182 miliony dolarów, czyli równowartość ponad 720 milionów złotych - taką kwotę władze Szwajcarii zwrócą Uzbekistanowi w ramach postępowania karnego przeciwko Gulnarze Karimowej, najstarszej córce byłego prezydenta Islama Karimowa, która obecnie przebywa w więzieniu - poinformował portal Times of Central Asia. Szwajcarska Prokuratura Generalna skonfiskowała pieniądze w 2012 roku.
Portal przekazał, że porozumienie podpisali w ubiegłym tygodniu w stolicy Uzbekistanu Taszkencie minister sprawiedliwości tego kraju Akbar Toszkułow i ambasador Szwajcarii w Uzbekistanie Konstantin Obolensky. Pieniądze zostaną przekazane do Uzbekistanu za pośrednictwem Funduszu Uzbekistan Vision 2030 i mają być przeznaczone na realizację projektów w sektorach zdrowia i edukacji.
To drugie porozumienie w tej sprawie; pierwsze podpisano w sierpniu 2022 roku i przewidywało zwrot około 131 mln USD (równowartość ok. 521 mln zł); łącznie więc kwota środków wytransferowanych przez córkę byłego prezydenta środkowoazjatyckiego kraju ze skarbu państwa wyniesie 313 mln USD (ponad 1,2 mld zł).
ZOBACZ TEŻ: Sprawa burmistrza Nowego Jorku ma być umorzona "tak szybko, jak to możliwe". Nakaz z resortu
Od stanowiska w ONZ do więzienia
52-letnia Gulnara Karimowa jest córką zmarłego w 2016 roku prezydenta położonej w Azji Środkowej Republiki Uzbekistanu Islama Karimowa. Był on przywódcą swojego kraju od początku uzyskania niepodległości w 1991 roku po rozpadzie ZSRR, a jego autorytarne rządy wywoływały krytykę ze strony Zachodu.
Karimowa, określana niekiedy przez lokalne media mianem "uzbeckiej Oprah Winfrey" czy "uzbeckiej księżniczki", uważana była w pewnym momencie za jego potencjalną następczynię. Była stałą przedstawicielką swego kraju przy ONZ w Genewie, wcześniej - ambasadorem Uzbekistanu w Madrycie. Prowadziła działalność biznesową w bardzo wielu sektorach: była projektantką mody i piosenkarką (występowała pod pseudonimem Googoosha). Agencja Reutera opisywała ją w 2023 roku jako odnoszącą niegdyś sukcesy bizneswoman.
Karimowa od 2019 roku przebywa w więzieniu, gdzie została umieszczona za naruszenie warunków przebywania w areszcie domowym, na który skazana została w 2017 roku. W marcu 2020 roku Sąd Najwyższy Uzbekistanu "dołożył" jej 13 lat i 4 miesiące więzienia za zorganizowanie grupy przestępczej, oszustwa, defraudację oraz inne przestępstwa.
Córka prezydenta oskarżona o korupcję
W 2012 roku śledczy w Szwajcarii, Szwecji i Francji oskarżyli ją o korupcję i pranie uzyskanych z łapówek pieniędzy, dzięki którym stworzyła w Taszkencie imperium finansowe, w którego skład weszły stacje telewizyjne, rozgłośnie radiowe, gazety. Gulnara wypadła z łask ojca, gdy porównała go do Stalina i publicznie zaatakowała matkę oraz młodszą siostrę. Zamrożono wtedy konta bankowe jej firm i fundacji oraz rozpoczęto śledztwo w sprawie malwersacji finansowych. Do aresztu trafiło kilku jej bliskich współpracowników.
W 2023 roku brytyjski Urząd ds. Poważnych Przestępstw (Serious Fraud Office, SFO) skonfiskował trzy należące do Gulnary Karimowej luksusowe nieruchomości warte łącznie ponad 20 mln funtów - dwa mieszkania w prestiżowej dzielnicy Londynu Belgravia oraz posiadłość w hrabstwie Surrey. Urzędnicy SFO stwierdzili, że Karimowa i jej rodzina nabyli te nieruchomości za pieniądze pochodzące z korupcji.
Karimowa i grupa przestępcza "Biuro"
We wrześniu 2023 roku szwajcarska prokuratura poinformowała, że złożyła akt oskarżenia przeciwko Karimowej pod zarzutem przyjmowania łapówek i prowadzenia zorganizowanej grupy przestępczej. Biuro prokuratora generalnego podało, że pieniądze zostały przelane na konta bankowe w kilku krajach, a następnie na konta w Szwajcarii - przekazała agencja Reutera. "Bezpośrednimi właścicielami rachunków bankowych były podstawione osoby, dzięki którym ukrywano fakt, że prawdziwą beneficjentką była Gulnara Karimowa" - dodano w komunikacie.
Później szwajcarska prokuratura podała, że grupa przestępcza, którą kierowała Karimowa, znana była jako "Biuro" i obejmowała kilkadziesiąt osób i ponad sto firm. "W Szwajcarii organizacja rozpoczęła działalność w 2005 roku, a jej celem było ukrycie kapitału uzyskanego z działalności przestępczej na szwajcarskich rachunkach bankowych i w skrytkach depozytowych, a także poprzez zakup nieruchomości" - cytowała komunikat prokuratury rosyjska sekcja BBC.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images