Ziemię co jakiś czas dotykają potężne klęski żywiołowe. Zazwyczaj powodują one spustoszenie i śmierć. Niektóre katastrofy naturalne bardzo dotkliwie dotknęły naszą planetę.
Największe katastrofy naturalne w historii można mierzyć w dwóch kategoriach: energii, którą uwolniły oraz ofiar, jakie po sobie pozostawiły.
Huragany
Kandydatem na najpotężniejszy huragan w historii jest tajfun Haiyan, który uderzył na Filipinach w 2013 roku. Prędkość wiatru w huraganie była równa 314 km/h. Spowodował ewakuację tysięcy ludzi. Powyrywał linie energetyczne i zostawił ulice zalane wodą po kolana. Na morzu powstały fale o wysokości do pięciu metrów. Drugie miejsce zajmuje w tej dziedzinie huragan Particia. Pojawił się w Meksyku w 2015 roku. Wiatr wiał wówczas z prędkością 325 km/h.
Jednak najsilniejszy okazał się supertajfun Nancy z 1961 roku. Pojawił się nad Japonią, gdzie spowodował rozległe zniszczenia. Zginęły 173 osoby, a tysiące zostało rannych. Miał prędkość 346 km/h.
Jak wytłumaczyć tak potężną siłę? Obliczenia National Oceanic and Atmospheric Administation (NOAA) pokazują, że w deszczu lub w chmurze średnio uwalniane jest 600 bilionów dżuli energii na sekundę. Dodatkowo wytwarzane jest 1,5 biliona jako energia kinetyczna wiatru, który wytwarza.
Wspomniane huragany miały ogromną siłę, równoważną z kilkuset bilionami dżuli na sekundę.
Huragan średnio produkuje 600 milionów piorunów na sekundę, czyli 2,2 biliony uderzeń na godzinę.
Trzęsienia ziemi
Ponieważ wcześniejsze dokumentacje ludzi dotyczące trzęsień ziemi są trudne do oszacowania pod względem energetycznym, można je porównać tylko poprzez nagrania. W tym pojedynku zwycięża trzęsienie ziemi z 22 maja 1960 roku. Ta klęska żywiołowa pojawiła się w południowym Chile. Jej siła wyniosła około 8,3 trylionów dżuli energii w kilka sekund.
Chociaż trzęsienia ziemi są potężne i stwarzają wiele szkód, nigdy nie dorównająsile, jaką wytwarzają huragany. Huragan w ciągu doby potrafi wytworzyć aż 52 tryliony dżuli energii. Nawet najpotężniejsze trzęsienie ziemi nie uzyska takiego wyniku.
Erupcje wulkanów
Wulkany wytwarzają ogniste kolumny popiołu i lawy, a także ogromne ilości energii kinetycznej. Towarzyszy temu niewyobrażalnie głośny dźwięk.
Za najmocniejszą erupcję w ciągu ostatnich 500 milionów lat uważany jest wybuch superwulkanu La Garita Caldera, położonego w Kolorado. Uwolnił on, przez ogromne kolumny erupcyjne, 5000 kilometrów sześciennych lawy i popiołu .
Dla porównania: największa broń nuklearna, jaką kiedykolwiek zdenotowano, dała 0,2 trylionów dżuli energii. Erupcja superwulkanu wygenerowała 1058 trylionów dżuli, czyli ponad 5000 razy więcej niż stworzyła ludzkość.
Spadające asteroidy
Spadające na kulę ziemską asteroidy mogą powodować pożary, tsunami, wahania temperatury, a nawet - poprzez zakrycie nieba - wyłączyć fotosyntezę i zabić całe łańcuchy pokarmowe.
Najsilniejsze wydarzenie w historii, które miało wpływ na Ziemię to oczywiście Teoria Wielkiego Zderzenia. Była to kolizja młodej Ziemi z protoplanetą wielkości Marsa - Theią. W jej wyniku doszło do powstania Księżyca. To potężne uderzenie wyzwoliło ogromne ilości energii, która odpowiada 1,84 mln zabitych dinozaurów.
Masowe wymieranie
Masowe wymieranie, czyli okresy czasu, w których globalne tempo narodzin jest znacznie niższe niż wskaźnik wyginięć. Nie są to klęski żywiołowe, ale powoduje je zawsze więcej niż jedna przyczyna. Są to najczęściej: zmiany klimatu, zmiany składu chemicznego wód oceanicznych, zanikanie mikroelemenów, wybuchy ogromnych wulkanów i uderzenia asteroid.
Mogłoby się wydawać, że to podczas Wielkiego Zderzenia wyginęło najwięcej gatunków. Co prawda z powierzchni Ziemi zniknęło wówczas 75 procent całego życia, lecz potem Ziemię spotkało coś bardziej dotkliwego. Pod koniec okresu permu, 252 mln lat temu, wybuch wielkiego wulkanu spowodował wyginięcie 96 procent wszystkich gatunków na świecie. Żywe istoty, które znamy dzisiaj pochodzą więc od tych 4 procent, które przeżyły.
Według naukowców, jesteśmy obecnie gatunkiem, który wymiera przez własny szkodliwy wpływ na planetę, na której mieszka.
Zobacz aktywny wulkan Kilauea.
Autor: mg/rp / Źródło: iflscience.com