Grupa Wyszehradzka

Grupa Wyszehradzka

O swoim poparciu dla poszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich zapewnili w czwartek prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w październiku zostaną określone kryteria akcesji do Unii Europejskiej dla Macedonii Północnej i Albanii.

Nie tylko rozmowy dwustronne, ale też wspólne spotkanie premierów Węgier, Czech, Słowacji i Izraela odbyło się we wtorek w Jerozolimie. Program wizyt w ostatniej chwili uległ zmianie po tym, jak w poniedziałek, w związku z rezygnacją z przyjazdu do Izraela przedstawicieli Polski, odwołany został zaplanowany tam szczyt państw Grupy Wyszehradzkiej.

Szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Jerozolimie nie odbędzie się - poinformował czeski premier Andrej Babisz. Informację potwierdziło też MSZ Izraela. W związku z wycofaniem się ze spotkania przedstawicieli Polski w Jerozolimie odbędą się spotkania bilateralne strony izraelskiej z Czechami, Słowakami i Węgrami.

Solidarność i wzajemne zrozumienie to coś, czego bardzo brakuje w Unii Europejskiej. Przykładem jest realizowany wbrew interesom części krajów projekt gazociągu Nord Stream 2 - oświadczył w piątek Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentami państw Grupy Wyszehradzkiej na Słowacji.

Negocjacje w sprawie systemu relokacji uchodźców były bardzo trudne, ale zakończyły się ogromnym sukcesem Polski i potwierdzeniem w pełni naszego stanowiska w tej sprawie - oświadczył w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wzrosła także pozycja Grupy Wyszehradzkiej.

Po godz. 11 rozpoczęło się w czwartek w Budapeszcie spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Politycy mają rozmawiać o migracji i budżecie UE oraz podsumują kończącą się prezydencję Węgier w V4.