Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana najbardziej zagrożone wirusem mpox

Źródło:
PAP

Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana zostały zidentyfikowane w najnowszym raporcie Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ECOWAS) jako główne obecnie strefy zagrożenia wirusem mpox - dawniej małpią ospą. Potwierdzono tam 44 przypadki i jeden zgon.

Choć liczby nie są szokujące na tle niemal 19 tysięcy przypadków, zarejestrowanych od początku roku w 13 krajach Afryki, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Liberii (NPHIL) poinformował w poniedziałek o "wybuchu wirusa w całym kraju", ostrzegając przed możliwą epidemią.

Tak też sytuację określiło Regionalne Centrum Nadzoru i Kontroli Chorób ECOWAS-u, obawiając się powtórki sytuacji z lat 2014-2015, gdy tą częścią Afryki wstrząsnęła epidemia wirusa eboli, w wyniku której zmarło w trzech krajach: Liberii, Gwinei i Sierra Leone ponad 11 tysięcy ludzi.

Podobnie jak przed dekadą wciąż problemem w Afryce jest brak personelu medycznego. W nieco ponad pięciomilionowej Liberii jest około 900 lekarzy, z czego większość praktykuje w stołecznej Monrowii. W sąsiednich krajach jest równie źle – w Sierra Leone na 100 tysięcy mieszkańców przypada trzech lekarzy, na Wybrzeżu Kości Słoniowej - 2,3, a w Gwinei - 0,8 lekarza na 100 tysięcy mieszkańców.

We wszystkich tych krajach publikowane są obecnie w mediach zalecenia, by "ciągle myć ręce, unikać seksu z osobami podejrzanymi o występowanie objawów ospy małpiej, unikać kontaktu ze zwierzętami oraz zgłaszać się do najbliższej placówki medycznej w przypadku wystąpienia lub zaobserwowania któregokolwiek z objawów tej wirusowej choroby".

CZYTAJ: Mpox "globalnym zagrożeniem dla zdrowia". Co trzeba wiedzieć o nowym groźnym typie wirusa

WHO: mpox globalnym zagrożeniem dla zdrowia

Zarówno Afrykańskie Centra Kontroli Chorób, jak i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiły w minionym tygodniu mpox stanem zagrożenia zdrowia publicznego w zakresie bezpieczeństwa kontynentalnego. Poinformowały też, że liczba przypadków choroby wzrosła o 160 procent w 2024 roku w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.

Autorka/Autor:js/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marina Demidiuk/Shutterstock