Media: nowy irański dron opracowany dla Rosji ma wyszukiwać cele "dużej wartości"

Źródło:
Sky News, tvn24.pl

Iran opracował nowy dron uderzeniowy na potrzeby działań Rosji w Ukrainie - twierdzi Sky News. Shahed-107 ma łączyć cechy drona kamikadze, używanego do ataków, z bezzałogowcem rozpoznawczym.

"Dron ma około 2,5 metra długości i trzy metry rozpiętości skrzydeł" - pisze Sky News. Można go wystrzelić z wyrzutni na pojeździe, a jego zasięg szacuje się na 1500 km, jak podało źródło stacji. Ma być wyposażony w kamerę pozwalającą na przesyłanie na żywo obrazu, co oznacza, że może być używany do rozpoznawania celów na linii frontu. Bezzałogowy statek powietrzny jest też prawdopodobnie wyposażony w technologię umożliwiającą wyszukiwanie celów "o dużej wartości, takich jak brytyjskie i amerykańskie systemy rakietowe" - twierdzi stacja. Nie przybliża jednak zasady działania tej technologii.

ZOBACZ TEŻ: Rosjanie "poprawili" irańskie Shahedy. "Czarne drony są trudniejsze do wykrycia na nocnym niebie"

Brytyjska stacja o próbach nowych dronów

Według tych samych informacji irańskie siły bezpieczeństwa miały przeprowadzić wraz z Rosjanami próby w bazie lotniczej w środkowym Iranie. Przetestowano drony Shahed-107 i znane już od dawna z ataków na Ukrainę Shahed-136. Stacja nie podaje jednak, jakie były wyniki tych prób.

Stacja przypomina, że we wrześniu ubiegłego roku prezydent Iranu zaprzeczył, że jego kraj wysłał do Rosji drony lub inną broń, która miała być wykorzystywana w Ukrainie. "Jesteśmy przeciwni wojnie w Ukrainie" – cytuje wypowiedź prezydenta Ebrahima Raisiego podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Przed miesiącem portal Suspilne informował jednak, że Prokuratura Generalna Ukrainy miała ustalić, iż producentem dronów Shahed 131/136, których Rosja używa do ataków, jest irańska firma Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company.

Rosyjski dron Shahed (ilustracja)Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Irańskie drony kamikadze atakują Ukrainę. Ekspert: Shahed-136 są tanie, ale proste i mało celne

Autorka/Autor:am

Źródło: Sky News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: washingtoninstitute.org