Ukraina zwiększa produkcję dronów
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 539 dni. Wielokrotnie zwiększamy produkcję bezzałogowców - oświadczył w środę prezydent Wołodymyr Zełenski. Ocenił, że drony to "oczy i ochrona na linii frontu" oraz "gwarancja, że ludzie nie będą musieli płacić życiem, kiedy można zadziałać bezzałogowcami". Wcześniej szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko pokazał nagranie ze zniszczenia rosyjskiego systemu wojskowego monitoringu Murom-M. Dodał, że sprzęt został zniszczony w pobliżu Bachmutu. "To zdalne urządzenie obserwacji (terenów wojennych - red.), które wyszukuje ludzi i sprzęt" - wyjaśnił portal zn.ua. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 5:22
- 5:12
Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko opublikował w mediach społecznościowych nagranie, na którym kanadyjscy instruktorzy wojskowi salutują ukraińskim żołnierzom, którzy wracają do Ukrainy po zakończonym szkoleniu.
- 4:45
Think tank przekazał też pojawiające się doniesienia o ofensywnych działaniach Rosjan w rejonie Bachmutu.
- 4:44
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną w codziennej aktualizacji poinformował o postępach ukraińskiej kontrofensywy.
- 2:51
Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał telefonicznie z Paulem Whelanem, Amerykaninem, który jest przetrzymywany w rosyjskim więzieniu - podała stacja CNN, powołując się na źródło zorientowane w tej rozmowie.
- 22:21
Rosyjskie bezczelne, nielegalne ataki na infrastrukturę cywilną tylko wzmacniają naszą determinację na rzecz wsparcia Ukrainy i tych osób na całym świecie, które są zależne od eksportu ukraińskich produktów rolnych - zadeklarowała w środę na Twitterze ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink.
Dyplomatka odniosła się w ten sposób do kolejnego ostrzału magazynów zbożowych nad Dunajem, przeprowadzonego przez Rosjan w nocy z wtorku na środę. "Rosja ponownie uderza w ciągu nocy w ukraińską infrastrukturę portową i światowe dostawy żywności" - zauważyła Brink. Ambasador określiła działania Kremla mianem "oburzających".
- 22:10
Ukraina nie otrzyma zaproszenia na szczyt grupy G20 w stolicy Indii Delhi, planowany w dniach 9-10 września. Podjęliśmy taką decyzję, ponieważ G20 zajmuje się kwestiami wzrostu i rozwoju gospodarczego, a rozwiązywanie konfliktów to kompetencja Rady Bezpieczeństwa ONZ - oświadczył w środę szef indyjskiego MSZ Subrahmanyam Jaishankar.
- 21:58
Już jest oczywiste, że nie będziemy mogli obronić Ukrainy samolotami F-16 tej jesieni ani zimy - powiedział w środę pułkownik Jurij Ihnat, rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych, cytowany przez portal RBK-Ukraina.
Podkreślił, że w F-16 pokładano duże nadzieje, ponieważ maszyny te mogły stać się częścią obrony powietrznej i mogły pomóc Ukrainie obronić się przed rosyjskimi rakietami.
Ihnat zaznaczył jednocześnie, że "jakby nie było, sprawa ta ruszyła z miejsca". - Wiemy, że nasi piloci w najbliższym czasie będą się szkolić. Ale jednocześnie trzeba wzmacniać naszą obronę przeciwlotniczą - podsumował rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych.
W piątek dziennik "Washington Post" za źródłami w rządzie i Siłach Zbrojnych Ukrainy napisał, że grupa ukraińskich pilotów, którzy jako pierwsi zostali wytypowani do udziału w szkoleniach na amerykańskich samolotach wielozadaniowych F-16, nie ukończy tych treningów przed latem 2024 roku.
- 21:47
"Właśnie Ukraina zrobiła ważny krok ku przywróceniu swobody żeglugi na Morzu Czarnym. Pierwszy cywilny statek przepłynął nowym ukraińskim korytarzem humanitarnym, wypływając z odeskiego portu. Teraz zmierza do Bosforu" - przekazał w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.
Jak dodał, Ukraina oficjalnie poinformowała o działaniu korytarza Międzynarodową Organizację Morską, która potwierdziła suwerenne prawo Ukrainy do regulowania nawigacji i wezwała Rosję do zaprzestania wysuwania gróźb i do przestrzegania konwencji międzynarodowych.
"Morze ma być bezpieczne dla wszystkich. To jest zasadnicze dla Ukrainy i dla naszych partnerów. Swoboda i bezpieczeństwo żeglugi to fundamentalne zasady stosunków międzynarodowych" - oznajmił ukraiński prezydent. - 21:35
Ukraina wielokrotnie zwiększa produkcję bezzałogowców, bo są one gwarancją, że ludzie nie będą musieli płacić życiem, kiedy można zadziałać maszyną - oświadczył w środę prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski.
Szef państwa, który złożył wizyty w ukraińskich brygadach, przekazał, że w każdej z nich przede wszystkim padały pytania o bezzałogowce, zasoby walki radioelektronicznej oraz o obronę przeciwlotniczą.- Odpowiedź na pytania to nasza praca z partnerami nad dostawami potrzebnych dronów i systemów, to też praca tu, w Ukrainie. Konieczna jest produkcja. Zwiększamy produkcję wielokrotnie - kontynuował Zełenski.
Jak zaznaczył, drony to "oczy i ochrona na linii frontu". "Drony to gwarancja, że ludzie nie będą musieli płacić życiem, kiedy można zadziałać bezzałogowcami" - powiedział prezydent na nagraniu opublikowanym w środę wieczorem. - 20:42
Celem rosyjskich wojsk prowadzących ofensywę pod Kupiańskiem w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy jest zajęcie tego miasta. Sytuacja staje się coraz trudniejsza, lecz podjęliśmy kilka ważnych decyzji, które wzmocnią naszą obronę - oznajmił w środę dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski.
- 20:20
Ukraiński program "Chcę żyć" przeznaczony dla Rosjan, którzy chcą poddać się ukraińskiej armii, ogłosił, że chce też pomóc osobom, represjonowanym w Rosji za swoje antywojenne stanowisko.
Projekt opublikował w środę komunikat skierowany do Rosjan, których bliskich dotknęły putinowskie represje za antywojenne stanowisko i poparcie dla Ukrainy.
"Od początku rosyjskiego wtargnięcia na Ukrainę prawie 20 tys. obywateli Federacji Rosyjskiej było zatrzymanych, wobec co najmniej 636 osób wszczęto 'antywojenne' sprawy karne" - czytamy. Jak dodano, wiele z tych osób zostało skazanych na 7-12 lat pozbawienia wolności za udostępnienie antywojennych obrazków w internecie.
Jeśli chcecie, by wasi bliscy wrócili, napiszcie do nas - zaapelowano. - 20:00
Rosyjskie wojska ostrzelały w środę w godzinach popołudniowych teren gminy Meżowa w obwodzie dniepropietrowskim, a także kilka miejsc w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Zginęły dwie osoby, w tym 18-letni chłopak, natomiast pięć zostało rannych - powiadomiły władze tych dwóch regionów.
- 19:35
Rosja nie wykazuje zainteresowania wymianą przetrzymywanego dziennikarza Evana Gershkovicha i byłego żołnierza amerykańskiej piechoty morskiej Paula Whelana za rosyjskich więźniów w USA - podał w środę "Wall Street Journal", powołując się na amerykańskich oficjeli.
Sprawę wymiany skomplikowała odmowa ekstradycji do USA rosyjskiego szpiega Siergieja Czerkasowa zatrzymanego w Brazylii.
- 18:29
Na skutek działań rosyjskich wojsk, które utworzyły poligon na terenie parku narodowego Dżaryłgacz na okupowanych terenach południa Ukrainy, doszło tam do ogromnego pożaru. Spłonęły prawie wszystkie obszary chronione, los zwierząt nie jest nam znany - oznajmiła w środę dyrektor zniszczonego parku narodowego Iryna Sabaszenko.
- 17:52
Minister gospodarki Łotwy Ilze Indriksone zwróciła się do państwowego biura statystycznego o publikację wykazu łotewskich firm, które kontynuują eksport do Rosji i na Białoruś - podaje w środę agencja LETA.
Indriksone zaznaczyła, że lista takich firm powinna zostać opublikowana na stronie internetowej biura statystycznego i należy ją uaktualniać co miesiąc.
- 17:28
"Omijanie sankcji i produkcja rakiet w Rosji. Rozwiązanie: albo oficjalna zmiana statusu Rosji na państwo terrorystyczne, albo brutalne surowe sankcje wtórne wobec prywatnych pośredników" – napisał Podolak.
Wskazał też, że kwestię dostaw broni można byłoby rozwiązać poprzez matematyczną analizę możliwości obronnych systemów Rosji, a także jej możliwości magazynowych i logistycznych. Jego zdaniem wyjściem jest "przekazanie (Ukrainie) optymalnej ilości rakiet dalekiego zasięgu, pocisków, frontowych systemów przeciwrakietowych odpowiednio do potrzeb".
