Uzbekistan

Uzbekistan

Kreml nie dostrzega, by wizyta Mike'a Pompeo w Mińsku świadczyła o szybkim zbliżeniu między Białorusią i Stanami Zjednoczonymi - oświadczył rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Oprócz Białorusi szef dyplomacji USA odwiedził też Ukrainę, Kazachstan i Uzbekistan. "Pierwsza w tym roku duża podróż zagraniczna Pompeo pokazała decydujący zwrot Waszyngtonu w kierunku najbliższych sojuszników Moskwy" - skomentował to wydarzenie rosyjski "Kommiersant".

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwołał w środę podróż zagraniczną po Europie Wschodniej i Azji Środkowej, aby "śledzić sytuację w Iraku", gdzie manifestanci od poniedziałku do środowej nocy oblegali amerykańską ambasadę - poinformowała rzeczniczka Departament Stanu USA Morgan Ortagus.

Pewnego dnia ubrani na czarno komandosi zeszli po linach na balkon, zabrano nam elektronikę i dokumenty, a prywatni ochroniarze stali się naszymi strażnikami - tak w 2014 roku miał wyglądać początek aresztu Gulnary Karimowej, córki ówczesnego prezydenta Uzbekistanu. Brytyjski "The Guardian" przytacza relacje jej córki - Iman, która ujawnia nieznane dotąd szczegóły losów swojej matki.

Sąd w Uzbekistanie nakazał Gulnarze Karimowej, córce byłego prezydenta Islama Karimowa, odbycie pozostałej części wyroku w więzieniu z powodu łamania warunków aresztu domowego - poinformowała w środę lokalna prokuratura. Gulnara, dawniej wpływowa i typowana na przyszłą prezydent kraju osobistość, została skazana w 2015 roku za malwersacje finansowe.