Wstajesz i weekend

Wstajesz i weekend

Paweł Górniak zdobył nagrodę Hollywood Music in Media Awards. Otrzymał ją za muzykę do trailera „Crossfire 2” promującego grę komputerową. To nie pierwszy sukces młodego kompozytora muzyki filmowej. Był między innymi laureatem „Young Composer Award”, konkursu organizowanego w ramach festiwalu Transatlantyk. O świetnych wieściach z Kalifornii, planach i zawodowych marzeniach z muzykiem rozmawiał Łukasz Jedliński.

Jego pięściarze odnosili sukcesy na ringach olimpijskich i zawodowych. Był mistrzem w motywowaniu do walki. Wybitny szkoleniowiec zmarł w wieku 67 lat. Jego najbliżsi znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. "Apeluję o wsparcie, liczy się każda pomoc" - mówi były pięściarz Krzysztof Kosedowski. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich stracił przyjaciela. Z trenerem Andrzejem Gmitrukiem znali się prawie 40 lat.

- Cholernie bałem się przyjęcia "Mikrotyków" - mówi Łukaszowi Jedlińskiemu Paweł Sołtys. Jego literacki debiut był nagradzany, znalazł się w finale Nike. Ten zbiór opowiadań wyostrza wzrok i słuch na sprawy codzienne. Podobnie jak jego piosenki. Pablopavo i Ludziki właśnie koncertują z nową płytą.

To była próba zapisania tego, co pamiętam. Przecież za chwilę wszystko się rozproszy - mówi Marcin Wicha o swojej książce „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Otrzymał za nią literacką nagrodę Nike. O tworzeniu przedmiotów, rysunków satyrycznych i książek z pisarzem, grafikiem rozmawiał Łukasz Jedliński.

Swoich bohaterów rozpisuje w Excelu. To zostało mu z bankowca. Sporo ryzykował, gdy rzucał etat, ale nie chciał żyć z poczuciem, że nie spróbował. "Gdy skończę książkę, nie czuję pustki, bo mam życie poza literaturą" - mówi w rozmowie z Łukaszem Jedlińskim pisarz Jakub Małecki.

Film Ewy Bukowskiej „53 wojny” opowiada o traumie żony korespondenta wojennego. Zainspirowała ją prawdziwa historia Grażyny Jagielskiej opisana w książce „Miłość z kamienia”. Bohaterka filmu bierze na siebie ciężary męża, chce być dla niego podporą. To jednak ponad jej siły, nieustanny lęk i oczekiwanie na najgorszą wiadomość doprowadzają jej życie do ruiny. Z reżyserką rozmawiał Łukasz Jedliński, współgospodarz „Wstajesz i weekend”.

Dla wielu żołnierzy powrót z misji za granicą to początek kłopotów. Gdy kończy się wojna często zaczyna się PTSD, zespół stresu pourazowego. Wojskowi mają napady lęku, agresji. Powracają traumatyczne obrazy i przeżycia. Bezsenność potęguje nieustanne zmęczenie. Weteran, kapitan rezerwy Witold Kortyka zmagał się z PTSD. Był na misjach w Iraku, Afganistanie i na Bałkanach. Został ranny dwa razy. „Musiałem odbudować swoje życie na nowo. Gdy zaczęły się problemy rodzinne, wiedziałem, że sam sobie z tym nie poradzę. Bardzo pomogli mi bliscy” – mówił Łukaszowi Jedlińskiemu kpt. Witold Kortyka.

Golf – w Polsce to wciąż jeszcze sport mało znany, ale na świecie ta olimpijska dyscyplina należy do najpopularniejszych, zarówno pod względem liczby widzów, jak i zawodników. Szacuje się, że po kij golfowy regularnie sięga 60 mln ludzi żyjących na sześciu kontynentach. Z okazji ogólnopolskiego dnia golfa gospodarze "Wstajesz i weekend" spróbowali swoich sił na polu golfowym. Z jakim skutkiem?