PESCO

PESCO

"To dla europejskiej obronności historyczny dzień"

Polska i 22 inne kraje unijne notyfikowały w poniedziałek przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach Unii Europejskiej. Państwa te przyjęły konkretne zobowiązania, które mają wzmacniać ich zdolności obronne.

Szef niemieckiego MSZ: PESCO to krok milowy

Sigmar Gabriel uznał planowaną współpracę strukturalną w dziedzinie obronności (PESCO) za krok milowy w polityce obronnej Unii Europejskiej. Berlin potwierdził przy tej okazji wolę zwiększenia budżetu na wojsko.

Polska przystąpi do "wojskowego Schengen"

W poniedziałek Polska notyfikuje, wraz z innymi państwami założycielskimi, gotowość udziału w unijnej współpracy obronnej w ramach PESCO - poinformował w piątek wiceszef MSZ do spraw europejskich Konrad Szymański. Jak dodał, Polska podkreśli jednocześnie "kluczowy charakter współpracy z NATO".

NATO pozostaje dla Polski "najważniejszym gwarantem bezpieczeństwa"

Sojusz Północnoatlantycki pozostaje dla nas najważniejszym gwarantem bezpieczeństwa i kluczowym elementem obrony kolektywnej. Polsce zależy na rozwoju europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony – mówili w czwartek w Sejmie wiceszef MSZ Bartosz Cichocki i wiceszef MON Tomasz Szatkowski.

"Historyczny krok". Tusk o wzmocnieniu integracji w obronności

Szefowie państw i rządów krajów Unii Europejskiej podjęli na szczycie w Brukseli polityczną decyzję w sprawie uruchomienia stałej współpracy w dziedzinie obronności. - Każdy z krajów unijnych jest zaproszony, by do niej przystąpić - oświadczył szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Unia będzie miała wojskowe centrum dowodzenia

Unia Europejska postanowiła w poniedziałek utworzyć centralną komórkę, która będzie planować, realizować i koordynować unijne misje wojskowe, obejmujące m.in. szkolenia sił zbrojnych i pomoc w regionach objętych kryzysami.