Ukraina zaatakowana przez Rosję. Tak przebiega agresja

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP, Reuters
Sytuacja po nocnej obronie Kijowa. Relacja Wojciecha Bojanowskiego (26.02.2022)
Sytuacja po nocnej obronie Kijowa. Relacja Wojciecha Bojanowskiego (26.02.2022) TVN24
wideo 2/24
Sytuacja po nocnej obronie Kijowa. Relacja Wojciecha Bojanowskiego (26.02.2022) TVN24

Wołodymyr Zełenski przed północą ostrzegał obywateli Kijowa, że nadchodząca noc w stolicy Ukrainy "będzie bardzo trudna" i tak się stało. W nocy i we wczesnych godzinach porannych słychać było częste wybuchy pocisków artyleryjskich i strzały. Ukraińskie wojsko poinformowało o zestrzeleniu rosyjskiego wojskowego samolotu transportowego typu Ił-75, a także śmigłowca i samolotu szturmowego Su-25.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Czytaj o najważniejszych wydarzeniach z czwartku - pierwszego dnia inwazji Rosji na Ukrainę

Czytaj o najważniejszych wydarzeniach z piątku - drugiego dnia inwazji Rosji na Ukrainę

Rosyjski atak na Ukrainę - 26 lutego, stan na godzinę 12.Ośrodek Studiów Wschodnich

Mapę przygotował Ośrodek Studiów Wschodnich.

1.02: Siły zbrojne Ukrainy informują o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu transportowego Ił-76 w pobliży Wasylkowa, miasta położonego około 40 kilometrów na południe od Kijowa. Na pokładzie miało znajdować się około 100 spadochroniarzy.

1.06: Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował o rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą. "Jestem mu osobiście wdzięczny, a także narodowi polskiemu, za skuteczną, konkretną pomoc w tak trudnym czasie" - napisał ukraiński przywódca.

2.24: Reuters donosi o wybuchach pocisków artyleryjskich słyszanych w Kijowie w niewielkiej odległości od centrum miasta.

2.44: Ciężkie walki prowadzone na kijowskim Prospekcie Pobiedy, a także w pobliżu stołecznego zoo.

2.55: Ukraińskie wojsko informuje o zestrzeleniu rosyjskiego śmigłowca i samolotu szturmowego Su-25. Maszyny miały zostać zestrzelone przy pomocy systemu rakietowego ziemia-powietrze SA-300.

3.25: Biuro informacji kryzysowej informuje o rosyjskim wojsku próbującym zaatakować elektrociepłownię znajdującą się w północno-wschodniej części Kijowa. Ukraińska armia informuje, że odparła atak.

3.26: CNN donosi, że Rosjanie zbliżają się z różnych stron do stolicy Ukrainy. Od strony zachodniej - kilka kilometrów od centrum miasta - słychać eksplozje.

3.48: "Washington Post" donosi, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił amerykańską propozycję ewakuacji z Kijowa. Według USA obalenie Zełenskiego jest głównym celem rosyjskiej inwazji.

3.50: Wojsko ukraińskie informuje o odparciu rosyjskich sił w Alei Zwycięstwa, jednej z głównych ulic Kijowa. "Atak został odparty" - głosi wpis na stronie armii ukraińskiej na Facebooku. Nie podano dokładnej lokalizacji starcia.

4.46: Ambasada USA w Kijowie podaje, że "sytuacja w zakresie bezpieczeństwa w Ukrainie jest niestabilna i apeluje do obywateli USA o szukanie schronienia.

5.02: Ciężkie walki w Wasylkowie. Burmistrz miasta powiedziała, że są straty w ludziach po stronie ukraińskiej - "wielu rannych, niestety, są to liczby rzędu 200 osób". CNN nie było w stanie niezależnie zweryfikować tych doniesień.

5.11: Około 5.45 czasu lokalnego (4.45 w Polsce) w pobliżu centrum Kijowa słyszano kilka strzałów z broni palnej - podał portal CNN.

6.20: Strzały w pobliżu budynków rządowych w Kijowie - podała agencja Reutera, powołując się na świadka.

6.25: Władze miejskie Kijowa ostrzegły w sobotę rano mieszkańców miasta, że rozpoczęły się zacięte walki z wojskami rosyjskimi na ulicach. Wezwano ludność do udania się do schronów - poinformowała Associated Press.

6.34: W co najmniej sześciu miastach na Ukrainie - na zachodzie, w centrum i na południu - ogłoszono rankiem w sobotę alarm przeciwlotniczy - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na państwową służbę łączności specjalnej.

6.48: Doradca prezydenta Ukrainy przekazał, że walki toczą się w okolicach Chersonia, Mikołajowa i Odessy.

6.57: W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy w ciągu minionej doby wojska rosyjskie prowadziły działania bojowe i doszło do przypadków przerwania obrony ukraińskiej, która jednak zniszczyła znaczną ilość rosyjskiego sprzętu pancernego - twierdzą władze regionu.

