziała Knowlton.

Choroby spowodowane upałami

Jednak podczas dużego upału, organizm nie jest w stanie pozbyć się nadmiaru ciepła i nasza wewnętrzna temperatura rośnie, wytłumaczyła asystentka. To może prowadzić do chorób związanych z upałem, od łagodnych, np. skurczów czy zmęczenia, do bardziej poważnych, takich jak omdlenia czy wyczerpanie, lub udaru cieplnego, który kończy się śmiercią w ponad połowie przypadków, tłumaczyła Knowlton.

Duży upał nie musi jednak powodować śmierci bezpośrednio, może przyczynić się do zawałów serca, chorób oddechowych, chorób nerek i innych, ponieważ działa na cały organizm.

Wielu ludzi jest bardzo wrażliwych na upały, to np. niemowlęta, dzieci, osoby starsze, ludzie pracujący na zewnątrz, sportowcy, kobiety w ciąży, bezdomni, czy mieszkańcy miast.

Niektóre leki mogą powodować większą podatność na upały, np. antydepresanty, leki na alergię i nadciśnienie, powiedziała asystentka.

Wpływ człowieka na negatywne zmiany klimatu cały czas wywołuje gorące spory. W dyskusji na antenie TVN24 BiS Andrzej Szczęśniak, ekspert ds. energetyki i Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci spierali się ws. globalnego ocieplenia:

Era klęsk żywiołowych. Globalne ocieplenie wciąż wywołuje spory - Fakty TVN
Era klęsk żywiołowych. Globalne ocieplenie wciąż wywołuje spory - Fakty TVN

Autor: AP/aw / Źródło: livescience.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W kolejnych dniach pogoda w Polsce ulegnie diametralnej zmianie. W weekend wróci do nas upał, a wraz z nim pojawią się burze z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem. Na początku nowego tygodnia także będzie gorąco.

Nawet 33 stopnie Celsjusza. Wraz z gorącem wrócą gwałtowne zjawiska

Nawet 33 stopnie Celsjusza. Wraz z gorącem wrócą gwałtowne zjawiska

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Noc okaże się deszczowa w części kraju. Opady prognozowane są także na piątek 5.07. Pod koniec dnia możliwe są w części Polski burze. Termometry pokażą do 24 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 5.07. Deszczowa noc w części kraju

Pogoda na jutro - piątek 5.07. Deszczowa noc w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wciąż ostrzega przed burzami. Synoptycy wydali ostrzeżenia przed burzami, które mają obowiązywać do późnego wieczora w czwartek.

To wciąż może być groźnie. IMGW ostrzega

To wciąż może być groźnie. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Huragan Beryl zmierza w kierunku Meksyku. Wcześniej uderzył w Jamajkę, gdzie pozbawił prądu setki tysięcy mieszkańców. Żywioł siał też spustoszenie na południowo-wschodnich Karaibach. Na jednej z tamtejszych wysp uszkodził prawie wszystkie budynki. Nie żyje co najmniej 10 osób.

Siał spustoszenie na Jamajce, teraz sunie na Meksyk

Siał spustoszenie na Jamajce, teraz sunie na Meksyk

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, BBC News

Australijska policja stanowa z Terytorium Północnego znalazła szczątki 12-letniego dziecka, które miał zaatakować krokodyl. Dziewczynka zaginęła podczas kąpieli w potoku.

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Znaleziono zwłoki dziecka, które miał zaatakować krokodyl

Źródło:
Reuters, ABC Australia, tvnmeteo.pl

Kalifornia zmaga się z pożarami. Dla blisko 30 tysięcy mieszkańców wydano nakazy ewakuacji. Władze zaapelowały do mieszkańców, aby nie odpalali fajerwerków z okazji Dnia Niepodległości. Sytuację utrudnia gorąca, sucha i wietrzna pogoda.

Blisko 30 tysięcy Kalifornijczyków z nakazami ewakuacji

Blisko 30 tysięcy Kalifornijczyków z nakazami ewakuacji

Źródło:
CBS News, BBC News, tvnmeteo.pl

Grecję nękają gwałtowne burze. Od piorunów wybuchają niegroźne pożary, a ulewny deszcz powoduje zalania i utrudnienia na drogach. Mieszkańcy kilku regionów dostali alerty ostrzegające przed groźną pogodą.

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Od piorunów wybuchają pożary, mieszkańcy dostają alerty

Źródło:
eKhatimerini, Greek Reporter, ENEX, tvnmeteo.pl, pelop.gr

Po ulicach peruwiańskiego miasta Santa Anita biegał byk. Zwierzę wywołało niemały popłoch wśród pieszych i kierowców. Groźnie wyglądające zdarzenie zarejestrowała kamera.

