Ukraina złoży wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym. Odpowiedź szefa Sojuszu

Aktualizacja:
Autor:
akw,
pp//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Wniosek o dołączenie do NATO został podpisany przez Wołodymra Zełenskiego, szefa parlamentu Rusłana Stefanczuka i premiera Denysa Szmyhala
Wniosek o dołączenie do NATO został podpisany przez Wołodymra Zełenskiego, szefa parlamentu Rusłana Stefanczuka i premiera Denysa Szmyhalapresident.gov.ua
wideo 2/4
president.gov.uaWniosek o dołączenie do NATO został podpisany przez Wołodymra Zełenskiego, szefa parlamentu Rusłana Stefanczuka i premiera Denysa Szmyhala

Ukraina złoży wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyśpieszonym - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez Kreml nielegalnej aneksji czterech okupowanych regionów Ukrainy. Na konferencji prasowej o tę kwestię został zapytany szef NATO Jens Stoltenberg. - Decyzja dotycząca członkostwa musi być podjęta jednogłośnie przez wszystkie 30 państw Sojuszu - przekazał sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Władimir Putin ogłosił dziś decyzję o włączeniu obwodów: donieckiego, ługańskiego, chersońskiego i zaporoskiego w skład Rosji. Ogłoszenie równa się z tym, że Rosja złamała prawo międzynarodowe. Po decyzji Kremla rzecznik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego przekazał, że w jego biurze nie oglądano wystąpienia Putina. Dodał, że trwało wówczas posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, a reakcja prezydenta na to oświadczenie będzie opublikowana w formie nagrania wideo.

>> Przywódcy unijni reagują na decyzję Kremla. "Nie uznajemy i nigdy nie uznamy"

Krótko po tej zapowiedzi na stronie prezydenta pojawiło się wspomniane oświadczenie.

Zełenski: składamy wniosek o dołączenie do NATO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił na nagraniu, że jego kraj składa wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym.

- De facto już przeszliśmy drogę do NATO. De facto już udowodniliśmy zgodność ze standardami NATO. (...) Dzisiaj Ukraina składa wniosek, by zrobić to de iure. Zgodnie z procedurą, która będzie odpowiadać naszemu znaczeniu dla obrony naszej całej wspólnoty. W przyspieszonym trybie - oznajmił prezydent po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.

- Wiemy, że to możliwe. Widzimy, jak w tym roku Finlandia i Szwecja rozpoczęły akcesję do Sojuszu bez Membership Action Plan - podkreślił.

Zełenski zapowiedział także, że Ukraina jest gotowa do dialogu z Rosją, ale kiedy zmieni się jej prezydent. Obecny prezydent Rosji "nie wie, czym jest godność i uczciwość" - podkreślił.

Wołodymr Zełenski zapowiedział złożenie wniosku o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonymNa zdjęciu razem z szefem Rady Najwyższej Rusłanem Stefanczukiem i premierem Denysem Szmyhalempresident.gov.ua

"Kończymy demontaż rosyjskiego wpływu na Ukrainę, Europę i świat"

Ukraiński prezydent w swoim wystąpieniu stwierdził, że Rosja po 24 lutego nie zatrzymałaby się na ukraińskich granicach, gdyby nie została powstrzymana. Wyliczył, że celem rosyjskiego uderzenia stałyby się kraje bałtyckie, Polska, Mołdawia, Gruzja i Kazachstan, a Rosja starałaby się podbić też różne narody Europy i Azji.

Dodał, że Rosja poprzez próbę aneksji ukraińskiego terytorium stara się ukraść to, co do niej nie należy. Próby aneksji prezydent ocenił jako "farsę". Zaznaczył, że Rosja poprzez "zabójstwa, znęcanie się, szantaż i kłamstwa chce napisać od nowa historię i przemalować granice". - Ukraina do tego nie dopuści - zapewnił.

- Tylko ścieżka wzmocnienia Ukrainy i wygonienia okupantów z całego ukraińskiego terytorium przywraca pokój - zwrócił uwagę. - Przejdziemy tę drogę - zaznaczył.

Wołodymyr Zełenski zapowiedział złożenie wniosku o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym
Wołodymr Zełenski zapowiedział złożenie wniosku o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonympresident.gov.ua

Zełenski swoje oświadczenie zakończył słowami: - Kończymy demontaż rosyjskiego wpływu na Ukrainę, Europę i świat. Chwała Ukrainie!

Wniosek został podpisany przez Zełenskiego, a także przewodniczącego Rady Najwyższej Rusłana Stefanczuka i premiera Denysa Szmyhala.

Wniosek Ukrainy, odpowiedź szefa NATO

Na konferencji prasowej o tę kwestię został zapytany szef NATO Jens Stoltenberg. - Każdy kraj demokratyczny w Europie ma prawo złożyć wniosek o członkostwo w NATO. Sojusznicy potwierdzają to, mówiąc wielokrotnie w ostatnich latach, że drzwi do NATO są otwarte - powiedział.

- Sojusznicy na szczycie NATO w Madrycie (w czerwcu 2022 roku - red.) wyraźnie stwierdzili również, że wspieramy prawo Ukrainy do wyboru swojej drogi, do określenia, w jakiego rodzaju systemie bezpieczeństwa chce się znaleźć. Natomiast decyzja dotycząca członkostwa musi być podjęta jednogłośnie przez wszystkie 30 państw członkowskich - dodał.

Szef NATO Jens Stoltenberg o zapowiedzi złożenia wniosku przez Ukrainę o dołączenie do Sojuszu
Szef NATO Jens Stoltenberg o zapowiedzi złożenia wniosku przez Ukrainę o dołączenie do Sojuszutvn24

Jak podkreślił Stoltenberg, "obecnie skupiamy się na tym, aby zapewnić Ukrainie natychmiastowe wsparcie". - Aby pomóc bronić się przed brutalną napaścią Rosji. - Takie są obecnie czynione wysiłki ze strony państw sojuszniczych - dodał.

Blinken: silnie popieramy politykę otwartych drzwi NATO

W podobnym tonie wypowiedział się amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. - Nasze stanowisko pozostaje jasne. I jest takie samo, jak było. Silnie popieramy politykę otwartych drzwi NATO, popieramy dołączanie krajów, które chcą dołączyć i które wzmocnią zdolności NATO. Istnieje ku temu proces. I państwa nadal będą podążać za tym procesem - powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z szefową kanadyjskiego MSZ Melanie Joly.

Joly również stwierdziła, że stanowisko Kanady się nie zmieniło i że zawsze była za wstąpieniem Ukrainy do Sojuszu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw, pp//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości