Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
asty
/ prpb
Źródło:
PAP
Mobilizacja w Rosji. Wideo archiwalne
Mobilizacja w Rosji. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Reuters ArchiveCzęściowa mobilizacja w Rosji. Wideo archiwalne

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 391 dni. Rosyjska ukryta mobilizacja na wojnę z Ukrainą obejmuje ok. 20 tysięcy osób miesięcznie - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało w poniedziałek, że eksplozja w mieście Dżankoi na okupowanym Krymie zniszczyła podczas tranzytu kolejowego rosyjskie pociski Kalibr - podał Reuters.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

> Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) udostępniła w poniedziałek w mediach społecznościowych nagranie, które ma pokazywać, jak ukraińskie siły specjalne niszczą za pomocą dronów rosyjskie cele. Wideo zostało zarejestrowane przez kamery umieszczone na maszynach - donosi Ukrinform.

> Rosyjska ukryta mobilizacja na wojnę z Ukrainą obejmuje ok. 20 tysięcy osób miesięcznie - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

Mobilizacja w RosjiReuters Archive

> Biały Dom wezwał prezydenta Chin Xi Jinpinga, aby wykorzystał swoją wizytę w Moskwie do wywarcia nacisku na Władimira Putina, by zakończył wojnę w Ukrainie. Waszyngton zachęcił także Xi do przeprowadzenia rozmowy z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. - Chiny zamiast potępić rosyjskie okrucieństwa w Ukrainie, wolą dać Rosji osłonę dyplomatyczną - skomentował spotkanie Xi i Putina sekretarz stanu USA Antony Bliken.

> W dniu wizyty chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie rzecznik ukraińskiej dyplomacji wydał oświadczenie. Ołeh Nikołenko podkreślił, iż Kijów "ma nadzieję, że Chiny użyją wpływu, jaki mają na Moskwę, by zmusić ją do przerwania agresywnej wojny przeciwko Ukrainie".

> Ambasador Izraela w Kijowie Michael Brodsky został wezwany do MSZ Ukrainy, które wyraziło niezadowolenie m.in. z powodu niechęci strony izraelskiej do uznania rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera za organizację terrorystyczną - podał portal ZN.UA.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty / prpb

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości