Niewykluczone, że Pjongjang przygotowuje się do próby pocisku balistycznego wystrzeliwanego z okrętu podwodnego - podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na ustalenia amerykańskiego think tanku Beyond Parallel.
Think tank, który jest częścią Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS), po analizie zebranych we wtorek zdjęć satelitarnych stoczni w mieście Sinpo na wschodnim wybrzeżu Korei Północnej, ustalił, że "barka używana do testów rakietowych została przesunięta, co może być częścią przygotowań do próby pocisku balistycznego wystrzeliwanego z okrętu podwodnego (SLBM)".
Groźba wznowienia prób pocisków typu SLBM stawia znaczące wyzwania przed administracją prezydenta USA Joe Bidena i rządem prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina – ocenił Beyond Parallel.
Z obrazów satelitarnych wynika, że zanurzalna barka testowa w stoczni Sinpo została przemieszczona do suchego doku. Na barce nie zaobserwowano jednak pojemnika na pocisk.
Barka mogła zostać przemieszczona w ramach przygotowań do próby pocisku SLBM, ale możliwe jest również, że przesunięto ją w celu konserwacji, naprawy lub instalacji urządzeń - podkreślają eksperci Beyond Parallel.
Negocjacje w martwym punkcie
Korea Północna ogłosiła ostatnio, że z powodu obaw o zakażenia koronawirusem nie weźmie udziału w letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Rozwiało to nadzieje na możliwość wznowienia dialogu z Pjongjangiem przy okazji tej imprezy – podała południowokoreańska agencja Yonhap.
Negocjacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną, dotyczące likwidacji jej programu zbrojeń nuklearnych, pozostają w martwym punkcie od szczytu z udziałem byłego prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una w 2019 roku. Od tamtej pory znacznie nasiliły się również napięcia na Półwyspie Koreańskim.
Na styczniowym zjeździe rządzącej partii Kim Dzong Un zapowiadał dalsze zbrojenia nuklearne i budowę "najpotężniejszej siły militarnej". Pjongjang oskarża Waszyngton i Seul o wrogie zamiary i utrzymuje, że zbrojenia rakietowe i jądrowe zabezpieczają go przed inwazją.
Źródło: PAP