Świat

Salvini znów objęty śledztwem. Grozi mu 15 lat więzienia

Świat


Lider Ligi Północnej i były szef ministerstwa spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini został objęty śledztwem przez prokuraturę na Sycylii. Rozważa ona możliwość postawienia mu zarzutów nadużycia władzy i pozbawienia wolności ponad 130 migrantów, którzy w lipcu tego roku przez kilka dni nie mogli zejść na ląd.

To kolejne dochodzenie wobec Matteo Salviniego, który jako minister spraw wewnętrznych Włoch wiele razy nie wyrażał zgody na wpuszczenie do włoskich portów statków z migrantami, uratowanymi przez załogi na Morzu Śródziemnym.

130 migrantów bez pozwolenia na wpuszczenie do portu

Obecnie, jak sam polityk przyznał w środę, grozi mu 15 lat więzienia w sprawie prowadzonej przez sąd w Katanii. Dotyczy ona wydarzeń z lipca tego roku, gdy przez kilka dni jednostka włoskiej straży przybrzeżnej Gregoretti z ponad 130 migrantami na pokładzie stała na morzu w oczekiwaniu na wpuszczenie do portu. Na jego otwarcie nie zgadzał się ówczesny szef MSW, domagając się rozdziału uchodźców w krajach UE.

Ostatecznie po kilku dniach impasu jednostka weszła do sycylijskiego portu Augusta, gdy pięć państw Unii: Niemcy, Francja, Irlandia, Luksemburg i Portugalia zgodziło się przyjąć migrantów. Poza tym 50 z nich umieszczono z inicjatywy Watykanu w kościelnym ośrodku pod Rzymem.

"Uważam to za hańbę"

Sycylijski sąd prowadzący dochodzenie zwrócił się do Senatu Włoch, w którym zasiada Matteo Salvini, o wyrażenie zgody na kontynuowanie postępowania w związku z immunitetem, który polityk ma jako parlamentarzysta.

Komentując ten krok, lider prawicowej Ligi oświadczył: "Grozi mi do 15 lat więzienia. Uważam za hańbę to, że wytacza się proces ministrowi za to, że działał w interesie swojego kraju". W wywiadzie telewizyjnym dodał: "Chciałbym wiedzieć, ile kosztuje ten proces".

- Szkoda, że włoskie sądy, które są przeładowane sprawami, muszą tracić czas na postępowanie dotyczące ministra, który zrobił to, o co poprosili go Włosi - powiedział lider Ligi, zajmującej pierwsze miejsce w sondażach zaufania.

Migracje przez Morze Śródziemne do EuropyPAP

Autor: mart / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: