Huragany, zwane inaczej cyklonami tropikalnymi, rozwijają się nad powierzchnią oceanów. Charakterystyczne dla nich jest bardzo niskie ciśnienie w centrum, które powoduje gwałtowny wzrost prędkości wiatru. Mimo że nad lądem ich siła słabnie, to jednak właśnie wtedy ujawnia się ich zabójcza moc.
Naukowcy i meteorolodzy wyróżnili pięć śmiertelnych zagrożeń, jakie niosą ze sobą huragany:
1. Gwałtowny wzrost poziomu wód
Silny wiatr wpycha na ląd wody przybrzeżne, które zmywają wszystko na swojej drodze, zabierając ludzi i niszcząc zabudowania. Fala wezbraniowa (ang. storm surge) pochłonęła większość z 1800 ofiar huraganu Katrina, który zaatakował USA od strony Zatoki Meksykańskiej w 2005 roku. Taka fala może mieć do 6 metrów wysokości i wedrzeć się na ląd na kilka kilometrów.
2. Powódź na lądzie
Huragan jest przyczyną gwałtownych ulew, które zatapiają całe miasta. Ofiarami są kierowcy lub ludzie, którzy nieostrożnie poruszają się w pobliżu zalewanych terenów. Kierowcy potrafią pomylić drogę z rowem melioracyjnym, lub innym ciekiem wodnym.
Zobacz, jakich zniszczeń dokonał huragan Debbie w Australii:
3. Zabójcze wiatry
Wiejące z prędkością znacznie przekraczającą 100 km/h wiatry zrywają dachy, niszczą przyczepy campingowe, łamią drzewa. Unoszone wiatrem szczątki zabudowań, pojazdów i drzew są dodatkowo niszczącą siłą, która zabija ludzi.
W 1979 roku pojawił się najrozleglejszy supertajfun Tip. Jego średnica była określana na 2100 kilometrów. Najmniejszym tego typu zjawiskiem był tajfun Tracy zaobserwowany w 1974 w Darwin w Australii o średnicy rzędu 100 kilometrów.
4. Prądy strugowe
Nawet jeśli obszar cyklonu jest daleko od wybrzeża, to wiatr może powodować tak zwane prądy strugowe lub wciągające (ang. rip current), które są śmiertelnym zagrożeniem dla pływających przy plażach ludzi. W 2008 roku u wybrzeży New Jersey zginęły w ten sposób trzy osoby. Porwał je prąd strugowy pochodzący od huraganu Bertha, który wówczas znajdował się prawie 2000 kilometrów od wybrzeża.
5. Tornada
Skutkiem wtargnięcia huraganu nad ląd są także tornada. Naukowcy oceniają, że ponad 20 procent liczby tornad to bezpośredni skutek huraganów. Tornada powstają jeszcze za życia huraganu, lecz również kilka dni po ustaniu huraganu. W 2004 huragan Ivan "wyprodukował" 120 tornad.
Huragany zostawiają po sobie nie tylko zniszczenia. Huragan Debbie po przejściu nad Australią wyrzucił na jedną z ulic martwego rekina:
Autor: RP/aw / Źródło: AccuWeather / TVN Meteo