Uzbekistan

Uzbekistan

Kreml nie dostrzega, by wizyta Mike'a Pompeo w Mińsku świadczyła o szybkim zbliżeniu między Białorusią i Stanami Zjednoczonymi - oświadczył rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow. Oprócz Białorusi szef dyplomacji USA odwiedził też Ukrainę, Kazachstan i Uzbekistan. "Pierwsza w tym roku duża podróż zagraniczna Pompeo pokazała decydujący zwrot Waszyngtonu w kierunku najbliższych sojuszników Moskwy" - skomentował to wydarzenie rosyjski "Kommiersant".

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo odwołał w środę podróż zagraniczną po Europie Wschodniej i Azji Środkowej, aby "śledzić sytuację w Iraku", gdzie manifestanci od poniedziałku do środowej nocy oblegali amerykańską ambasadę - poinformowała rzeczniczka Departament Stanu USA Morgan Ortagus.

Pewnego dnia ubrani na czarno komandosi zeszli po linach na balkon, zabrano nam elektronikę i dokumenty, a prywatni ochroniarze stali się naszymi strażnikami - tak w 2014 roku miał wyglądać początek aresztu Gulnary Karimowej, córki ówczesnego prezydenta Uzbekistanu. Brytyjski "The Guardian" przytacza relacje jej córki - Iman, która ujawnia nieznane dotąd szczegóły losów swojej matki.

Sąd w Uzbekistanie nakazał Gulnarze Karimowej, córce byłego prezydenta Islama Karimowa, odbycie pozostałej części wyroku w więzieniu z powodu łamania warunków aresztu domowego - poinformowała w środę lokalna prokuratura. Gulnara, dawniej wpływowa i typowana na przyszłą prezydent kraju osobistość, została skazana w 2015 roku za malwersacje finansowe.

Bank Światowy przeznaczył pół miliarda dolarów na projekty rolne w Uzbekistanie, w których dzieci i dorośli byli zmuszani do pracy - taka informacja pojawiła się w poniedziałkowym raporcie organizacji Human Rights Watch i Uzbecko-Niemieckiego Forum Praw Człowieka. Organizacje humanitarne zarzucają, że Bank Światowy nie kontroluje, na co są przeznaczane środki użyczone Uzbekistanowi.

Najgorzej było, gdy umieszczono mnie w więzieniu w Jasłyku, miałem połamane nogi i przestałem słyszeć - wspomina po 18 latach spędzonych w uzbeckim więzieniu Muhammed Bekjanow. 63-letni dziś mężczyzna był jednym z więźniów politycznych, którego wypuszczono po śmierci wieloletniego prezydenta Uzbekistanu Isłama Karimowa.

Premier i p.o. prezydenta Szawkat Mirzijojew zwyciężył w niedzielnych wyborach prezydenckich w Uzbekistanie i zostanie nowym szefem państwa - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza (CKW). Mirzijojewa poparło ponad 88 proc. głosujących.

W Uzbekistanie zakończyło się w niedzielę głosowanie w wyborach prezydenckich, w których za faworyta uważano obecnego premiera i p.o. prezydenta Szawkata Mirzijojewa. Pierwsze oficjalne wyniki mają być podane najwcześniej w poniedziałek rano.