Jest "zdesperowany, niebezpieczny i prawdopodobnie wyczerpany"

Źródło:
BBC

W Pensylwanii trwa obława na skazanego na dożywocie mordercę, który 31 sierpnia uciekł z więzienia. Jak podała policja, 34-letni Danelo Cavalcante był dwukrotnie widziany w poniedziałkową noc. W dwóch okręgach szkolnych znajdujących się w obszarze poszukiwań odwołano zajęcia.

W zeszłym miesiącu Cavalcante został skazany na dożywocie za zabicie swej byłej dziewczyny. US Marshals Service (rządowa agencja zajmująca się m.in. poszukiwaniem więziennych zbiegów) oferuje nagrodę w wysokości 10 tysięcy dolarów za informacje mogące doprowadzić do jego schwytania.

Policja wcześniej skupiała swoje działania na gęsto zalesionym obszarze w promieniu 3,2 km od więzienia hrabstwa Chester w West Chester. Do wtorku obszar poszukiwań został rozszerzony po tym, jak w poniedziałek wieczorem Cavalcante został dwukrotnie zarejestrowany przez monitoring w pobliskim Longwood Gardens.

Na zdjęciach z kamer przemysłowych widać Cavalcante spacerującego przez zarośla z torbą przewieszoną przez ramię. Na niektórych nagraniach widać go również ubranego w ciemną bluzę z kapturem.

Danelo Cavalcante twitter.com/PAStatePolice

Robert Clark, przełożony grupy zadaniowej US Marshals Service we wschodniej Pensylwanii, powiedział telewizji CBS, że Cavalcante jest "zdesperowany, niebezpieczny i prawdopodobnie wyczerpany".

Prawdopodobnie porusza się nocą, a w ciągu dnia ukrywa w obszarze porośniętym gęstą roślinnością. W okolicy znajduje się także wiele możliwych kryjówek, takich jak szopy, co utrudnia służbom poszukiwania.

Służby puszczają nagranie z wiadomością od jego matki

W poszukiwaniach Cavalcante urzędnicy korzystają z technologii termowizyjnej, a także z dronów i psów. Uzyskano także federalny nakaz aresztowania na wypadek próby ucieczki do stanów Delaware lub Maryland. W dwóch okręgach szkolnych w obszarze poszukiwań odwołano we wtorek zajęcia.

W poniedziałek władze zaczęły używać helikopterów i wozów patrolowych do emitowania wiadomości nagranej przez mieszkającą w Brazylii matkę Cavalcante, która wzywa go do poddania się.

Danelo Cavalcante twitter.com/PAStatePolice

- Mimo że jest zdesperowany, to może zmienił zdanie i słyszy, jak matka mówi mu, żeby się poddał, a jego rodzina się o niego troszczy - powiedział w poniedziałek Clark.

Czytaj również: Nie pomogły "kajdany na nogach, łańcuch na brzuchu, kajdanki i pas". Niebezpieczny więzień uciekł ze szpitala

Cavalcante został skazany na dożywocie po uznaniu go za winnego zabójstwa swej byłej dziewczyny Deborah Brandao w kwietniu 2021 r. na oczach dwójki jej małych dzieci. Został zatrzymany zaledwie kilka godzin po morderstwie, po ucieczce do Wirginii.

Biuro prokuratora okręgowego hrabstwa Chester uważa, iż ​​Brandao "groziła, że wyda go policji" po tym, jak dowiedziała się, że za Cavalcante został wydany nakaz aresztowania w związku z morderstwem, które miał popełnić w Brazylii w 2017 roku. Śledczy nadal badają, w jaki sposób Cavalcante uciekł z więzienia i czy korzystał z pomocy innych osób.

Autorka/Autor:ks/kg

Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego:  twitter.com/PAStatePolice