Zdaniem Podolaka trzecim czynnikiem ku szybszemu zwycięstwu Ukrainy w wojnie z Rosją jest izolacja najwyższego kierownictwa tego państwa. "Rozwiązanie: odmowa jakichkolwiek bezpośrednich środków komunikacji, (oraz) nakazy aresztu różnych jurysdykcji za współudział w zbrodniach" – napisał doradca biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
- 17:16
Doradca kancelarii ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak ocenił na Twitterze, że dla szybszego finału otwartej fazy wojny, którą Rosja prowadzi przeciwko jego państwu od lutego ubiegłego roku, konieczne jest rozwiązanie trzech problemów. To: nasilenie sankcji wobec Moskwy, przyspieszenie dostaw broni dla Ukrainy oraz izolację najwyższego kierownictwa Kremla.
- 16:47
Amunicja kasetowa mogłaby być wystrzeliwania z HIMARS-ów na odległość około 45 km, podczas gdy "zwykła" amunicja tego rodzaju, którą Ukraina już dysponuje, pozwala na rażenie celów wroga oddalonych o 25 km. Pociski rakietowe pozwoliłyby Kijowowi na skutecznie niszczenie rosyjskich stanowisk artyleryjskich, które sieją największe spustoszenie na froncie. Siła ognia zwiększyłaby się wówczas z 88 małych pocisków zwanych subamunicją kasetową do 512 lub nawet 644 - przekonuje Rice.
"Zostaną w ten sposób starte z powierzchni ziemi zarówno frontowe bataliony Rosjan, jak też jednostki zaplecza. Dziesiątki tysięcy naszych rakiet kasetowych czeka na zniszczenie w (magazynach) w Niemczech. Zamiast neutralizować (tę amunicję), po prostu dajmy ją Ukraińcom. A oni wygrają wojnę" - powiedział Rice, cytowany przez "Newsweeka".
- 16:45
Jeśli dostarczymy Ukrainie dwa tysiące rakietowych pocisków kasetowych do wyrzutni HIMARS, rosyjskie linie obronne zostaną przełamane i wojna skończy się zwycięstwem Kijowa - ocenił w środę Dan Rice, amerykański doradca naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy generała Wałerija Załużnego.
Rice, absolwent prestiżowej uczelni wojskowej West Point i prezes Uniwersytetu Amerykańskiego w Kijowie, miał duży wpływ na lipcową decyzję USA o przekazaniu Ukrainie amunicji kasetowej DPICM. Teraz wojskowy przekonuje Biały Dom, że należy wykonać kolejny krok i dostarczyć ukraińskiej armii pociski kasetowe do wyrzutni HIMARS - powiadomił tygodnik "Newsweek".
- 16:16
Dziennikarka Eva Hartog została poinformowana przez rosyjski MSZ, że jej wiza nie zostanie przedłużona i ma opuścić kraj, napisał w środę tygodnik "De Groene Amsterdammer". Holenderka pracowała w stolicy Rosji od dziesięciu lat m.in. dla serwisu Politico i "De Groene Amsterdammer".
Od czasu rozpoczęcia wojny na Ukrainie Kreml coraz bardziej utrudnia zagranicznym dziennikarzom pobyt w Rosji. Korespondentka dziennika "NRC" Eva Cukier wróciła w lipcu tego roku do kraju po tym, jak kierownictwo holenderskiej gazety uznało, że nie może ona bezpiecznie wykonywać swoich obowiązków w Moskwie.
Jeszcze przed inwazją wydalono z Rosji korespondenta holenderskiego dziennika "De Volkskrant" Toma Venninka oraz dziennikarkę BBC Sarah Rainsford. Natomiast w marcu tego roku aresztowany został korespondent amerykańskiego dziennika "Wall Street Journal" Evan Gershkovich.
- 16:00
Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu inicjatywy zatytułowanej "Ochrona i rozwój ukraińskiej kultury, edukacji, języka i tradycji w państwach UE". Organizatorzy inicjatywy wzywają KE do zintensyfikowania działań wspierających integrację ukraińskich uchodźców wojennych w krajach unijnych.
- 14:29
Minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko pokazał nagranie ze zniszczenia rosyjskiego systemu wojskowego monitoringu Murom-M. "Jest to zdalne urządzenie obserwacji (terenów wojennych - red.), które wyszukuje ludzi i sprzęt" - podał portal zn.ua. "Był Murom-M. I już go nie ma" - napisał Kłymenko na kanale Telegram, dodając, że sprzęt został zniszczony w pobliżu Bachmutu.
"Murom-M ma wysokie parametry techniczne. Wyposażony jest w optykę pozwalającą na obserwację obiektów z odległości do 10 km oraz kamerę termowizyjną, która potrafi wykryć samochody z odległości do ośmiu kilometrów i ludzi z odległości do czterech kilometrów, nawet w ciemności" - przekazał ukraiński portal obozrevatel.com.
Rosyjski system Murom-M
- 13:34
Żołnierz ukraińskiego pułku Azow Andrij Bohdan został skazany na 25 lat pozbawienia wolności przez sąd w okupowanym przez wojska rosyjskie Doniecku - podał portal Suspilne.