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Byk biegał po ulicach miasta. Zwierzę strąciło mężczyznę z roweru

Źródło:
Reuters, LaRepublica.pe

W hiszpańskiej Andaluzji żar leje się z nieba. W czwartek termometry mogą pokazać miejscami nawet 43 stopnie Celsjusza. Jest tak gorąco, że pracownicy Czerwonego Krzyża rozdają wentylatory, aby pomóc biedniejszym ludziom w walce z upałami.

W Andaluzji ma być tak gorąco, że rozdają wentylatory

W Andaluzji ma być tak gorąco, że rozdają wentylatory

Źródło:
ENEX,larazon.es

W środę 3 lipca rozpoczął się Open'er Festival 2024. W ciągu kilku najbliższych dni na lotnisku Gdynia-Kosakowo pojawi się wielu znanych artystów. Sprawdź, jakie aury mogą się spodziewać uczestnicy festiwalu w kolejnych dniach.

Open'er Festival 2024. Uwaga! Dziś w Gdyni może zagrzmieć

Open'er Festival 2024. Uwaga! Dziś w Gdyni może zagrzmieć

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Położony na włoskiej wyspie wulkan Stromboli uaktywnił się i wyrzucił w powietrze fontannę lawy. W wyniku tego zdarzenia część krateru się zawaliła. To jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie.

Włoski wulkan Stromboli wyrzucił w powietrze strumień lawy. Nagranie

Włoski wulkan Stromboli wyrzucił w powietrze strumień lawy. Nagranie

Źródło:
Reuters,volcanodiscovery.com

Najstarsze malarstwo figuratywne na świecie odkryli w indonezyjskiej prowincji Celebes Południowy badacze z Australii i Indonezji - poinformowała stacja BBC. Naskalne malowidła liczą ponad 52 tysiące lat. - To najstarszy istniejący dowód na opowieść - powiedział profesor Maxime Aubert z Griffith University w Australii, jeden z odkrywców.

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Odkryto najstarsze malarstwo figuratywne na świecie. Liczy co najmniej 52 tysiące lat

Źródło:
PAP, BBC

Fala upałów nadciągnęła nad Moskwę. W środę po południu termometry w rosyjskiej stolicy pokazały 32 stopnie Celsjusza - to najwyższa wartość, jaką kiedykolwiek zanotowano tam 2 lipca. W mieście pojawiły się ciężarówki spryskujące ulice wodą.

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Gorąco w Moskwie. Pobity rekord sprzed stulecia

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Drapanie u kotów to nie tylko kwestia wychowania. Jak pokazały badania międzynarodowego zespołu naukowców, niszczenie mebli może wynikać także z innych czynników takich, jak obecność dzieci w domu i poziom aktywności zwierzaków. Istnieje jednak wiele metod na walkę z tym zachowaniem.

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Naukowcy mają sposób na to, jak oduczyć koty drapania mebli

Źródło:
Frontiers

Ulewy zalały Park Narodowy Kaziranga w północnych Indiach. Pod wodą znalazły się tereny zamieszkiwane przez wiele zagrożonych gatunków. Jak podały lokalne media, w powodziach utonęło 11 zwierząt. Pod wodą znalazły się także liczne miejscowości, zamieszkiwane przez ponad milion osób.

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Park narodowy pod wodą. Utonęło 11 zwierząt

Źródło:
Reuters, Hindustan Times

Polska rakieta suborbitalna ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła Kosmosu. W środę odbył się lot testowy, w którym urządzenie osiągnęło zamierzony pułap. To pierwszy tego typu sprzęt wykorzystujący przyjazny dla środowiska materiał napędowy.

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Polski Bursztyn dotarł do Kosmosu. "3 lipca przejdzie do historii"

Źródło:
PAP Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa

Polski konsulat w Rzymie zaapelował w środę do polskich turystów wybierających się do Włoch. Jak wynika z prognoz meteorologów, na północy kraju istnieje ryzyko wystąpienia burz i ulew. Pogoda ma się pogorszyć także w centrum kraju.

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Apel konsulatu we Włoszech do polskich turystów. "Doradzamy ostrożność"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

U północnych wybrzeży Australii trwają gorączkowe poszukiwania 12-letniego dziecka, które zaginęło podczas pływania. Policja podejrzewa, że mogło zostać zaatakowane przez krokodyla.

Zaginęło 12-letnie dziecko. Mógł zaatakować je krokodyl

Zaginęło 12-letnie dziecko. Mógł zaatakować je krokodyl

Źródło:
BBC, Sky News, ABC Australia

Płomienie szaleją w Kalifornii. We wtorek na północ od Sacramento wybuchł groźny pożar, który w niecałe 24 godziny ogarnął ponad 1200 hektarów. Konieczna była ewakuacja tysięcy ludzi. Strażacy apelują o ostrożność - na 4 lipca przypada amerykański Dzień Niepodległości, któremu towarzyszą pokazy fajerwerków.

Strażacy walczą na 19 frontach. Jutro może być znacznie gorzej

Strażacy walczą na 19 frontach. Jutro może być znacznie gorzej

Źródło:
Cal Fire, LA Times, Reuters

Za nami zarówno upalne, jak i burzowe chwile. Pierwszego lipca aura w Polsce znacząco się ochłodziła i uspokoiła. Co dalej z pogodą w wakacje? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła modele prognostyczne największych ośrodków, żeby sprawdzić, jaka pogoda czeka nas w lipcu i sierpniu.

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Co dalej z pogodą w wakacje. Modele z Europy, USA i Rosji są raczej zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na greckiej wyspie Kos szalał na początku tygodnia pożar, który doprowadził do ewakuacji ludności. Żywioł udało się opanować. To, jak wyglądała sytuacja na miejscu z perspektywy turysty z Polski, opowiadał na antenie TVN24 pan Wojciech.

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

"Pożar wzniecał się bardzo szybko, telefony w rękach, niepokój"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Chińscy naukowcy odkryli gatunek rośliny, która jest w stanie przetrwać na Marsie. To rodzaj mchu - Syntrichia caninervis - występujący w najtrudniejszych do życia ziemskich obszarach, między innymi na pustyni Mojave w Kalifornii, w Tybecie oraz na Antarktydzie.

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Odkryto roślinę, która mogłaby rosnąć na powierzchni Marsa

Źródło:
PAP, "Guardian"

Miejscowość Cogne w Dolinie Aosty na północy Włoch została w weekend poważnie dotknięta skutkami powodzi wywołanej ulewnym deszczem. Dojazd do miejsca jest utrudniony, bo zniszczona jest jedyna droga łącząca je z doliną. Włoska minister zapowiedziała sprowadzanie tam turystów za pomocą śmigłowca, co spotkało się z falą krytyki.

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Powódź zniszczyła jedyną drogę, mają sprowadzić turystów śmigłowcami

Źródło:
PAP

Aż cztery leje kondensacyjne pojawiły się we wtorek w tym samym momencie w okolicach Krynicy Morskiej (woj. pomorskie). Dwa z nich to trąby wodne. Niezwykłe zjawiska udało się uchwycić na jednym zdjęciu.

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Cztery leje kondensacyjne na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bolid, czyli jasny meteor, rozbłysnął nad Polską w nocy z poniedziałku na wtorek. Tuż po północy niebo nad centralnymi regionami naszego kraju na chwilę stało się jasne. Jak przekazali analitycy z projektu Skytinel, którzy nagrali to zjawisko, kosmiczny gość pochodził z pasa planetoid.

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Kula ognia rozświetliła nocne niebo. Co przeleciało nad Polską

Źródło:
Skytinel, tvnmeteo.pl

Kryzys sanitarny nad jeziorem Garda we Włoszech. W miejscowości Torri del Benaco w ciągu zaledwie kilku dni zanotowano setki przypadków zapalenia żołądka i jelit. Badania mikrobiologiczne wykazały obecność norowirusów w zbiornikach dookoła miasta.

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

W kilka dni zachorowało prawie tysiąc osób

Źródło:
PAP, tg24.sky.it

Wezbrany potok porwał samochód w Bieszczadach. Na pomoc ruszyli strażacy i policja, ale kierowcy nie udało się uratować. Od poniedziałku nad regionem przechodzą burze z ulewnymi opadami deszczu, a w wielu miejscach jest niebezpiecznie.

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Woda porwała auto w Bieszczadach. Kierowca nie żyje

Źródło:
PAP, KP PSP Ustrzyki Dolne

Do czterech wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ulew i burz, które w weekend przetoczyły się nad Szwajcarią. W alpejskich kantonach wciąż trwają poszukiwania kilku zaginionych osób. Region został dotknięty licznymi podtopieniami i osuwiskami.

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Osuwiska zmiotły drogi, woda zalała domy. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, PAP