7.22: Walki o Wasylków dobiegają końca – poinformowała mer miasta Natalia Bałasynowicz. Według niej miasto pozostaje pod kontrolą sił ukraińskich.

7.45: W wielopiętrowy budynek mieszkalny na Prospekcie Łobanowskiego w Kijowie uderzył pocisk rakietowy.

Władze Kijowa: w budynek mieszkalny uderzył pocisk rakietowy (wideo z 26.02.2022)
Władze Kijowa: w budynek mieszkalny uderzył pocisk rakietowy (wideo z 26.02.2022)TVN24, Twitter

7.47: Obszar w pobliżu kijowskiego lotniska Żulany został trafiony pociskiem - przekazała agencja Reutera, powołując się na świadka.

8.38: Mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko poinformował, że w walkach ulicznych z rosyjskimi dywersantami w Kijowie zostało rannych 35 osób, w tym dwoje dzieci.

9.46: Ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko poinformował, że w wyniku inwazji wojsk rosyjskich zginęło już 198 osób, w tym troje dzieci. Rannych jest 1115 osób, w tym 33 dzieci.

10.08: Metro w Kijowie przestało przewozić pasażerów i będzie obecnie funkcjonować jako schron – poinformował mer stolicy Witalij Kliczko.

10.29: W Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy nadal trwają walki z wojskami rosyjskimi. Nad budynkami administracji wiszą flagi Rosji - podała w sobotę agencja Interfax-Ukraina. Rosja twierdzi, że zajęła miasto.

10.50: Rosyjskie grupy dywersyjne próbują lądować w lewobrzeżnej części Kijowa - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. W związku z tym wojsko, które kontroluje wszystkie przeprawy przez Dniepr, otworzy ogień do każdego, kto będzie próbował przedostać się na prawy brzeg - ostrzegł.

10.57: Trwają walki uliczne sił ukraińskich z Rosjanami w położonym na północnym wschodzie kraju mieście Sumy - poinformowały lokalne władze. Wezwały też obywateli do pozostania w domach.

10.58: Rosjanie imitują walki powietrzne nad elektrownią w Czarnobylu, to prowokacja, by obwinić Ukrainę – podała ukraińska rządowa agencja, która odpowiada za Czarnobylską Strefę Wykluczenia.

11.39: Skutecznie odpieramy ataki Rosjan - powiedział w wygłoszonym oświadczeniu w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapewnił, że kluczowe miasta wokół Kijowa są pod kontrolą rządu.

12.13: Wojska rosyjskie gromadzą się przy granicy z Ukrainą w obwodzie kijowskim - poinformował gubernator regionu Ołeksij Kułeba.

12.22: Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) obwodu lwowskiego zdementowała pojawiające się wcześniej informacje o rosyjskim desancie w okolicach położonego na zachodzie Ukrainy miasta Brody.

13:47: "Republika Białoruś wraz z Federacją Rosyjską prowadzi wojnę z Ukrainą, lekceważąc przepisy prawa międzynarodowego, elementarne normy moralności i ludzkie wartości. Wygramy! Niech was diabli, kreatury" - napisał szef ukraińskiej straży granicznej Serhij Dajneko do kierownika białoruskiej służby granicznej generała Anatolija Łappo.

14:25: Władze obwodowe w Czernihowie oświadczyły, że wojska rosyjskie używają do ostrzału miasta systemów rakietowych Grad. Wezwały mieszkańców, by ukryli się w schronach, a jeśli to niemożliwe - aby zostali w domach.

14:33: 70 osób zostało rannych w rosyjskich ostrzałach w Ochtyrce w obwodzie sumskim na Ukrainie - podały władze obwodowe. Przekazano, że ostrzelano osiedla mieszkalne i przeprowadzono punktowe rakietowe uderzenia w jednostkę wojskową.

16:07: Władze Ukrainy zaprzeczyły, aby odmawiały podjęcia negocjacji z Rosją w sprawie zawieszenia broni, oznajmiły jednak, że nie zaakceptują rosyjskich ultimatów czy warunków nie do przyjęcia.

16:58: W Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy lokalne władze nie mają już kontroli nad budynkami administracyjnymi - poinformował mer miasta Iwan Fedorow.

17:18: Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych poinformowała, że po porannym ostrzale wielopiętrowego budynku mieszkalnego na Prospekcie Łobanowskiego w Kijowie dwie osoby zmarły, a sześć jest rannych.

18:02: Dziewiętnastu cywilów zginęło na skutek ostrzału wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim - przekazał szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu Pawło Kyrylenko.

18:31: W obchodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy żołnierze ukraińscy znajdowali zrzucone przez Rosjan bomby kasetowe z przeciwpiechotnymi minami motylkowymi.

20:42: Gotowość Ukrainy do obrony swojego państwa, nasza solidarność i odwaga złamały scenariusz okupacji naszego kraju -Ukraińcy są na swojej ziemi i nikomu nigdy jej nie oddadzą - oświadczył Wołodymyr Zełenski.

Autorka/Autor:asty, pp, akw/kab

Źródło: TVN24, PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: