AIDS / HIV

AIDS / HIV

Wysiłek włożony w powstanie szczepionek mRNA przeciwko COVID-19 przyspiesza proces powstawania szczepionek przeciwko HIV i malarii. To duża szansa dla ludzkości, bo HIV stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Maria Mikołajewska. 

"Wirus pojawia się w tajemniczy sposób i w ciągu 1 roku powstaje szczepionka i wszyscy powinniśmy ją przyjąć" - zastanawia się internauta, zwracając uwagę na to, że na HIV czy raka szczepionek wciąż nie opracowano. Wątpliwości co do skuteczności szczepionki na COVID-19 z powodu tego, że tak szybko powstała, powielane są w mediach społecznościowych od miesięcy. Przedstawiamy wyjaśnienia ekspertów.

- W czasie lockdownu zostały zamknięte punkty konsultacyjno-diagnostyczne, w których są wykonywane anonimowe testy w kierunku HIV. A po ich otwarciu zaobserwowaliśmy mniejszą frekwencję - zwróciła uwagę specjalistka w dziedzinie chorób zakaźnych doktor Maria Jankowska, komentując ogromny spadek liczby wykrytych zakażeń HIV w Polsce względem ubiegłego roku. Według szacunków, rzeczywista liczba może być nawet o 10 tysięcy wyższa.

W ciągu dziesięciu lat liczba zarejestrowanych przypadków osób zakażonych wirusem HIV w Polsce się podwoiła. Zdaniem ekspertów, problemem może być większa skłonność do ryzykownych zachowań seksualnych. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Włosi nakazali w listopadzie konfiskatę statku ratującego migrantów, twierdząc, że ubrania osób na statku mogły być skażone m.in. wirusem HIV. Wyjaśniamy dlaczego, jeśli nawet tak by było, nie stanowi to zagrożenia.

Wirus HIV/AIDS dotarł do Ameryki Północnej dużo wcześniej, niż dotychczas przypuszczano, a Gaetan Dugas nie był tzw. pacjentem zero, czyli źródłem tej epidemii - wynika z nowych badań przeprowadzonych przez międzynarodową grupę naukowców. Ich rezultaty opisano na łamach czasopisma "Nature".