Ustawa o brexicie wraca do Izby Gmin

[object Object]
UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 rokutvn24
wideo 2/26

Rzecznik premiera Borisa Johnsona poinformował, że rząd w piątek złoży w parlamencie projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej. Parlament po przedterminowych wyborach, które odbyły się w ubiegłym tygodniu, po raz pierwszy zbierze się we wtorek.

Ustawa o porozumieniu w sprawie wystąpienia z UE (Withdrawal Agreement Bill - WAB) ma dać prawnie obowiązującą moc uzgodnieniom politycznym zawartym w umowie z Unią Europejską, która została wynegocjowana w połowie października przez rząd Borisa Johnsona.

Ustawę tę premier Johnson próbował przeforsować już w poprzedniej kadencji, wtedy jednak jego Partia Konserwatywna nie miała w Izbie Gmin większości. Posłowie w pierwszym głosowaniu nawet poparli projekt, co oznaczało zgodę na skierowanie go do prac w komisjach. Nie zgodzili się jednak na to, jak chciał rząd, by całość prac nad ustawą zakończyć w trzy dni. W konsekwencji doprowadziło to do odłożenia brexitu oraz rozwiązania parlamentu i przedterminowych wyborów, w których konserwatyści odnieśli zdecydowane zwycięstwo.

Nowa kadencja rozpocznie się we wtorek

Nowo wybrany brytyjski parlament po raz pierwszy zbierze się we wtorek. Tego dnia odbędzie się wybór spikera, ślubowania poselskie i inne sprawy organizacyjne. Na czwartek planowana jest mowa tronowa królowej Elżbiety II, w której przedstawi ona plany legislacyjne rządu na najbliższą sesję.

Prace nad ustawą WAB w piątek będą miały charakter symboliczny. Chodzi o to, żeby pokazać, że rząd Johnsona dotrzymuje obietnic. Tego dnia posłowie mogą co najwyżej przegłosować skierowanie ustawy do pracy w komisjach, natomiast pozostała część ścieżki legislacyjnej odbędzie się po przerwie świąteczno-noworocznej.

Wybory w Wielkiej BrytaniiPAP/Reuters

Autor: pp//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: