Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl
Ukraińscy żołnierze postawili znak graniczny na Wyspie Węży
Ukraińscy żołnierze postawili znak graniczny na Wyspie WężySerhij Dejneko/Facebook
wideo 2/21
Ukraińscy żołnierze postawili znak graniczny na Wyspie WężySerhij Dejneko/Facebook

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 539 dni. Dyrektor państwowej spółki kolejowej Łotwy LDz Rinalds Plavnieks oświadczył, że będzie możliwe przewożenie ukraińskiego zboża łotewską koleją. Portal Kyiv Independent podkreślił, że zboże trafiałoby w ten sposób do portów na Bałtyku. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

> Ukraińskie siły powietrzne poinformowały w środę, że duża grupa rosyjskich dronów wojskowych skierowała się w stronę portu rzecznego Izmaił w pobliżu granicy z Rumunią. Gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper wezwał mieszkańców do udania się do schronów około godziny 1.30 (00.30 w Polsce), a godzinę później odwołał alarm lotniczy.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił wpis, w którym napisał, że "każdego dnia musimy pamiętać, że postępy naszych wojowników na linii frontu zapewniają bezpieczeństwo i ochronę wszystkim naszym miastom i wioskom". "Jestem wdzięczny każdemu, kto walczy o wolną przyszłość naszej Ukrainy!" - dodał, zamieszczając zdjęcia z ukraińskimi żołnierzami.

W innym wpisie przywódca napisał, że "cel Ukrainy jest jasny". "Wygramy i zapewnimy Ukrainie siłę gwarantującą trwały pokój" - podkreślił.

> Dyrektor państwowej spółki kolejowej Łotwy LDz Rinalds Plavnieks oświadczył, że będzie możliwe przewożenie ukraińskiego zboża łotewską koleją. Portal Kyiv Independent podkreślił, że zboże trafiałoby w ten sposób do portów na Bałtyku.

> Ukraińcy wymyślają coraz to nowe sposoby na to, jak pozbyć się śmiercionośnych pułapek pozostawionych przez Rosjan. Jednym z nim jest zdalnie sterowana koparka. - Każda mina, nieważne czy przeciwpancerna, czy przeciwpiechotna, zdetonuje się - zapewnia jej twórca. W ubiegłym tygodniu ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow zwracał uwagę, że "Ukraina jest najbardziej zaminowanym krajem na świecie".

> Były szef biura kontrwywiadu Federalnego Biura Śledczego w Nowym Jorku Charles McGonigal przyznał we wtorek przed sądem, że pracował dla objętego sankcjami USA rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski i prowadził dochodzenie w sprawie jego rywala biznesowego - podała agencja AP.

Autorka/Autor:pp / prpb

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: