Premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej i prezydent Korei Południowej podpisali wspólne oświadczenie

Autor:
mart//now
Źródło:
PAP
Morawiecki w Glasgow: transformacja klimatyczna nie może odbywać się kosztem ludzi
Morawiecki w Glasgow: transformacja klimatyczna nie może odbywać się kosztem ludziTVN24
wideo 2/4
TVN24Morawiecki w Glasgow: transformacja klimatyczna nie może odbywać się kosztem ludzi

Podczas szczytu w Budapeszcie w czwartek premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej i prezydent Korei Południowej podpisali wspólne oświadczenie dotyczące współpracy V4 i Republiki Korei oraz bieżących kwestii polityczno-społeczno-gospodarczych. Grupa Wyszehradzka potwierdziła wsparcie dla wysiłków zmierzających do podjęcia dialogu z Koreą Północną.

Oświadczenie dotyczące współpracy V4 i Republiki Korei oraz bieżących kwestii polityczno-społeczno-gospodarczych podpisali w czwartek w Budapeszcie premierzy: Polski - Mateusz Morawiecki, Węgier - Viktor Orban, Czech - Andrej Babisz i Słowacji - Eduard Heger oraz prezydent Korei Południowej Mun Dze In. W oświadczeniu, które opublikowała kancelaria premiera, odnotowano wkład finansowy Korei Południowej w Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki i zgodzono się na dalsze rozmowy w sprawie kontynuacji współpracy w ramach Funduszu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Co znalazło się w oświadczeniu?

"Przedstawiciele V4 i RK z zadowoleniem przyjęli informację o dobrych rezultatach w zakresie rozwoju przynoszącej wzajemne korzyści, komplementarnej współpracy gospodarczej, trwającej od chwili ustanowienia relacji dyplomatycznych między krajami. Uczestnicy zobowiązali się do pracy mającej na celu dalsze wzmocnienie wymiany handlowej oraz inwestycji, aby uzyskać wspólne korzyści. Uczestnicy przyjęli z zadowoleniem ustanowienie Forum Biznesowego V4-Korea i zgodzili się wspierać współpracę w nowo powstających dziedzinach, takich jak przemysł bateryjny i inne nowe sektory przemysłu. Przedstawiciele V4 i RK wymienili opinie na temat wagi zapewniania wsparcia w zakresie wymiany kluczowego personelu w przypadku wybuchu epidemii nowej choroby zakaźnej" - czytamy w oświadczeniu.

Ponadto premierzy państw V4 i prezydent Korei Płd. zgodzili się na dalszą współpracę dotyczącą szkolnictwa wyższego, finansów, badań i rozwoju, nauki, technologii czy farmacji.

"Przedstawiciele V4 i RK uznali za istotny dalszy rozwój infrastruktury w Europie Środkowej i Wschodniej, który wspomógłby wzrost gospodarczy, otwierając możliwości współpracy w zakresie transportu i infrastruktury, również w takich obszarach jak energetyka jądrowa, lotniska, autostrady, kolej oraz system inteligentnego transportu (ITS). Uczestnicy przychylnie przyjęli pomysł budowy szybkiej kolei łączącej kraje Grupy Wyszehradzkiej" - dodano w oświadczeniu.

Wśród zarysowanych w oświadczeniu dziedzin współpracy wymieniono również przemysł obronny i kulturę.

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego w GlasgowTVN24

Kwestia szczepionek i wsparcia dla dialogu z Koreą Północną

Szefowie czterech rządów i prezydent Korei Południowej w oświadczeniu podkreślili także potrzebę sprawiedliwego podziału szczepionek między wszystkie państwa i zgodzili się, że stabilność Afganistanu pozostaje kwestią kluczową dla bezpieczeństwa Europy i Azji.

"Przedstawiciele V4 i RK zgodzili się, iż aby zmierzyć się z omawianymi wyzwaniami, konieczne jest odniesienie się do przyczyn leżących u podstaw bezprecedensowej skali migracji i ludzkiego cierpienia oraz zwiększenie ochrony praw człowieka. Uznano, że kluczową kwestią jest bliska współpraca polityczna i operacyjna z krajami pochodzenia oraz tranzytu migrantów" - czytamy w oświadczeniu.

Ponadto Grupa Wyszehradzka potwierdziła wsparcie dla wysiłków zmierzających do podjęcia dialogu z Koreą Północną i całkowitego rozbrojenia jądrowego oraz zapewnienia trwałego pokoju na Półwyspie Koreańskim.

Autor:mart//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości