Polityczne poparcie Unii Europejskiej dla porozumienia atomowego po wycofaniu się z niego USA nie wystarczy, by utrzymać korzyści dla Iranu płynące z tej umowy - oświadczył w niedzielę szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif na spotkaniu z komisarzem UE Miguelem Canete.
- Po wycofaniu się USA publiczne oczekiwania [Iranu - przyp. red.] od Unii Europejskiej zwiększyły się w celu utrzymania zdobyczy porozumienia. W obecnej sytuacji europejskie wsparcie polityczne dla umowy nie wystarcza - oświadczył Zarif komisarzowi UE do spraw działań klimatycznych i energii, cytowany przez państwową agencję prasową IRNA.
Irański minister podkreślił, że "zapowiedziane możliwe wycofanie się ważnych europejskich przedsiębiorstw ze współpracy z Iranem nie jest spójne z zaangażowaniem Unii Europejskiej na rzecz realizacji [porozumienia nuklearnego - przyp. red.]".
Porozumienie z Iranem
Unijna dyplomacja stara się ratować podpisane w 2015 roku porozumienie nuklearne z Iranem, w ramach którego Teheran zgodził się na ograniczenie swojego programu nuklearnego w zamian za stopniowe znoszenie nałożonych nań sankcji. Umowę pod znakiem zapytania postawiła ogłoszona 8 maja decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o wycofaniu z niej jego kraju.
W piątek Komisja Europejska uruchomiła proces aktywacji tak zwanego statusu blokującego, czyli prawa, które ma chronić europejskie firmy przed amerykańskimi sankcjami na Iran.
- Dopóki Iran będzie respektował podjęte zobowiązania, Unia Europejska będzie podtrzymywać umowę, którą sama współtworzyła (...). Sankcje USA nie pozostaną bez skutków. Jako Komisja i cała Unia Europejska mamy obowiązek uczynić wszystko, by chronić nasze firmy, a zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa - zaznaczał w piątek szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
Autor: ads//now / Źródło: PAP