Imigranci na Węgrzech

Imigranci na Węgrzech

Lider Ligi Północnej i były szef ministerstwa spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini został objęty śledztwem przez prokuraturę na Sycylii. Rozważa ona możliwość postawienia mu zarzutów nadużycia władzy i pozbawienia wolności ponad 130 migrantów, którzy w lipcu tego roku przez kilka dni nie mogli zejść na ląd.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział w czwartek, że Turcja będzie musiała otworzyć syryjskim uchodźcom drzwi do Europy, jeśli Unia Europejska nie udzieli Ankarze wystarczającego wsparcia.

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię, w której uznał, że władze Polski, Czech i Węgier złamały prawo Unii Europejskiej, odmawiając przyjmowania uchodźców w ramach relokacji. Rzecznik rządu Piotr Mueller przekonywał, że odmowa wykonania decyzji relokacyjnych znajduje oparcie w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

- Europa potrzebuje więcej rynków, liczniejszej siły roboczej, większego potencjału gospodarczego, większego wzrostu i większego bezpieczeństwa i wszystko to możemy dostać od Bałkanów Zachodnich – stwierdził w piątek premier Węgier Viktor Orban.

Komisja Europejska postanowiła skierować sprawę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Węgrom w związku z polityką imigracyjną tego kraju. Budapeszt uznał za przestępstwo działania związane ze wsparciem dla osób ubiegających się o azyl.

Nieco ponad 35 tysięcy migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu przedostało się od początku tego roku do Europy. Większość z nich stanowili ludzie przeprawiający się przez Morze Śródziemne. W drodze na Stary Kontynent zginęło już prawie 600 osób. Kryzys migracyjny nie dotyczy jednak tylko Europy. Materiał z programu "Epicentrum" w TVN24 BiS.

Węgry celowo pozbawiają jedzenia migrantów oczekujących na deportację w strefach tranzytowych przy granicy z Serbią, łamiąc tym samym zasady prawa międzynarodowego - oświadczyła w piątek w Genewie Ravina Shamdasani, rzeczniczka wysokiej komisarz ONZ do spraw praw człowieka.

Lider Forza Italia Silvio Berlusconi zapewnił w piątek szefa rządu Węgier Viktora Orbana, że będzie stał po jego stronie i nie zagłosuje za wykluczeniem jego ugrupowania Fidesz z Europejskiej Partii Ludowej. Włoski polityk wezwał jednak Orbana, by spełnił "niektóre" prośby kierowane do niego przez EPL.

Wszyscy wyborcy na Węgrzech otrzymają listy od premiera Viktora Orbana informujące o planach Brukseli - oświadczył we wtorek sekretarz stanu do spraw komunikacji międzynarodowej Zoltan Kovacs. Jest to dalszy ciąg przeprowadzanej przez węgierki rząd "akcji informacyjnej o brukselskich planach pobudzających imigrację".