Ukraina zaatakowana przez Rosję. Eksplozje w miastach

Aktualizacja:
Autor:
ads/kg\mtom
Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Rosyjski pocisk uderzył w Kijów
Rosyjski pocisk uderzył w KijówTWITTER / @BIELSAT_PL
wideo 2/20
TWITTER / @BIELSAT_PLRosyjski pocisk uderzył w Kijów

Ukraina stała się ofiarą rosyjskiej agresji, została zaatakowana nad ranem 24 lutego. Pociski spadły na ukraińskie miasta, w tym na stolicę - Kijów. Przedstawiamy najważniejsze czwartkowe wydarzenia, na mapie pokazujemy potwierdzone lokalizacje rosyjskich ataków.

Rosja zaatakowała Ukrainę w czwartek nad ranem po rozkazie wydanym przez Władimira Putina. Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia z czwartkowego poranka.

3.55: Władimir Putin informuje, że wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie. Ogłosił początek "specjalnej operacji wojskowej", by "zdemilitaryzować" i "zdenazyfikować" Ukrainę.

4.15: Pojawiają się pierwsze doniesienia o wybuchach na Ukrainie, w pobliżu Kijowa.

4.30: Joe Biden, prezydent USA, zapowiada, że "świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności za niesprowokowany i nieusprawiedliwiony atak".

4.31: Reuters przekazuje informację o kolejnych "kilku eksplozjach" w stolicy.

5.32: Świadkowie donoszą o ogniu artyleryjskim w Doniecku.

5.53: Eksplozje w Kramatorsku.

Wybuchy w pobliżu lotniska w Iwano-Frankowsku
Wybuchy w pobliżu lotniska w Iwano-Frankiwsku Twitter/Bielsat

6.00: Na terenie całej Ukrainy zostaje wprowadzony stan wojenny. Ostrzeliwane są obiekty wojskowe, lotniska, infrastruktura.

6.05: W Kijowie wyją syreny alarmowe, mieszkańcy ewakuują się do schronów.

6.12: Wybuchy w Mariupolu nad Morzem Azowskim.

6.42: Ukraińska straż graniczna informuje o ataku ze strony Rosji oraz Białorusi. 

7.13: Doniesienia o ostrzale w okolicy Lwowa.

7.30: Kolejne ataki w Mariupolu.

8.41: Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiada "olbrzymi pakiet sankcji" na Rosję.

10.30: Prezydent Wołodymyr Zełenski ogłasza, że Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne z Rosją.

10.48: Biuro prezydenta Ukrainy podaje, że ponad 40 ukraińskich żołnierzy zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych.

11.12: Kolejna eksplozja w Kijowie.

12.20: Ukraińska straż graniczna podaje, że rosyjskie śmigłowce atakują lotnisko wojskowe w Hostomelu nieopodal Kijowa.

12.21: Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadcza na konferencji prasowej, że "pokój w Europie został zdruzgotany". Zapowiada, że w piątek odbędzie się nadzwyczajny szczyt szefów państw i rządów NATO.

13.09: Ukraińska służba ratunkowa informuje, że został zestrzelony ukraiński samolot. Zginęło pięć osób.

13.21: Brytyjski premier Boris Johnson w orędziu zapowiada, że Wielka Brytania przyjmie "potężny pakiet sankcji", których celem będzie zahamowanie rozwoju rosyjskiej gospodarki.

13.28: Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy przekazuje, że do godziny 13 czasu ukraińskiego (godzina 12 w Polsce) rosyjskie siły zbrojne przeprowadziły ponad 30 ataków rakietowych na ukraińską infrastrukturę cywilną i wojskową. 

14.37: Władze lokalne: wojska rosyjskie weszły do miasta Sumy na północno-wschodniej Ukrainie.

14.52: Ukraińskie wojsko poinformowało, że cztery pociski zostały wystrzelone w stronę Ukrainy z terytorium Białorusi.

15.10: Władze miejskie Kijowa ogłaszają alarm przeciwlotniczy i apelują do mieszkańców o udanie się do schronów.

Rozbłyski eksplozji widoczne z Charkowa
Rozbłyski eksplozji widoczne z CharkowaReuters

15.33: Stacja CNN podaje, że rosyjscy spadochroniarze zajęli lotnisko w Hostomelu pod Kijowem.

15.40: Agencja Reutera donosi, że rosyjskie siły uderzyły w szpital w regionie donieckim. Według jej informacji zginęły cztery osoby.

15.44: Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy informuje o trwających walkach o lotnisko w Hostomelu pod Kijowem. Jak informuje, walki toczą się też o Geniczesk, Skadowsk i Czapłynkę na południu Ukrainy, w pobliżu Krymu. Sztab donosi też o ciężkich walkach za miejscowościami Szczastia i Stanica Ługańska. Według niego rosyjskie wojska wielokrotnie podejmowały próbę ataku, jednak - jak zapewnia ukraiński sztab - Szczastia wciąż znajduje się pod kontrolą ukraińskiego wojska. Według sztabu rosyjska strona odniosła poważne straty i wycofała się, a kilku Rosjan wzięto jako jeńców.

15.53: Wyspa Węży, położona na Morzu Czarnym w odległości około 50 km od wybrzeża Ukrainy, została zaatakowana z rosyjskich okrętów Floty Czarnomorskiej – informuje straż graniczna Ukrainy w komunikacie.

15.56: Siły ukraińskie straciły kontrolę nad częścią obwodu chersońskiego na południu kraju - podają lokalne władze, cytowane przez Agencję Reutera.

16.01: Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podaje na Twitterze, że rosyjskie siły okupacyjne próbują przejąć Czarnobylską Elektrownię Jądrową. Niedługo później MSW Ukrainy donosi, że wojska okupantów z terytorium Białorusi weszły do Czarnobylskiej Strefy Wykluczenia. "Siły Gwardii Narodowej, które ochraniają składy niebezpiecznych odpadów radioaktywnych, stawiają zaciekły opór" – czytamy we wpisie szefa resortu Antona Heraszczenki.

Ukraina: ataki w mieście Humań
Ukraina: ataki w mieście HumańKontakt 24/ Andij

16.47: Przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak informuje, że w mieście Wuhłedar pod ostrzałem znalazł się szpital, a w Mariupolu z wyrzutni rakiet grad ostrzeliwane są dzielnice mieszkalne. Władze chersońskiego obwodu donoszą, że w wyniku ostrzałów rosyjskich w tym obwodzie zginęło 13 osób, w tym dwoje dzieci i dziewięciu wojskowych. Ranne zostały 33 osoby, w tym czworo dzieci i 17 wojskowych. Ukraińskie władze informują też o zajęciu przez rosyjskie wojska miasta Aleszki i przeprawy przez Dniepr. W rejonie Geniczeska wszystkie państwowe struktury znalazły się pod kontrolą wroga – przekazano.

17.00: Tureckie władze podają, że turecki statek Yasa Jupiter płynący pod banderą Wysp Marshalla został trafiony bombą w pobliżu portu w Odessie. Jak dodają, nie ma ofiar na pokładzie jednostki.

17.01: Prezydent Zełeński: Ukraińska armia, straż graniczna, siły policji i służb specjalnych powstrzymały ataki wroga. Językiem konfliktu można to nazwać operacyjną pauzą.

17.39: Sztab generalny Ukrainy informuje o desancie z 20 rosyjskich śmigłowców na lotnisku w Hostomlu pod Kijowem, trwają walki. "(Samoloty) przeciwnika z lotnisk na Białorusi wykonują demonstracyjne działania wzdłuż północnego odcinka granicy państwowej" - przekazano.

18.11: Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że Rosja osiągnęła wszystkie cele zaplanowane na czwartek.

18.33: Doradca prezydenta Zełenskiego: Siły rosyjskie zajęły lotnisko w Hostomlu pod Kijowem. Rosyjscy wojskowi zajęli elektrownię atomową w Czarnobylu.

18.48: Lotnisko w Hostomlu, gdzie wcześniej wysadzono rosyjski desant i toczyły się zacięte walki, zostało zajęte przez siły wroga – podaje agencja UNIAN, powołując się na kancelarię prezydenta Ukrainy.

18.54: Reuters podaje, że miasto portowe Mariupol znalazło się pod zmasowanym rosyjskim ostrzałem.

20.21: Lotnisko w Hostomlu koło Kijowa zostało odbite przez siły ukraińskie z rąk żołnierzy rosyjskich - ogłosiła kancelaria prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Autor:ads/kg\mtom

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości