Unia zaniepokojona działaniami Iranu. Teheran: groźby nie są pomocne

Aktualizacja:
[object Object]
Iran zaprezentował nowy pocisk manewrujący o zasięgu 1300 km (wideo z dn 02.02.2019)Tasnim News Agency | tasnimnews.com
wideo 2/3

Iran odrzucił we wtorek oświadczenie Unii Europejskiej, która wyraziła obawy w związku z jego programem rakietowym, polityką w regionie i nadużyciami w zakresie praw człowieka. Teheran uznał te zarzuty za bezpodstawne i niekonstruktywne.

Unia Europejska w poniedziałek wyraziła "poważne zaniepokojenie" irańskimi próbami rakietowymi oraz rosnącym zaangażowaniem Iranu w konfliktach na Bliskim Wschodzie.

Iran: groźby nie są konstruktywne

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu oświadczyło w odpowiedzi, że program rakietowy Teheranu ma charakter "defensywny i odstraszający", a Iran nigdy nie będzie negocjował w tej sprawie z innymi krajami.

"Wyraźne groźby wobec Islamskiej Republiki Iranu nie są ani konstruktywne, ani efektywne, ani pomocne, nie są również zgodne z bezpieczeństwem regionalnym i prawdziwymi interesami Europy" - dodało irańskie MSZ w komunikacie opublikowanym przez agencję informacyjną Tasnim.

"Podnoszenie takich bezpodstawnych i pustych oskarżeń w sytuacji gdy znane grupy terrorystyczne i przestępcze mają swobodę działania w Europie, nie jest konstruktywne na tym etapie i jest zgodne z celami wrogów, którzy chcą podważyć stosunki Iranu z Europą" - oświadczyło irańskie MSZ.

Resort powitał natomiast z zadowoleniem inicjatywę nowego niedolarowego kanału płatności, choć jednocześnie nazwał ją "spóźnioną i niewystarczającą". Francja, Niemcy i Wielka Brytania założyły spółkę INSTEX, która ma zarządzać kanałem płatności obsługującym transakcje finansowe z Iranem, aby w ten sposób obejść amerykańskie sankcje, nałożone na Teheran ponownie po wycofaniu się USA w maju 2018 r. z międzynarodowego porozumienia nuklearnego z 2015 roku.

Teheran ostrzegł, że zrewiduje stosunki z Europą, jeśli nie skorzysta ekonomicznie na INSTEX.

Oświadczenie Unii

Unia Europejska stwierdziła w poniedziałek, że irańskie próby rakiet balistycznych budzą "poważne zaniepokojenie", i wezwała Teheran do zaprzestania działań, które pogłębiają nieufność i destabilizują region. UE oświadczyła, że Teheran powinien powstrzymać się zwłaszcza od pracy nad rakietami zaprojektowanymi w celu przenoszenia broni jądrowej.

"Iran w dalszym ciągu podejmuje wysiłki zmierzające do zwiększenia zasięgu i precyzji pocisków, a także do zwiększenia liczby prób i startów (tych pocisków - red.)" podała Unia Europejska we wspólnym oświadczeniu w sprawie Iranu.

W liczącym 12 punktów oświadczeniu UE stwierdziła, że jest zaangażowana w przełomowe porozumienie nuklearne światowych mocarstw z Iranem z 2015 r. i z zadowoleniem przyjęła wdrożenie przez ten kraj zobowiązań dotyczących energii jądrowej.

Jednocześnie UE krytycznie odniosła się do sytuacji w zakresie praw człowieka w Iranie. Zwróciła uwagę na stosowanie kary śmierci i wezwała do przestrzegania równych praw dla kobiet i dziewcząt oraz mniejszości.

Wyraziła także zaniepokojenie rolą Iranu w rosnących napięciach na Bliskim Wschodzie, w tym pomocą dla grup w Libanie i Syrii, a także wsparciem sił irańskich w Syrii. Ponadto wezwała wszystkie strony zaangażowane w konflikt w Jemenie, w tym Iran, do działania na rzecz zakończenia konfliktu w tym kraju.

Autor: tmw,mm/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: