TVN24 | Świat

Kara dożywocia dla "El Chapo" utrzymana. Sąd w Nowym Jorku odrzucił jego apelację

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Biuro prokuratora federalnego na nowojorskim Brooklynie przekazało, że sąd apelacyjny podtrzymał karę dożywocia dla Joaquina Guzmana. Meksykański baron narkotykowy, znany jako "El Chapo", odbędzie karę w więzieniu w Stanach Zjednoczonych.

Joaquin Guzman Loera, meksykański baron narkotykowy, znany jako "El Chapo", został skazany na dożywocie w 2019 roku za działalność przestępczą, którą prowadził jako szef kartelu Sinaloa. We wtorek biuro prokuratora federalnego na nowojorskim Brooklynie przekazało, że sąd apelacyjny podtrzymał ten wyrok.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Sąd w Nowym Jorku uznał "El Chapo" za winnego przemytu narkotyków z Meksyku na terytorium USA, nielegalne posiadanie broni oraz pranie pieniędzy. Jako dodatkową karę wymierzono mu symboliczne 30 lat pozbawienia wolności za używanie broni automatycznej.

Przestępca, jak twierdzi amerykański wymiar sprawiedliwości, miał w ciągu 25 lat przemycić do USA co najmniej 1,2 tysiąca ton kokainy. W czasie procesu prokuratura wskazywała, że "El Chapo" zlecił bądź sam się dopuścił zabójstwa co najmniej 26 osób. Wiele z nich torturowano przed śmiercią. Wśród ofiar byli m.in. policjanci, informatorzy, przemytnicy z rywalizujących z Sinaloa karteli, a nawet członkowie jego rodziny.

Adwokaci Guzmana odwołali się od wyroku, argumentując, że kiedy trwał proces, jeden z przysięgłych dowiedział się o szczegółach sprawy z prasy. Wskazywali też, że całkowita izolacja, jakiej Meksykanin był poddany od 2017 roku (kiedy został ekstradowany do USA), uniemożliwiła mu przygotowanie linii obrony.

Ucieczki z więzienia i ekstradycja "El Chapo" do USA

"El Chapo" był jednym z najważniejszych przemytników narkotyków do Stanów Zjednoczonych. W 2009 roku znalazł się na 701. miejscu listy najbogatszych osób na świecie. Jego majątek oszacowano na miliard dolarów. W 2001 roku zbiegł przed ekstradycją do USA z meksykańskiego więzienia o zaostrzonym rygorze.

Gangstera wytropiła dopiero w 2014 roku meksykańska piechota morska. Rok później ponownie zbiegł z więzienia tunelem wykopanym pod łazienką, lecz został złapany sześć miesięcy później. W 2017 roku został poddany ekstradycji do USA.

Pod koniec listopada zeszłego roku sąd w Waszyngtonie skazał na trzy lata więzienia także żonę "El Chapo" Emmę Coronel Aispuro między innymi za świadome angażowanie się w relacje finansowe z kartelem Sinaloa oraz pranie pieniędzy.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości