Media: Wielka Brytania dostarczy pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

Wtorek jest 391. dniem rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę. Oprócz czołgów Challenger 2 Wielka Brytania zamierza przekazać Ukrainie pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran - powiadomił we wtorek portal Ukrainska Prawda, który powołał się na informacje z posiedzenia Izby Lordów opublikowane na stronie internetowej brytyjskiego parlamentu. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:40

  Pociski ze zubożonym uranem nie są bronią jądrową – stwierdziło brytyjskie Ministerstwo Obrony w odpowiedzi na komentarz Putina, że przekazanie takich pocisków przez Wielką Brytanię Ukrainie oznaczałoby eskalację, ponieważ "Zachód zaczął używać broni nuklearnej".

 • 4:09

  - Dzieci deportowane do Federacji Rosyjskiej, spotykają się z nieznajomymi, którzy nagle zostają ich przybranymi rodzicami. A dzieci nie są własnością, nie są łupem wojennym - stwierdził prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan.

  Podkreślił, że Statut Rzymski Konwencji Genewskich wyraźnie stwierdza, że cywile nie mogą być deportowani do innego kraju.

  Zdaniem prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego Federacja Rosyjska nie tylko nie zaprzecza stawianym oskarżeniom o deportację dzieci, ale "traktuje je jako powód do chwały". Karim Khan dodał, że Trybunał w Hadze występował w tej sprawie do Rosji, ale nie otrzymał odpowiedzi.

 • 3:07

  20 deputowanych do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej zostało zaocznie skazanych za naruszenie integralności terytorialnej i nienaruszalności granic Ukrainy - poinformowała w środę w Telegramie Prokuratura Generalna Ukrainy.

  Prokuratorzy udowodnili, że wskazani deputowani naruszyli integralność terytorialną i nienaruszalność granic Ukrainy, gdyż „Krótko przed inwazją na pełną skalę, 15 lutego 2022 r., poparli uchwałę o zwróceniu się do Prezydenta Federacji Rosyjskiej z prośbą o rozpatrzenie kwestii uznania pseudorepublik donieckiej i ługańskiej za suwerenne i niepodległe państwa” – czytamy w komunikacie.

 • 2:40

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 1:40

  Na czasowo okupowanym Krymie okupanci prowadzą aktywny werbunek strażaków, ratowników i pracowników służby penitencjarnej w szeregi wrogiej armii - poinformował portal Ukraińska Prawda na podstawie raportu Centrum Narodowego Sprzeciwu.

 • 0:46

  Siły obrony powietrznej Ukrainy odpierają w obwodzie kijowskim atak wrogich dronów - poinformował portal Ukraińska Prawda. Wcześniej w nocy w Kijowie oraz kilku centralnych i północnych regionach Ukrainy ogłoszono alarm lotniczy - informuje portal.

  Kijowska administracja obwodowa poinformowała o zagrożeniu atakiem lotniczym wrogich dronów. "W obwodzie działa obrona przeciwlotnicza! Przestrzegać ciszy informacyjnej – nie filmować ani nie zamieszczać w sieci działania sprzętu przeciwlotniczego" - przekazuje portal Ukraińska Prawda.

 • 23:23

 • 22:34

  Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) doszedł do porozumienia z przedstawicielami Ukrainy o przekazaniu temu krajowi pakietu dofinansowania w wysokości 15,6 mld dolarów, rozłożonego na cztery lata - poinformowano w opublikowanym we wtorek komunikacie MFW.

  Przedstawiony plan ma jeszcze zostać zaakceptowany przez Radę Wykonawczą MFW. Wsparcie finansowe powinno umożliwić "wspieranie stopniowego ożywienia gospodarczego (Ukrainy) przy jednoczesnym stworzeniu warunków dla długoterminowego wzrostu w kontekście odbudowy powojennej i na drodze do wstąpienia do Unii Europejskiej" - napisano w komunikacie.

 • 22:21

  W ciągu najbliższych kilku dni ukraińscy żołnierze zakończą szkolenie z obsługi amerykańskich systemów rakietowych Patriot. Ćwiczenia realizowane w bazie Fort Sill w stanie Oklahoma na południu USA zostaną uzupełnione dodatkowym treningiem na terytorium Niemiec - powiadomiła we wtorek agencja AP.

 • 22:03

  Zwyciężymy w heroicznej bitwie o Donbas, przywrócimy normalne życie na okupowanym obecnie przez Rosjan południowym wschodzie kraju i odzyskamy Krym - zapewnił we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu.

 • 20:51

  Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian za przychylną postawę Pekinu wobec inwazji Kremla na Ukrainę i pomoc w łagodzeniu skutków zachodnich sankcji - twierdzi we wtorek brytyjski dziennik "Financial Times".

  Władze w Moskwie godzą się na gospodarcze uzależnienie od Chin, postrzegając to jako kluczowy warunek zwycięstwa w wojnie z Ukrainą. Pekin jest też dla Kremla najważniejszym partnerem pomagającym przetrwać Rosji gospodarcze skutki sankcji Zachodu. Zapłatą za przychylność i długoterminowe wsparcie ze strony Chin będą dostawy rosyjskich surowców - powiadomiło w rozmowie z "FT" źródło bliskie rosyjskim władzom.

  Dziennik podkreślił, że w ubiegłym roku wartość dwustronnych obrotów handlowych pomiędzy oboma krajami osiągnęła rekordową wartość 190 mld dolarów. W styczniu br. Rosja stała się największym eksporterem gazu ziemnego na chiński rynek, natomiast kluczowym tematem rozmów Xi z Władimirem Putinem był prawdopodobnie projekt gazociągu Siła Syberii 2. Realizacja tego przedsięwzięcia ma pomóc Rosji przekierować do Chin nadwyżki gazu, które nie są już możliwe do sprzedania w Europie - czytamy na łamach "FT".

 • 19:53

  Ukraina otrzyma starsze wersje czołgów Abrams, M1A1, a nie jak pierwotnie zapowiadano M1A2 - poinformował we wtorek rzecznik Pentagonu generał Pat Ryder. Jak dodał, decyzję podjęto w porozumieniu z władzami Ukrainy, by przyspieszyć dostawy czołgów tak, by były gotowe do jesieni.

  - Ta decyzja pozwoli nam znacząco przyspieszyć terminy dostaw i dostarczyć te ważne zdolności Ukrainie do jesieni tego roku - powiedział Ryder podczas briefingu prasowego podkreślając, że decyzja została podjęta "w bliskiej koordynacji z Ukrainą".

  Nowy plan ma polegać na modernizacji kadłubów czołgów będących w magazynach sił zbrojnych USA i wyposażeniu w "podobne" zdolności, co nowsze M1A2, w tym zaawansowany pancerz i armatę 120 mm oraz ciężki karabin maszynowy kalibru 50 mm. Zaznaczył, że pierwotna wersja planu, wyposażenie Ukrainy w 31 nowych M1A2, oznaczała, że termin dostawy wynosiłby ponad rok. Pierwotny koszt był szacowany na 400 mln dolarów.


 • 19:22

  Nawet przejście na rozliczenia handlowe w chińskiej walucie juan nie pozwoli Rosji kupić sobie zwycięstwa nad Ukrainą ani przezwyciężyć własnych systemowych problemów - ocenił we wtorek Mychajło Podolak, doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, komentując wizytę przywódcy Chin Xi Jinpinga w Moskwie.

  Zacieśnienie kontaktów z Pekinem nie sprawi, że Moskwa będzie mogła przeforsować jakikolwiek "plan pokojowy" na swoich warunkach ani uporać się z poważnymi wewnętrznymi trudnościami o charakterze prawnym czy finansowym - napisał Podolak na Twitterze.

 • 18:30

  "Wraz z dostarczeniem Ukrainie szwadronu czołgów Challenger 2, przekażemy (temu krajowi) również amunicję, w szczególności pociski przeciwpancerne zawierające zubożony uran" - poinformowała członkini brytyjskiej Izby Lordów Annabel Goldie w odpowiedzi na pytanie innego przedstawiciela tego gremium Raymonda Jolliffe'a. Ukrainska Prawda przytoczyła zapis rozmowy brytyjskich polityków.

