"Budzę się w środku nocy". Michelle Obama o swojej "łagodnej depresji"

Źródło:
PAP, BBC

Michelle Obama, była pierwsza dama USA, ujawniła w opublikowanym w środę podcaście, że cierpi na "łagodną depresję". Jako przyczyny tego stanu wymieniła pandemię, "napięcia rasowe" w Stanach Zjednoczonych oraz "hipokryzję" obecnej prezydenckiej administracji.

- Wiem, że zmagam się z jakąś formą łagodnej depresji - oświadczyła była pierwsza dama USA Michelle Obama w drugim odcinku swojego podcastu, podczas rozmowy z dziennikarką "Washington Post" Michele Norris. Tematem audycji internetowej były zmiany zachodzące w czasach pandemii COVID-19 oraz to, jak sobie z nimi radzić.

"Czuję ciężar"

Żona byłego prezydenta USA Baracka Obamy przyznała w opublikowanej w środę na platformie Spotify audycji, że ma kłopoty ze snem i rutyną dnia codziennego oraz odczuwa zmiany nastroju. - Budzę się w środku nocy, ponieważ martwię się o coś lub czuję ciężar - opowiadała.

Oceniła, że dzieje się to "nie tylko przez kwarantannę, ale także z powodu konfliktów rasowych i samego widoku tej administracji, obserwowania jej hipokryzji dzień po dniu, to jest zniechęcające".

Obama i Norris rozmawiały również o problemie rasizmu w USA. Była pierwsza dama zaznaczyła, że słuchanie wiadomości o niesprawiedliwości rasowej i kolejnych czarnych osobach, które "zostały w jakiś sposób odczłowieczone, zranione, zabite lub fałszywie oskarżone o coś" jest dla niej "wyczerpujące". - Doprowadziło to do ciężaru, którego nie czułam w swoim życiu od jakiegoś czasu - dodała.

Pomocny czas z rodziną

Michelle Obama podkreśliła, że w poprawie kondycji psychicznej pomaga jej kontakt z bliskimi oraz odcięcie się od mediów społecznościowych. Powiedziała, że czas pandemii spędza w domu, z mężem i dwiema córkami, co pozwala jej "podnieść się na duchu w tych ciężkich czasach".

Według autorki podcastu bardzo ważne dla zachowania psychicznej równowagi w czasach epidemii jest też trzymanie się założonego planu dnia oraz ćwiczenia fizyczne.

Gościem pierwszego, zeszłotygodniowego odcinka podcastu Obamy był jej mąż, były prezydent USA Barack Obama. Zaplanowanych jest jeszcze siedem audycji. - Mam nadzieję, że ta seria będzie okazją do wspólnego zgłębiania znaczących tematów i radzenia sobie z pytaniami, na które wszyscy staramy się odpowiedzieć w naszym życiu - tak Michelle Obama opisuje tematykę swojego podcastu.

Autorka/Autor:mart//rzw

Źródło: PAP, BBC

Tagi:
Raporty: