Trump wzywa do "zamknięcia" kultowego programu telewizyjnego i "wyrzucenia z pracy" dziennikarzy

Źródło:
"Guardian", CBS News, "Independent"
Biały Dom tłumaczy słowa Donalda Trumpa dotyczące Strefy Gazy
Biały Dom tłumaczy słowa Donalda Trumpa dotyczące Strefy GazyMarcin Wrona/Fakty TVN
wideo 2/3
Biały Dom tłumaczy słowa Donalda Trumpa dotyczące Strefy GazyMarcin Wrona/Fakty TVN

Donald Trump zaatakował kultowy w Stanach Zjednoczonych program publicystyczny "60 Minutes", który jego zdaniem powinien zostać "zamknięty", a jego pracownicy "wyrzuceni". Chodzi o wyemitowany w październiku ubiegłego roku wywiad z Kamalą Harris, który jego zdaniem został "sfałszowany".

Donald Trump pod koniec października ubiegłego roku, gdy trwała jeszcze kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych, pozwał stację informacyjną CBS emitującą program "60 Minutes", domagając się od niej 10 mld dol. odszkodowania. Jak podaje "Guardian", miliarder uznał, że październikowy wywiad z Kamalą Harris, przeprowadzony w "60 Minutes", był zmanipulowany, ponieważ w wyemitowanej w telewizji rozmowie pojawiła się inna odpowiedź wiceprezydentki dotycząca Izraela niż w zwiastunie programu.

Stacja publikuje cały wywiad, by odeprzeć zarzuty

W środę stacja CBS na swoim portalu opublikowała cały ten wywiad w oryginalnej, pierwotnej, nieedytowanej wersji, by odeprzeć oskarżenia Donalda Trumpa. Do materiału zostało dołączone oświadczenie, w którym możemy przeczytać: "Transkrypcje pokazują - zgodnie z wielokrotnymi zapewnieniami kierowanymi przez '60 Minutes' do opinii publicznej - że program '60 Minutes' nie był sfałszowany czy mylący".

Donald Trump po publikacji oryginalnego wywiadu z Harris ponownie zaatakował "60 Minutes" i stację CBS. W serwisie Truth Social napisał, że te dwa podmioty "oszukały opinię publiczną, robiąc coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na taką skalę". "W 100% usunęli okropne wypowiedzi Kamali zmieniające wybory i zastąpili je zupełnie innymi, znacznie lepszymi odpowiedziami, zaczerpniętymi z innej części wywiadu".

Prezydent stwierdził ponadto, że takie rzekome działanie było "ingerencją w wybory" i "oszustwem wyborczym na poziomie nigdy wcześniej niespotykanym". Jak podkreślił, "CBS powinno stracić swoją licencję, oszuści z '60 Minutes' powinni zostać wyrzuceni z pracy, a ten pozbawiony reputacji program powinien zostać natychmiast zakończony". Na koniec Trump zasugerował, że CBS było opłacane przez Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), która była odpowiedzialna za pomoc humanitarną na całym świecie. Jej zamknięcie zapowiedział Elon Musk.

Oświadczenie CBS

W oświadczeniu opublikowanym przy nieedytowanej wersji wywiadu z Kamalą Harris, CBS wyjaśnia, że "dziennikarze regularnie edytują wywiady" ze względu na ograniczenia między innymi czasowe, jakie narzuca telewizja. Stacja podkreśliła, że "dokonując tych zmian, '60 Minutes' zawsze kieruje się prawdą i tym, co naszym zdaniem będzie najbardziej pouczające dla widzów".

Ponadto stacja tłumaczy, że opublikowała dłuższą odpowiedź Harris na pytanie o to, czy "premier Izraela Benjamin Netanjahu słucha administracji Biden-Harris", a krótszą w programie, ale "każdy fragment odzwierciedlał istotę odpowiedzi wiceprezydentki".

Jak podaje "Independent", CBS rozważa zaproponowanie ugody w tej sprawie prezydentowi USA.

"60 Minutes" jednym z najbardziej cenionych

Program "60 Minutes" to kultowy w Stanach Zjednoczonych program publicystyczny, który zadebiutował w stacji CBS w 1968 roku. Został oceniony przez dziennik "New York Times" jako jeden z najbardziej cenionych magazynów informacyjnych w historii amerykańskiej telewizji. W 2002 roku zajął szóste miejsce na liście "50 najlepszych programów telewizyjnych wszech czasów" magazynu "TV Guide".

ZOBACZ TEŻ: Musk atakuje Wikipedię. Powodem jedno zdanie w jego biografii

Autorka/Autor:jjk//az

Źródło: "Guardian", CBS News, "Independent"

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SHAWN THEW / POOL