Widoczny kontrast w USA, "lekcja demokracji" w Mołdawii, tragiczny wypadek na przejeździe

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl, AP
Mołdawianie oddają głosy w lokalu wyborczym w Moskwie
Mołdawianie oddają głosy w lokalu wyborczym w MoskwieReuters
wideo 2/7
Mołdawianie oddają głosy w lokalu wyborczym w MoskwieReuters

Mołdawska prezydent najprawdopodobniej zwyciężyła II turę wyborów prezydenckich. W USA trwa ostatnia prosta kampanii, a podczas finałowych wieców unaocznia się kontrast między kandydatami. W Hiszpanii trwa liczenie ofiar po powodzi w Walencji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 4 listopada.

1. Maia Sandu ma już 55,36 procent poparcia

Po podliczeniu głosów z 99,7 procent komisji wyborczych w Mołdawii urzędująca prezydent Maia Sandu w II turze wyborów prezydenckich uzyskała poparcie na poziomie 55,36 procent.

Według danych CKW w komisjach wyborczych na terytorium kraju wygrał oponent Sandu, Alexandr Stoianoglo, z wynikiem około 51,19 procent. Tradycyjnie na korzyść prozachodniej kandydatki przeważyła mobilizacja diaspory, tym razem rekordowa - według danych z północy w nocy z niedzieli na poniedziałek za granicą zagłosowało ponad 327 tysięcy wyborców.

Maia Sandu podczas nocy wyborczejEPA/DUMITRU DORU

Maia Sandu w przemówieniu podziękowała Mołdawianom. - Mołdawio, zwyciężyłaś. Dzisiaj daliście lekcję demokracji, którą należy zapisać w podręcznikach historii - mówiła Sandu.

Czytaj więcej: Data, "którą należy zapisać w podręcznikach historii"

2. Ameryka wybiera. Wyborczy finisz z kontrastami

To ostatnie dni walki Kamali Harris i Donalda Trumpa o głosy, przede wszystkim w stanach wahających się, które mają zadecydować o wyniku tegorocznych wyborów na prezydenta USA. Agencje prasowe, relacjonując przebieg niedzielnych wieców obojga kandydatów, zwróciły wagę na kontrastujące postawy polityków.

Kamala Harris i Donald TrumpEPA/CJ GUNTHER, EPA/JIM LO SCALZO

Przemówienie Donalda Trumpa w Pensylwanii - zaznaczyli dziennikarze Reutera i Associated Press - charakteryzowało się "mroczną retoryką". Agencje przywołały wypowiedź republikanina, który stwierdził, że nie miałby nic przeciwko, gdyby potencjalny zamachowiec strzelał w jego kierunku przez media - wskazywał przy tym na sektor, w którym znajdowali się dziennikarze. Kamala Harris w swoich wystąpieniach ani razu nie użyła wprost nazwiska swojego kontrkandydata, a jej retoryka była bardziej konsyliacyjna. Wybory w USA odbędą się formalnie we wtorek, jednak już od kilku tygodni w Stanach trwało wczesne głosowanie; w niektórych przypadkach zdeterminowani wyborcy stali w wielogodzinnych kolejkach, by postawić krzyżyk przy nazwisku wybranego kandydata bądź kandydatki.

Czytaj też: Harris w kościele, Trump o "demonicznych" przeciwnikach

Wczesne głosowanie w Columbus (Ohio)Reuters

3. Wiele ofiar powodzi w Hiszpanii

We wtorek i środę hiszpański region Walencji nawiedziła największa od blisko 30 lat powódź. Woda płynąca z niesamowitą siłą zabierała wszystko na swojej drodze, pozostawiając po sobie niewiarygodny krajobraz zniszczeń. Była to najbardziej śmiercionośna powódź w historii tego kraju od dekad. Według wstępnych danych w kataklizmie zginęło ponad 200 osób. Ostateczna liczba nie jest jednak wciąż znana i prawdopodobnie nieprędko zostanie ona potwierdzona.

Walencja po powodzi, Hiszpania
Walencja po powodzi, HiszpaniaCezary/Kontakt24

Czytaj więcej: Samochody stały się śmiertelną pułapką

4. Premier Izraela o kontynuacji wojny, prezydent Iranu o zawieszeniu broni

Jedynym sposobem, aby zapewnić mieszkańcom północy Izraela bezpieczeństwo, jest wypchnięcie Hezbollahu za rzekę Litani - ocenił w niedzielę premier Benjamin Netanjahu, deklarując kontynuację działań wojennych w Libanie. - W prosty słowach: działanie, działanie, działanie - przekazał Netanjahu i dodał, że należy również "odciąć Hezbollah od tlenu", czyli od dostaw m.in. broni z Iranu przez Syrię.

Prezydent Iranu oświadczył wcześniej, że Izrael powinien zdecydować się na zwieszenie broni w Libanie i Strefie Gazy. - Jeśli oni przemyślą swoje zachowanie, zaakceptują zawieszenie broni oraz przestaną masakrować stłamszonych i niewinnych ludzi w regionie, to może wpłynie to na siłę naszej odpowiedzi - stwierdził Masud Pezeszkian. Netanjahu stwierdził, że żadne zawieszenie broni do czasu wypchnięcia Hezbollahu za rzekę Litani nie może zostać zawarte.

Czytaj więcej: Netanjahu chce "odciąć Hezbollah od tlenu"

Premier Izraela Benjamin Netanjahu odwiedził żołnierzy przy granicy z Libanem
Premier Izraela Benjamin Netanjahu odwiedził żołnierzy przy granicy z LibanemReuters

5. Tragiczny wypadek na przejeździe kolejowym

Auto osobowe, którym podróżowało pięć osób, wjechało pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym we wsi Karwica Mazurska. Wszyscy podróżujący autem zginęli na miejscu. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że zginęły dzieci w wieku około czterech, ośmiu i 15 lat oraz dwie osoby dorosłe w wieku około 50 lat.

Tragedia na przejeździe kolejowym, zginęło pięć osób. Relacje świadków zdarzenia
Tragedia na przejeździe kolejowym, zginęło pięć osób. Relacje świadków zdarzeniaTVN24

Rzecznik prasowy warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Grzegorz Różański poinformował, że siła zderzenia była tak duża, że całkowicie zgniecione auto osobowe znajduje się około 200 metrów od przejazdu.

Czytaj więcej: Samochód wjechał pod pociąg, zginęło pięć osób

Autorka/Autor:bp/kab

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl, AP

Źródło zdjęcia głównego: EPA/DUMITRU DORU