Karol III spotkał się z innymi chorymi na raka. "To zawsze trochę szok, gdy ci o tym mówią"

Źródło:
PAP, The Guardian

Król Wielkiej Brytanii Karol III rozmawiał we wtorek z pacjentami cierpiącymi na raka. We wtorek monarcha wrócił do uczestnictwa w oficjalnych wydarzeniach publicznych i pojawił się w londyńskim ośrodku onkologicznym.

Podczas wizyty w Macmillan Cancer Centre w Londynie Karol III spotkał się z personelem medycznym i pacjentami, a także został nowym patronem Cancer Research UK, organizacji charytatywnej, której celem jest wspieranie badań nad chorobami nowotworowymi oraz zwiększanie świadomości społecznej na ich temat. Przed budynkiem centrum króla i jego żonę, królową Kamilę, przywitali oklaskami fani brytyjskiej rodziny królewskiej.

- Czuję się dobrze - miał odpowiedzieć król na pytanie jednej z pacjentek - przekazał portal dziennika "Guardian". - To zawsze trochę szok, gdy ci o tym mówią - powiedział monarcha, rozmawiając o diagnozie z inną pacjentką, która otrzymuje chemioterapię na oddziale dziennym. - Dzisiaj po południu też muszę poddać się leczeniu - dodał Karol III.

ZOBACZ TEŻ: Brytyjska księżna złożyła niezapowiedzianą wizytę w Ukrainie

Karol III ma nowotwór

Od czasu upublicznienia na początku lutego przez Pałac Buckingham informacji o wykrytym nowotworze monarcha rzadko był widywany, a jedynym publicznym wydarzeniem z jego udziałem była msza w Niedzielę Wielkanocną. W miniony piątek Pałac Buckingham zapowiedział jednak, że w związku z zachęcającymi postępami w leczeniu 75-letni Karol III będzie stopniowo wracał do normalnej aktywności publicznej.

Wybór ośrodka onkologicznego na miejsce pierwszej wizyty, podobnie jak decyzja o tym, by poinformować publicznie o diagnozie, odbierane są jako chęć zwrócenia uwagi przez króla na znaczenie, jakie ma wczesne wykrywanie raka. O tym mówił też podczas rozmów z lekarzami i pacjentami.

ZOBACZ TEŻ: Nowe zdjęcie na profilu księżnej Kate i księcia Williama. Wyjątkowa okazja

Brytyjski monarcha wraca do publicznych wystąpień

Wprawdzie piątkowe oświadczenie na temat wznowienia aktywności spowodowało powiew optymizmu, tym niemniej media przypominają, że leczenie monarchy trwa i nie została podana żadna data jego zakończenia. Nie zostało też dotąd ujawnione, o jaki rodzaj nowotworu chodzi.

Oczekuje się, że król będzie mógł przyjąć cesarza i cesarzową Japonii, których wizyta w Wielkiej Brytanii jest planowana na koniec czerwca. Nie ma natomiast pewności, czy będzie w stanie uczestniczyć w niektórych ważnych wydarzeniach odbywających się w nadchodzących tygodniach, w tym w paradzie wojskowej z okazji urodzin monarchy - Trooping the Colour, dorocznych przyjęciach w ogrodach Pałacu Buckingham czy obchodach 80-lecia lądowania aliantów w Normandii. W czasie leczenia król cały czas wykonywał obowiązki, w tym przyjmował co tydzień premiera na audiencji.

ZOBACZ TEŻ: Historyczny gest Karola III. Księżna Kate z nowym odznaczeniem 

Autorka/Autor:wac//am

Źródło: PAP, The Guardian