Senat za rozpoczęciem procedury impeachmentu Trumpa. Wniosek republikańskich senatorów odrzucony

Źródło:
PAP
Timothy Snyder o procedurze impeachmentu wobec Donalda Trumpa
Timothy Snyder o procedurze impeachmentu wobec Donalda TrumpaTVN24
wideo 2/2
Timothy Snyder o procedurze impeachmentu wobec Donalda TrumpaTVN24

Wniosek republikańskich senatorów o uznanie za niekonstytucyjny impeachmentu byłego prezydenta USA Donalda Trumpa został odrzucony przez Senat. Do przegłosowania artykułu w 100-osobowej izbie potrzebnych będzie 67 głosów.

Odrzucenie wniosku, który złożył senator z Kentucky Rand Paul, oznacza, że Senat formalnie deklaruje, iż rozpoczyna procedurę impeachmentu. Debata w tej sprawie ruszy 8 lutego. Senatorowie we wtorek złożyli też przysięgę, że w procesie Trumpa będą bezstronnymi sędziami.

Izba Reprezentantów Kongresu 13 stycznia przegłosowała artykuł impeachmentu, w którym ówczesnego prezydenta oskarża o podżeganie do rebelii, w związku ze szturmem jego zwolenników na Kapitol 6 stycznia. W poniedziałek przekazała go Senatowi.

Demokraci nie mają jednak wystarczającej przewagi w Senacie, by wygrać głosowanie. Przy obecności wszystkich 100 senatorów do uznania Trumpa za winnego potrzeba będzie 67 głosów, do 50 demokratów dołączyć więc będzie musiało co najmniej 17 republikanów. Wtorkowe głosowanie zwolennicy impeachmentu wygrali stosunkiem głosów 55-45.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Pierwszy prezydent, który został dwukrotnie postawiony w stan oskarżenia

Trump jest pierwszym prezydentem USA, który został dwukrotnie postawiony w stan oskarżenia przez Izbę Reprezentantów. Poprzednio stało się to w grudniu 2019 roku. W 2020 roku Senat, w którym wówczas republikanie mieli większość, uniewinnił gospodarza Białego Domu.

Jak dotąd pięciu republikańskich senatorów zasygnalizowało gotowość do głosowania za impeachmentem Trumpa.

Po uznaniu za winnego Senat może zakazać Trumpowi obejmowania najwyższego urzędu w przyszłości, pozbawiając go możliwości startu w kampanii wyborczej w 2024 roku. Niedawnemu gospodarzowi Białego Domu grozi także utrata prezydenckiej emerytury.

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: