Igrzyska olimpijskie 2012

Igrzyska olimpijskie 2012

Misja Andrei Anastasiego w polskiej siatkówce będzie kontynuowana. Włoch bronił swoich siatkarzy, krytykowanych za fiasko w Londynie. - Byłem z nich dumny i jestem dumny zwłaszcza teraz - zarzekał się. Miejsce poza olimpijskim podium Anastasi tłumaczył presją, jakiej jego zawodnicy nie podołali. - Czasami ona przytłacza - stwierdził.

- Jestem głodny sukcesu. Brązowy medal motywuje mnie do tego, żeby osiągać jeszcze lepsze wyniki - zapewnia nasz zapaśnik Damian Janikowski, brązowy medalista IO w Londynie. Teraz celuje w medal na kolejnych igrzyskach. Sportowej kariery szybko nie zakończy. - Jeśli zdrowie pozwoli, będę trenował nawet do 80-tki - zapowiada.

Jeszcze niedawno Anita Włodarczyk miała chwile zwątpienia. Chciała zerwać z rzutem młotem, ale wytrwała i przywiozła z Londynu srebrny medal. W finale pomógł jej spokój i opanowanie, nawet w krytycznym momencie. - Gdy przegrywałam z Niemką Kathrin Klaas o 3 cm, mówiłam sobie: weź się, kurczę, Anita w garść i walcz do końca. Udało się - wspominała w TVN24 udany dla siebie konkurs była rekordzistka świata.

Setki Afgańczyków na ulicach Kabulu witały swojego nowego bohatera narodowego. Rohullah Nikpai zdobył brązowy medal na IO w Londynie w taekwondo. Pierwszy w historii swojego kraju medalista olimpijski drogę do 3. miejsca zaczął od pokonania Michała Łoniewskiego.

Polscy windsurferzy w Rio de Janeiro medali z Londynu prawdopodobnie nie obronią, bo deska z żaglem jest blisko skreślenia z listy olimpijskich dyscyplin. Zagrożony jest również pięciobój nowoczesny. W zamian pojawią się trzy nowe dyscypliny - na pewno golf i rugby. Kolejną poznamy w przyszłym roku. Kandydatur jest wiele.

Do siedmiu zaginionych sportowców z Kamerunu dołączyli olimpijczycy z DR Konga, którzy przy okazji igrzysk w Londynie zapadli się pod ziemię w tajemniczych okolicznościach. Afrykańczycy zniknęli zaraz po zakończeniu ceremonii zamknięcia IO.

Dyskusja, czy 10 medali Polaków na IO w Londynie jest katastrofą, tylko porażką, czy może satysfakcjonującym dorobkiem właśnie się rozpoczęła. Na razie wiadomo, że jeden polski krążek kosztował nas 13 milionów złotych. Brytyjczycy na przygotowania swoich sportowców wydali jeszcze więcej, a z wyników sportowych są zadowoleni.

10 medali Polaków na igrzyskach - dużo czy mało? Jan Tomaszewski jak zwykle ma kategoryczny pogląd: - Jeśli to byłoby na 50 sportowców, nie miałbym nic przeciwko. Ale na 218? Na Boga, szanujmy się - apeluje poseł PiS i jako przykład braku szacunku do samych siebie wskazuje Pawła Wojciechowkiego, naszego tyczkarza.

Londyn wraca do normalności, a organizatorzy igrzysk nie tracą czasu i wyprzedają umeblowanie z wioski olimpijskiej. Szczęściarze być może trafią na łóżko, w którym spał Usain Bolt albo na krzesło z pokoju Michaela Phelpsa.

Z Londynu wróciła wicemistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk. Czuje niedosyt, bo mierzyła w złoty medal. Najcenniejszy krążek będzie chciała przywieźć z kolejnych igrzysk. - W Rio będę walczyła o złoto. O nic więcej nie wypada - zapowiedziała. Kibicom Włodarczyk dziękowała za wsparcie, a działaczom PZLA zarzuciła nierówne traktowanie. - Są osoby, które dostają prezenty za darmo - żaliła się.

Ten, kto był w elitarnym "Klubie Polska - Londyn 2012" nie musiał w czasie przygotowań do igrzysk martwić się o nic. W Klubie znalazło się miejsce dla zawodników "zdefiniowanych" przez działaczy i polityków jako "największe szanse medalowe". Czy projekt okazał się sukcesem, skoro pod względem sportowym były to najgorsze igrzyska od pół wieku? - Tak, to był dobry projekt. Na 10 polskich medali osiem zdobyli członkowie tego klubu - odpowiada bez namysłu jeden z ojców pomysłu były minister sportu Adam Giersz.

- Po walce półfinałowej trochę się załamałem - wyznał brązowy medalista w zapasach Damian Janikowski, tuż po tym, jak wylądował na Okęciu po powrocie z igrzysk. - Ja po prostu nie lubię walczyć o trzecie miejsce - dodał. Razem z nim do Warszawy wróciły również "brązowe" kajakarki Beata Mikołajczyk i Karolina Naja.

Po zakończeniu igrzysk olimpijskich w Londynie Chińczycy szukają winnych "porażki" swojej ekipy, za jaką uznano drugie miejsce w klasyfikacji medalowej, tuż za USA. Media narzekają na organizatorów i wytykają błędy sędziowskie.

Medalu polskich siatkarzy nie było, nie obyło się jednak bez biało-czerwonych akcentów podczas olimpijskiego finału. Trybuny w hali zdominowali polscy kibice, którzy kupili bilety przed turniejem licząc, że w meczu o złoto zobaczą podopiecznych Andrei Anastasiego.

Rosyjski minister sportu - Witalij Mutko - jest oburzony decyzjami w bokserskim ringu, które jego zdaniem odebrały złoto reprezentantce "Sbornej". Ogólnie jednak nie ma na co narzekać: Rosjanie wracają z Londynu z 82 krążkami.

Zakończyły się trzydzieste nowożytne igrzyska olimpijskie. Na ceremonii zamknięcia zaśpiewały m.in. Spice Girls, a potem szef MKOl wypowiedział sakramentalne "Igrzyska XXX Olimpiady ogłaszam za zamknięte". Następne igrzyska, w 2016 roku, zorganizuje Rio de Janeiro.