  W ocenie Goldie tego rodzaju pociski odznaczają się dużą skutecznością podczas ostrzeliwania celów wroga, zwłaszcza czołgów i pojazdów opancerzonych.

  Zubożony uran jest produktem odpadowym procesu wzbogacania uranu, stosowanym m.in. w przemyśle zbrojeniowym. Wykorzystuje się go nie tylko do produkcji pocisków przeciwpancernych, ale także m.in. amerykańskich czołgów M1 Abrams - czytamy na łamach Ukrainskiej Prawdy.

 • 17:25

  Rosyjskie okręty operujące na Morzu Czarnym i Azowskim już od dwóch dni nie są wyposażone w pociski manewrujące Kalibr - poinformowała we wtorek marynarka wojenna Ukrainy. Dzień wcześniej, w poniedziałek, ukraińskie siły przeprowadziły atak na węzeł kolejowy na Krymie, gdzie miał zostać zniszczony transport Kalibrów.

  Na wodach Morza Czarnego znajduje się obecnie siedem rosyjskich okrętów, natomiast na Morzu Azowskim - dwa.

 • 17:13

  Przeprowadzony w poniedziałek atak na linię kolejową w mieście Dżankoj, na północy anektowanego przez Rosję Krymu, miał na celu całkowite lub przynajmniej częściowe zniszczenie tras zaopatrzeniowych wroga w kierunku okupowanych terenów południa Ukrainy - oznajmił we wtorek przedstawiciel Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy pułkownik Serhij Baranow.

  Wojskowy, cytowany przez agencję Ukrinform, zdementował przypuszczenia, jakoby głównym celem ataku miało być zakłócenie dostaw uzbrojenia na potrzeby rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Baranow wyjaśnił, że bliżej baz tej floty znajdują się inne węzły kolejowe, jak m.in. Symferopol, które umożliwiają wrogowi kontynuację zaopatrzenia jednostek rozmieszczonych na wybrzeżu Morza Czarnego.

  - Dżankoj to węzeł na odnodze szlaku transportowego wiodącego m.in. do (okupowanych przez Rosję) Melitopola i (wschodniej części) obwodu chersońskiego. Dlatego jednym z celów tego ataku było albo całkowite wstrzymanie, albo zakłócenie logistycznego zabezpieczenia tych zgrupowań przeciwnika, które znajdują się na naszym terytorium (w południowych obwodach Ukrainy - red.) - oznajmił Baranow.

 • 17:00

  Premier Japonii Fumio Kishida odwiedził we wtorek podkijowską Buczę, która stała się symbolem rosyjskiego okrucieństwa; oddał hołd ofiarom zbrodni popełnionych na ludności cywilnej przez wojska rosyjskie - poinformował portal Ukrainska Prawda.

  Kishida przebywał w Buczy, gdzie na początku inwazji Rosjanie bestialsko zamordowali kilkuset cywilów. Złożył kondolencje rodzinom ofiar w imieniu Japonii.

  - Świat był zdumiony na wieść o zabitych w Buczy rok temu niewinnych cywilach. Naprawdę czuję wielki gniew z powodu tego okrucieństwa po odwiedzeniu tych miejsc - powiedział Kishida. Premier Japonii złożył wieniec przed miejscową cerkwią, po czym minutą ciszy uczcił pamięć ofiar.

  Fumio Kishida przybył we wtorek z niezapowiadaną wizytą do Kijowa. Ma się tam spotkać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, potwierdzić poparcie dla jego kraju i sprzeciw wobec rosyjskiej agresji.

  Jest to pierwsza wizyta premiera Japonii w Kijowie od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Kishida jest jednocześnie ostatnim przywódcą państwa z grupy G7, który udał się na Ukrainę od wybuchu wojny.

 • 16:19

  Pod Kijowem zatrzymano duchownego prawosławnego, który podczas rosyjskiej okupacji obwodu kijowskiego m.in. dawał jedzenie rosyjskim żołnierzom, a wolontariusze byli więzieni w podległej mu cerkwi - poinformowało we wtorek ukraińskie MSW.

  Według MSW w dostępnych źródłach jest też wywiad z duchownym, który mówi, że wojna na Ukrainie to kara za grzechy, a Rosjanie byli wyczekiwani na tej ziemi.

 • 15:53

 • 15:28

  Wydanie przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) nakazu aresztowania Władimira Putina zaskoczyło Kreml - pisze we wtorek niezależny portal Meduza. Kreml nie do końca wie, jak można "zapewnić bezpieczeństwo" prezydenta w nowych warunkach - podają źródła.

  Źródła serwisu, zbliżone do administracji prezydenta, twierdzą, że decyzja MTK była przyjęta przez Kreml jako "najbardziej nieoczekiwany krok" Zachodu. Rozmówcy twierdzą, że administracja nie była przygotowana na taką sytuację.

  W 2023 roku Kreml chciał promować (m.in. na użytek wewnętrzny) wizerunek Putina jako "walczącego z Zachodem", "obrońcy krajów Ameryki Łacińskiej i Afryki przed uciskiem kolonialnym" i "jednego z głównych liderów wielobiegunowego świata". Jednak do promowania takiego wizerunku potrzeba wyjazdów zagranicznych, które teraz są ograniczone dla Putina w związku z nakazem aresztowania MTK.

 • 14:43

  - Putin popełnił duży strategiczny błąd, dokonując inwazji na Ukrainę. Spodziewał się, że Kijów padnie w ciągu kilku dni, a cała Ukraina - w ciągu kilku tygodni. Nie docenił jednak żelaznego oporu narodu ukraińskiego. Myślał, że rozbije jedność NATO. Tymczasem sojusznicy są zjednoczeni i zapewniają Ukrainie bezprecedensowe wsparcie - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

  - Chciał mniej NATO, ale dostał dokładnie coś odwrotnego - więcej NATO. W odpowiedzi na nielegalną wojnę Finlandia i Szwecja zdecydowały się ubiegać o członkostwo w NATO. Podwoi to długość granicy NATO z Rosją. (...) Najważniejsze, żeby oba kraje stały się członkami Sojuszu szybko. Nie jest ważne, czy przystąpią do NATO dokładnie w tym samym momencie - dodał.

 • 13:33

  Litewski Sejm wezwał we wtorek do uznania Rosji na szczeblu międzynarodowym za państwo terrorystyczne oraz do wpisania członków działających tam partii politycznych na listy sankcji Unii Europejskiej. Stosowna rezolucja została przyjęta jednomyślnie.

  Już w maju ubiegłego roku, w reakcji na działania wojenne Moskwy na Ukrainie oraz popełniane tam zbrodnie, Sejm uznał Rosję za państwo terrorystyczne.

 • 13:27

  Nowozelandzkie władze potwierdziły śmierć obywatela swego kraju na ukraińskim froncie. To już trzeci Nowozelandczyk, który zginął na wojnie. Wcześniej szkolił żołnierzy w legionie międzynarodowym i wykonywał zwiadowcze misje - poinformował we wtorek portal nzherald.co.nz.

  38-letni Kane Te Tai, znany pod pseudonimem "Turtle" ("Żółw" - red.) przyjechał na Ukrainę w kwietniu 2022 r. Z początku zajmował się szkoleniem, a potem zaczął wykonywać misje zwiadowcze i brał udział w działaniach bojowych - napisał portal.

  Matka poległego Ngaire Te Tai powiedziała dziennikarzowi portalu, że syn komunikował się z nią poprzez media społecznościowe i zapewniał, że niedługo wróci do domu. Osierocił 12-letnią córkę.

 • 13:03

  - Rosja jest teraz tanią stacją benzynową dla Chin. Oczywiście Xi Jinping to docenia - powiedział Christoph Heusgen, szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, komentując dla stacji N-tv poniedziałkowe spotkanie w Moskwie Putina i Xi. - To przywódca Chin czerpie większe korzyści ze wzajemnych układów – dodał Heusgen.

  Zdaniem Christopha Heusgena wizyta jest ważna dla obydwu rządzących z uwagi na samoizolację ich krajów.

 • 12:56

  Komisja Europejska przekazała drugą transzę w wysokości 1,5 mld euro w ramach pakietu pomocy makrofinansowej dla Ukrainy wynoszącego w sumie do 18 mld euro na rok 2023.

  "Za pomocą tego instrumentu UE stara się pomóc Ukrainie zaspokoić jej najpilniejsze potrzeby w zakresie finansowania, zapewniając stabilne, przewidywalne i znaczne wsparcie finansowe w 2023 r. Wsparcie to pomoże Ukrainie w dalszym wypłacaniu wynagrodzeń i emerytur oraz utrzymaniu podstawowych usług publicznych, takich jak szpitale, szkoły i mieszkania dla relokowanych osób. Pozwoli także Ukrainie zapewnić stabilność makroekonomiczną i odbudować infrastrukturę krytyczną zniszczoną przez Rosję w czasie jej agresji, taką jak infrastruktura energetyczna, wodociągi, sieci transportowe, drogi i mosty" - przypomniała KE w opublikowanym komunikacie.

  Jak podkreśliła, kolejna płatność została wykonana po stwierdzeniu, że Ukraina "poczyniła zadowalające postępy w realizacji uzgodnionych warunków polityki i spełniła wymogi sprawozdawcze, których celem jest zapewnienie przejrzystego i efektywnego wykorzystania funduszy".

  Pierwsza płatność w wysokości 3 mld euro w ramach tego pakietu została dokonana w styczniu tego roku. Komisja będzie nadal wypłacać Ukrainie wsparcie finansowe w wysokości 1,5 mld euro miesięcznie przez pozostałą część 2023 r.

 • 12:53

 • 11:52

  Premier Japonii Fumio Kishida przybył do Kijowa - podaje agencja AP.

  Kishida spotka się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie, co zbiegnie się z rozmowami przywódcy Chin Xi Jinpinga z prezydentem Władimirem Putinem w Moskwie.

  Szef japońskiego rządu przybył do ukraińskiej stolicy pociągiem z Przemyśla.

 • 11:29

  Alarm lotniczy w obwodzie zaporoskim.

 • 11:28

  Zniszczenie rosyjskich rakiet na terytorium tymczasowo okupowanego Krymu może być kolejnym sygnałem dla okupantów, że czas wycofać stamtąd swoje wojska - powiedziała rzeczniczka ukraińskiego południowego okręgu wojskowego Natalia Humeniuk, cytowana przez Ukraińską Prawdę.

  Ponadto Humeniuk oceniła, że obecnie Rosjanie nie mają środków na poprawę swojej obrony powietrznej, ponieważ sankcje mają bardzo znaczący wpływ na kompleks wojskowo-przemysłowy Rosji.

 • 10:31

  W najbliższych tygodniach tysiące skazańców, walczących na Ukrainie w szeregach rosyjskiej firmy najemniczej Grupa Wagnera, zostaną najprawdopodobniej ułaskawione i wypuszczone na wolność - przekazało ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

  Grupa Wagnera przyciągała najwięcej więźniów jesienią 2022 r., oferowano im złagodzenie kary po sześciu miesiącach służby - przypomniano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  "Chociaż najprawdopodobniej mniej więcej połowa zrekrutowanych więźniów została zabita lub ranna, przekazy z Rosji wskazują na to, że Grupa Wagnera trzyma się obietnicy uwolnienia ocalałych" - ocenił brytyjski resort obrony. Dodano, że w dokumentach wydawanych uwalnianym najemnikom zaznaczono, że decyzja została wydana na podstawie dekretu Putina.

  Obecnie Grupie Wagnera zapewne nie wolno już rekrutować więźniów, więc odpływ ocalałych skazańców tylko pogorszy sytuację kadrową tej formacji - zaznaczono. Podkreślono, że nagły napływ często skłonnych do przemocy przestępców, dodatkowo straumatyzowanych na polu walki będzie prawdopodobnie poważnym wyzwaniem dla rosyjskiego społeczeństwa w czasie wojny.

 • 10:14

  Nexta opublikowała nagranie mające przedstawiać Wuhłedar w obwodzie donieckim.

 • 10:00

  Rolnicy nie będą w stanie obsiać w Ukrainie jednej piątej pól z powodu wojny - ocenia Dmytro Sołomczuk z parlamentarnej komisji rolnictwa Ukrainy.

  - Część ziem jest okupowanych, część pól zaminowanych, niektóre zasłane zniszczonym sprzętem wojskowym i niewybuchami. Prace nad oczyszczeniem pól trwają, ale to będzie długi proces - powiedział poseł agencji informacyjnej Ukrinfom.

  Zdaniem ministra rolnictwa Mykoły Solskiego rolnicy zaadaptowali się do warunków wojny, między innymi poprzez zmianę uprawianych roślin na wymagające mniejszego nawożenia czy łatwiejszych w eksporcie. W rezultacie produkcja pszenicy, kukurydzy i innych zbóż spadnie w stosunku do ubiegłego roku o 10-15 proc. - powiedział minister dziennikowi "The Wall Street Journal".

  W ubiegłym roku Ukraina zebrała 53 miliony ton zbóż, o 20 proc. mniej niż pięcioletnia średnia. Natomiast łączne plony, w które wchodzi także słonecznik i soja, spadły w porównaniu do ostatniego przedwojennego roku o 52 proc. - przypomina gazeta.

 • 9:50

  Relacja reportera TVN24 Tomasza Kanika z okolic Charkowa

 • 9:39

  Co najmniej trzy osoby cywilne zabite i 10 rannych, to tragiczny bilans ataków Rosji na wschodnie i południowe regiony Ukrainy, do których doszło ostatniej doby – poinformowali przedstawiciele donieckiej i chersońskiej wojskowej administracji obwodowej.

  "20 marca Rosjanie zabili dwóch mieszkańców Donbasu: w Bachmucie i Awdijiwce. Kolejne trzy osoby w obwodzie zostały ranne" - powiadomił w Telegramie szef donieckiej administracji Pawło Kyryłenko.

  W dołączonej do wpisu grafice podano, że od początku inwazji Rosji na Ukrainę w obwodzie donieckim zginęło 1420 osób, a 3244 odniosły rany. Dane te nie obejmują ofiar w okupowanym Mariupolu i Wołnowasze - zastrzeżono.

  W obwodzie chersońskim, częściowo wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji w listopadzie, ostatniej doby w wyniku ostrzałów przeciwnika zginęła jedna osoba.

  "Według informacji Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej rosyjscy najeźdźcy 66 razy zaatakowali zamieszkałe punkty cywilne obwodu chersońskiego. (…) Dzielnice mieszkalne Chersonia były ostrzeliwane trzykrotnie. W mieście uszkodzone są domy jedno- i wielorodzinne" - przekazała chersońska administracja.

  "Ostatniej doby w obwodzie chersońskim w wyniku rosyjskiej agresji zginęła jedna osoba, a siedem zostało rannych z różnymi stopniami obrażeń. Wśród rannych jest ośmioletni chłopiec" - poinformowano.

 • 9:25

  Alarm lotniczy w obwodzie donieckim.

 • 8:29

  Straż Graniczna przekazała, że ostatniej doby 19,4 tys. osób przekroczyło granicę polsko-ukraińską w kierunku Polski, do Ukrainy udało się 22,3 tys. osób.

 • 8:13

  Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak Wołodyra Zełenskiego odbył rozmowę z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jakiem Sullivanem.

 • 8:03

  Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk przekazała włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że strona ukraińska czeka na potwierdzenie ws. rozmowy między prezydentem Wołodymyrem Zełenskim a przywódcą Chin Xi Jinpingiem - podaje agencja Reuters.

 • 7:28

  Ukraiński sztab opublikował informacje na temat łącznych rosyjskich strat od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę. Z przedstawionych danych wynika, że Federacja Rosyjska od 24 lutego 2022 roku straciła m.in. ponad 166 tys. żołnierzy (+960 ostatniej doby), 3552 czołgi (+15), 2586 systemów artyleryjskich (+9) oraz 305 samolotów.

 • 6:39

  Ukraiński resort obrony zaprezentował działanie francuskiego systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Crotale NG, który znajduje się na wyposażeniu ukraińskiej armii.

 • 6:28

  Premier Japonii Fumio Kishida odwiedzi Kijów w celu spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformowało japońskie ministerstwo spraw zagranicznych, a telewizja NHK pokazała Kishidę wsiadającego do pociągu w Przemyślu.

 • 6:11

 • 4:19

  Instytut Studiów nad Wojną: Siły rosyjskie osiągnęły marginalne korzyści w Bachmucie i wokół niego. ISW nie zaobserwował, aby siły rosyjskie dysponowały znaczną siłą bojową na obrzeżach Doniecka i jest mało prawdopodobne, aby były w stanie utrzymać to tymczasowe zwiększone tempo operacji.

 • 3:38

  Siergiej Aksjonow, gubernator Krymu z nadania Moskwy poinformował, że w związku z eksplozją w mieście Dżankoj systemy obrony powietrznej zostały uruchomione i że co najmniej jedna osoba została ranna po tym, jak dom i sklep zostały uszkodzone.

 • 3:28

  Instytut Studiów nad Wojną: siły rosyjskie kontynuowały operacje ofensywne na obrzeżach miasta Donieck i mogły posunąć się w kierunku Berdycz, około 10 kilometrów na północny zachód od Awdijiwki.

 • 3:02

  "Doniesienia o ataku dronów w Dżankoju. Rosja przekształciła Dżankoj w swoją największą bazę wojskową na okupowanym Krymie i intensywnie korzysta z jego lotniska wojskowego" - napisała na Twitterze ukraińska politolog Maria Avdeeva.

 • 2:28

  Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że w wyniku eksplozji w mieście Dżankoj na okupowanym Krymie zniszczone zostały rosyjskie pociski manewrujące Kalibr, które były transportowane koleją. Szef rządu zaanektowanego Krymu, desygnowany przez Rosję Siergiej Aksionow, powiedział, że w okolicy uruchomiono systemy obrony powietrznej i że co najmniej jedna osoba została ranna.

 • 2:13

  Uzgodnienie przez europejskich partnerów planu dotyczącego dostaw amunicji dla ukraińskiej artylerii to strategiczny krok - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  - Mamy dziś kilka ważnych decyzji, przede wszystkim obronnych. Nasi europejscy partnerzy uzgodnili wspólny plan mający przyspieszyć dostawy amunicji dla naszej artylerii - powiedział Zełenski na opublikowanym wieczorem nagraniu. Jak dodał, plan opiewa na 2 mld euro. Wskazał, że przewiduje on pilne dostawy, jak i produkcję amunicji.

  W jego ocenie dodaje to "pewności w sprawie naszej jedności, niezachwianego ruchu w stronę zwycięstwa nad państwem-terrorystą".

  Zełenski podziękował europejskim partnerom za tę decyzję oraz stronie amerykańskiej za ogłoszony tego dnia kolejny pakiet pomocy wojskowej wartości 350 mln dolarów. Obejmuje on m.in. pociski do systemów artylerii rakietowej HIMARS.

 • 1:21

  Ambasador Izraela w Kijowie Michael Brodsky został wezwany do MSZ Ukrainy, które wyraziło niezadowolenie m.in. z powodu niechęci strony izraelskiej do uznania rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera za organizację terrorystyczną - podał w poniedziałek portal ZN.UA.

  Źródło portalu powiedziało, że tematem rozmowy ambasadora w MSZ były obietnice złożone w lutym, gdy Kijów odwiedził szef dyplomacji izraelskiej Eli Cohen.

 • 0:10

  Rosyjska ukryta mobilizacja na wojnę z Ukrainą obejmuje około 20 tys. osób miesięcznie - powiedział w poniedziałek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow.

  "Ten proces trwa. I w ramach ukrytej mobilizacji co miesiąc raszystom (Rosjanom) udaje się mobilizować około 20 tysięcy osób dodatkowo. Przygotowywane są też nowe działania mobilizacyjne" - podkreślił Jusow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. "Wszystkie liczby są znane i analizowane" - przekazał.

  Przedstawiciel HUR zwrócił uwagę na kwestię szkolenia zmobilizowanych. Jak wskazał, baza szkoleniowa w Rosji jest niewystarczająca, dlatego wykorzystywane są poligony na Białorusi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy/Facebook

Pozostałe wiadomości