Alarmujący komunikat: po takiej decyzji USA mogłoby umrzeć 6 milionów ludzi

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Demokraci grzmią po rajdzie w siedzibie USAID. "Nie mamy czwartej władzy, która nazywa się Elon Musk"
Demokraci grzmią po rajdzie w siedzibie USAID. "Nie mamy czwartej władzy, która nazywa się Elon Musk"Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/3
Demokraci grzmią po rajdzie w siedzibie USAID. "Nie mamy czwartej władzy, która nazywa się Elon Musk"Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jeśli Stany Zjednoczone zaprzestałyby na stałe dofinansowania programu przeciwdziałania AIDS, mogłoby to skutkować śmiercią nawet sześciu milionów ludzi - ostrzega UNAIDS. Alarmujący komunikat ONZ-owskiej organizacji następuje po decyzji administracji Donalda Trumpa o zawieszeniu pomocy zagranicznej przez USA.

Po objęciu urzędu prezydenta Donald Trump wstrzymał na 90 dni wartą miliardy dolarów pomoc zagraniczną. Zawieszono wiele programów agencji pomocowej USAID, a tysiące pracowników zwolniono. Wśród zawieszonych programów początkowo znalazł się również PEPFAR, czyli prezydencki nadzwyczajny plan pomocy dla chorych na AIDS. Kilka dni później Departament Stanu zdecydował jednak, o wyłączeniu PEPFAR z grona zawieszonych programów w przypadku konieczności przeprowadzenia pilnego, ratującego życie leczenia dla zarażonych HIV.

Jak informuje Reuters personel UNAIDS (Wspólny Program Narodów Zjednoczonych Zwalczania HIV i AIDS) pozostaje zaniepokojony dalszym rozwojem sprawy. - Jest bardzo dużo niejasności, zwłaszcza na poziomie lokalnym, co do tego, jak to wyłączenie będzie wdrożone. Obserwujemy wiele zakłóceń w świadczeniu leczenia - powiedziała w piątek dziennikarzom Christine Stegling, zastępczyni dyrektora UNAIDS.

ZOBACZ TEŻ: Musk zapowiedział likwidację największej na świecie agencji pomocowej

Ostrzeżenie o wzroście zachorowań i zgonów na AIDS

UNAIDS ostrzega, że potencjalne wstrzymanie na stałe finansowania przez USA programu przeciwdziałania AIDS mogłoby doprowadzić do ponad sześciu milionów zgonów w ciągu tylko czterech lat. Zdaniem Stegling, jeśli wsparcie finansowe nie będzie ponownie udzielone na lata 2025-2029, dojdzie do wzrostu zgonów na AIDS o 400 proc. - To 6,3 mln ludzi, 6,3 mln zgonów wywołanych AIDS, do których dojdzie w przyszłości (...). Każdy grosz, jakiekolwiek obcięcie wydatków, jakakolwiek pauza, będą miały znaczenie dla nas wszystkich - podkreśliła.

Choć docenia decyzję, by przez najbliższe trzy miesiące program PEPFAR mógł być kontynuowany, to jej zdaniem sytuacja pozostaje chaotyczna. - W Etiopii mamy 5 tys. kontraktów z pracownikami publicznej służby zdrowia, które są sfinansowane przez amerykańską pomoc. Wszystkie z nich zostały rozwiązane - powiedziała. Według niej wiele lokalnych klinik stoi w obliczu poważnych zakłóceń, ponieważ są "w całości zależne" od finansowania rządu USA.

ZOBACZ TEŻ: Związkowcy pozywają administrację Trumpa. "Niekonstytucyjne i nielegalne działania"

Czym jest program PEPFAR

Program PEPFAR (z ang. President's Emergency Plan for AIDS Relief - czyli Prezydencki Awaryjny Plan Pomocy w Walce z AIDS) powstał w 2003 roku i działa obecnie w 55 krajach świata, głównie w Afryce. Szacuje się, że udało się uratować dzięki niemu ponad 26 mln istnień ludzkich i zapobiec prawie 5 mln zakażeń wśród dzieci.

Dofinansowanie z USA stanowi zdecydowaną większość funduszy programu. UNAIDS podkreśla, że jakiekolwiek zawieszenie amerykańskiej pomocy będzie miało natychmiastowy wpływ na leczenie pacjentów. Szacuje, że trwałe wstrzymanie pomocy skutkowałoby 350 tys. dodatkowymi zakażeniami HIV wśród dzieci i 8,7 mln wśród dorosłych do 2029 roku.

ZOBACZ TEŻ: Trump wzywa do "zamknięcia" kultowego programu telewizyjnego i "wyrzucenia z pracy" dziennikarzy

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: NIC BOTHMA/EPA/PAP