Mpox globalnym zagrożeniem dla zdrowia. WHO ogłasza najwyższy poziom alarmu

Źródło:
Reuters
10.06.2022 | W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia małpią ospą
10.06.2022 | W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia małpią ospąJarosław Kostkowski | Fakty TVN
wideo 2/8
10.06.2022 | W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia małpią ospąJarosław Kostkowski | Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła w środę mpox (dawniej małpia ospa) globalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Choroba zyskała status PHEIC, co jest najwyższym stopniem alertu zdrowotnego na poziomie międzynarodowym. - Skoordynowana międzynarodowa reakcja jest niezbędna, aby powstrzymać ogniska choroby i ratować życie - ocenił szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Od kiedy choroba mpox pojawiła się około dwóch lat temu w Demokratycznej Republice Konga i rozprzestrzeniła na sąsiednie kraje, jest to już drugi raz, gdy została ogłoszona globalnym zagrożeniem.

Komitet do spraw Nagłych Wypadków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na środowym posiedzeniu ocenił, że obecna sytuacja wymaga ogłoszenia najwyższego stopnia alertu zdrowotnego na poziomie międzynarodowym (PHEIC) dla tej choroby. Status PHEIC ma na celu przyspieszenie badań oraz zwiększenie finansowania i międzynarodowych środków zdrowia publicznego, a także współpracy w celu powstrzymania choroby.

- Oczywiste jest, że skoordynowana międzynarodowa reakcja jest niezbędna, aby powstrzymać ogniska (choroby - red.) i ratować życie - ocenił szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Nowy typ łatwo się rozprzestrzenia

Wybuch epidemii rozpoczął się od rozprzestrzenienia się endemicznego szczepu, znanego jako typ I. Jednak nowy typ Ib, wydaje się rozprzestrzeniać łatwiej. Dostał się już Burundi, Kenii, Rwandy i Ugandy, co spowodowało podjęcie działań przez WHO.

- Szybkie rozprzestrzenienie się nowego typu (wariantu - przyp. red.) mpox we wschodniej Demokratycznej Republice Konga, jego wykrycie w sąsiednich krajach, które wcześniej nie zgłaszały choroby oraz potencjalne dalsze rozprzestrzenianie się w Afryce i poza nią są bardzo niepokojące - stwierdził Ghebreyesus.

Poinformował też, że WHO przekazała 1,5 miliona dolarów w funduszach awaryjnych i planuje przekazać więcej w nadchodzących dniach. Plan reagowania WHO wymagałby początkowych 15 milionów dolarów, a agencja planuje zwrócić się do darczyńców o finansowanie.

Objawy mpox

Mpox jest odzwierzęcą chorobą zakaźną powodowaną przez wirusa. Wirus jest przenoszony przez bliski kontakt. Mpox charakteryzuje się objawami podobnymi do grypy, takimi jak gorączka, ból głowy i mięśni. Występują też wypełnione ropą zmiany skórne przypominające krosty, przez co trudno odróżnić ją od ospy wietrznej. Zwykle ma łagodny przebieg, a tylko w rzadkich przypadkach jest śmiertelna.

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock