Watykańska kongregacja wydaje bezprecedensowe zalecenia

Watykańska Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w związku ze wzrostem zakażeń koronawirusa zaleca przełożenie na późniejszy termin odprawianej zawsze w Wielki Czwartek rano mszy krzyżma świętego. Watykan odradza również odprawiania obrzędu umycia nóg podczas wieczornej mszy Wieczerzy Pańskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Te bezprecedensowe zalecenia dla wszystkich diecezji wydała w ogłoszonym w piątek dekrecie Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, której prefektem jest kardynał Robert Sarah. Ponadto watykańska kongregacja zdecydowała, że można przenieść na późniejszy termin procesje i wszelkie inne przejawy pobożności Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego. Wskazała jako możliwą datę 14 i 15 września.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Odpust specjalny wiernym dotkniętym pandemią

W Dekrecie Penitencjarii Apostolskiej przekazanej w piątek czytamy, że odpustu specjalnego udziela się wiernym cierpiącym na koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach.

"Warunkiem uzyskania takiego odpustu jest brak przywiązania do grzechu oraz duchowa łączność poprzez środki masowego przekazu z celebracją mszy świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożną praktyką Drogi Krzyżowej lub innymi formami pobożności. A także wtedy, gdy wierni przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ‘ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe’" - oświadczono.

Według dekretu, odpust zupełny na tych samych warunkach mogą uzyskać również pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy, którzy, narażając się na ryzyko zarażenia, opiekują się chorymi na koronawirusa.

Ponadto odpust zupełny mogą uzyskać także wierni, "którzy ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego, przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie Różańca Świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie”.

Tym, którzy nie mogą przyjąć sakramentu namaszczenia chorych i wiatyków, zostaje udzielony "odpust zupełny w chwili śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się”. W celu uzyskania tego odpustu Penitencjaria Apostolska zaleca używanie krzyża.

Czytaj także: