"NATO jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa europejskiego. Ale Unia jako całość ma więcej zadań"

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekonywała na konferencji prasowej po dwudniowym wideoszczycie UE, że Unia potrzebuje własnych zdolności wojskowych. Podkreśliła, że sposobem na to jest program PESCO.

W piątek po godzinie 12 zakończyły się obrady dwudniowego szczytu Unii Europejskiej w Brukseli. Drugi dzień posiedzenia Rady Europejskiej poświęcony był kwestiom bezpieczeństwa i obrony. Szefowie unijnych państw i rządów zastanawiali się jak poprawić wspólne zdolności reagowania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W przyjętych konkluzjach unijni przywódcy podkreślili znaczenie dalszego pogłębiania współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony między państwami członkowskimi, zwiększania inwestycji obronnych oraz przyspieszenia rozwoju zdolności cywilnych i wojskowych oraz gotowości operacyjnej w Unii Europejskiej.

Von der Leyen: Unia musi rozwijać własne zdolności związane z obronnością

- Jedną z naszych głównych słabości jest fragmentaryzacja różnych systemów wojskowych. Brak interoperacyjności. Koszty są zbyt wysokie. (...) Jednym z celów autonomii strategicznej Unii jest wspólne podejście do zdolności wojskowych. Tak żeby nie tylko istniała interoperacyjność, ale też możliwość dzielenia się zasobami - przekonywała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po zakończeniu obrad.

- NATO jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa europejskiego. Ale Unia Europejska jako całość ma więcej zadań, jeśli chodzi o stabilizację i bezpieczeństwo, niż zadania w ramach NATO. Musimy być na to gotowi - podkreśliła. Według von der Leyen, odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest stworzone w 2017 roku PESCO - traktatowy mechanizm współpracy wojskowej i obronnej obejmujący 25 państw członkowskich UE.

- PESCO jest wspierane nowym, liczącym 8 miliardów euro Europejskim Funduszem Obronnym i pomoże nam rozwinąć zdolności wojskowe Europy razem. Mamy przemysł, mamy wiedzę. To czego potrzebujemy, to wykorzystanie innowacji w służbie wspólnych zdolności wojskowych - zaznaczyła.

"Zdecydowaliśmy odnowić nasze partnerstwo z południowym sąsiedztwem"

Szefowa KE zwróciła też uwagę, że południowe sąsiedztwo UE jest dla Wspólnoty "strategicznie ważne" w kontekście bezpieczeństwa i stabilności. - Zdecydowaliśmy odnowić nasze partnerstwo z południowym sąsiedztwem, po pierwsze po to, aby walczyć z pandemią" COVID-19 - wskazała von der Leyen.

Również w kontekście bezpieczeństwa przewodnicząca KE mówiła o zbyt dużej zależności Unii w niektórych "krytycznych łańcuchach dostaw". W długim okresie rozwiązaniem tego problemu będzie - jej zdaniem - przechodzenie na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Wcześniej przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel również przekonywał, że UE musi działać w bardziej strategiczny sposób, żeby bronić swoich interesów i promować wartości. - Musimy zwiększyć naszą zdolność do autonomicznego działania i wzmocnić współpracę z partnerami - ocenił Michel.

Czytaj także: