TVN24 | Świat

Korea Północna wystrzeliła kolejny pocisk

TVN24 | Świat

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP

"Nowo opracowany taktyczny pocisk kierowany" wystrzeliła w czwartek Korea Północna - podała państwowa agencja informacyjna KCNA. Według tego źródła przywódca komunistycznego reżimu Kim Dzong Un nie nadzorował osobiście testu.

Jak podała północnokoreańska państwowa agencja informacyjna KCNA, nowa broń jest oparta na istniejącej technologii, która została ulepszona do przenoszenia 2,5-tonowej głowicy. - Rozwój tego systemu uzbrojenia ma ogromne znaczenie dla wzmocnienia potęgi militarnej naszego kraju i powstrzymania wszelkiego rodzaju zagrożeń militarnych - powiedział Ri Pyong Czol, który nadzorował test.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Zdjęcia opublikowane przez państwowe media w Korei Północnej pokazywały czarno-biały pocisk, wystrzelony z wojskowego pojazdu nośnego. KCNA podała, że dwie takie rakiety trafiły w cel oddalony o 600 kilometrów. Według agencji przywódca Korei Kim Dzong Un nie nadzorował osobiście tego testu.

To drugi w ciągu tygodnia test rakiet balistycznych Pjongjangu. W weekend Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu. Pociski odpalono wkrótce po ogłoszeniu, że reżim północnokoreański nie podejmie rozmów z władzami Stanów Zjednoczonych, mimo sygnałów, iż administracja prezydenta Joe Bidena chce nawiązać kontakt.

Biden: USA pozostają otwarte

Wcześniej w czwartek prezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone pozostają otwarte na dyplomację z Koreą Północną pomimo testów rakietowych. Ostrzegł jednak, że jeśli Pjongjang nadal będzie testował swoją broń, ze strony Waszyngtonu pojawi się reakcja.

Departament Stanu USA potępił północnokoreańskie próby i stwierdził, że programy jądrowe i balistyczne tego kraju stanowią poważne zagrożenie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. "Stany Zjednoczone potępiają wystrzeliwanie destabilizujących sytuację rakiet balistycznych" - oświadczyły służby prasowe Departamentu Stanu.

"Te próby naruszają wiele rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i zagrażają regionowi oraz szerszej społeczności międzynarodowej" - dodano w komunikacie. Podkreślono także, że zaangażowanie USA w obronę Korei Południowej i Japonii "pozostaje żelazną zasadą".

Negocjacje nuklearne między USA i Koreą Płn. znajdują się w martwym punkcie od zakończonego fiaskiem szczytu z udziałem ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódcy KRLD Kim Dzong Una w lutym 2019 roku.

Po objęciu urzędu prezydenta USA Joe Biden zarządził kompleksowy przegląd polityki amerykańskiej wobec północnokoreańskiego reżimu, by określić wszystkie możliwe opcje w obliczu rosnącego zagrożenia, jakie stanowi Korea Północna. 

Autor:pp/kab

Źródło: PAP