Wyrok zapadł 14 sierpnia. Już wcześniej sądy na okupowanych przez Rosję ziemiach obwodu ługańskiego i donieckiego wydawały wieloletnie wyroki wobec ukraińskich jeńców, którzy trafili do niewoli - przypomniała ukraińska sekcja Radia Swoboda.
Portal Suspilne podał, że matka skazanego żołnierza o wyroku dowiedziała się z mediów społecznościowych. 23-letni Bohdan był wśród obrońców zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu i w maju 2022 roku trafił do niewoli rosyjskiej.
Walki o zakłady Azowstal w Mariupolu - maj 2022. Materiał archiwalny
- 13:31
Pięć cywilów zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów Chersonia na południu Ukrainy, do których doszło w środę rano – poinformował szef chersońskiej administracji obwodowej Ołeksandr Prokudin.
Jeden z rannych to pacjent, który leczony był w zaatakowanym szpitalu po udarze mózgu. 55-letni mężczyzna odniósł rany klatki piersiowej.
Wojska ukraińskie odbiły część obwodu chersońskiego z rąk Rosjan, ale okupanci wciąż kontynuują ostrzały stolicy obwodu i okolic z drugiego brzegu Dniepru.
- 12:16
Siły ukraińskie wydają się robić postępy w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju i w zachodniej części obwodu zaporoskiego, ale na południu obrona rosyjska utrudnia Ukraińcom kontrofensywę - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
W raporcie dotyczącym wydarzeń na froncie w ciągu ubiegłej doby amerykański think tank podaje, że Ukraińcy prowadzili działania kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach: Bachmutu w obwodzie donieckim, Melitopola (zachodnia część obwodu zaporoskiego) i Berdiańska (na pograniczu obwodów zaporoskiego i donieckiego).
ISW przekazuje, że w obwodzie ługańskim siły ukraińskie, jak się wydaje, przesunęły się naprzód na południe od Dibrowy - miejscowości leżącej 7 km na południowy zachód od Kreminnej.
- 12:02
Rzecznik 3. Samodzielnej Brygady Szturmowej ukraińskich sił zbrojnych Ołeksandr Borodin poinformował o zniszczeniu kompanii rosyjskich kibiców, walczących na froncie w składzie ochotniczego batalionu Espanola.
- To były fanatyczne siły specjalne - przekazał Borodin. - Kontratak wojsk rosyjskich był dość silny, ale odparliśmy go, ponadto zniszczyliśmy trzy czołgi T-90 - dodał.
Batalion, utworzony z kibiców różnych rosyjskich klubów piłkarskich, jak podały ukraińskie media, walczy w pobliżu Wuhłedaru.
- 11:18
Morskie drony, którymi Ukraina uderzyła w lipcu w most na okupowany przez Rosję Krym oraz zaatakowała rosyjski okręt desantowy Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG, to własne konstrukcje specjalistów Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, powstające w podziemnej fabryce – oświadczył szef SBU Wasyl Maluk.
- Morskie drony nawodne są unikatowym tworem SBU. Nie są w to zaangażowane żadne prywatne firmy. To właśnie te drony zaatakowały Krymski Most w lipcu tego roku oraz (okręt) Oleniegorskij Gorniak i tankowiec SIG – powiedział Maluk w komentarzu dla CNN, cytowanym w środę na stronie internetowej SBU.
- 11:03
Petro Andriuszczenko, doradca proukraińskiego mera okupowanego Mariupola, przekazał, że w pobliżu tego miasta rosyjscy okupanci utworzyli nowy poligon. Jak poinformował Andriuszczenko, "liczba rosyjskich żołnierzy w regionie zmalała po przerzuceniu na front, jednak nadeszły nowe posiłki, które już trenują".
Według doradcy, w Mariupolu i w okolicach przebywa obecnie do 40 tysięcy rosyjskich żołnierzy.
Zniszczone budynki w okupowanym Mariupolu
- 10:35
Rosyjskie wojsko zaatakowało centrum Charkowa - poinformowały tamtejsze władze. Apelują do mieszkańców, by udali się do schronów. W mieście ogłoszono alarm przeciwlotniczy.
- 10:00
Ministerstwo obrony Rosji opublikowało nagranie z kontroli statku handlowego Sukru Okan pod banderą Palau. 13 sierpnia resort podał, że okręt patrolowy Wasilij Bykow oddał strzały ostrzegawcze w kierunku zmierzającego do Ukrainy statku Sukru Okan, gdy jego kapitan nie zareagował na wezwanie do zatrzymania się. Jednostka została zatrzymana, a żołnierze rosyjscy dostali się na jej pokład ze śmigłowców Ka-29.
Rosyjskie niezależne media, komentując opublikowane wideo, piszą, że załoga statku musiała klęczeć z rękami za głową.
Resort obrony Rosji publikuje nagranie z kontroli statku handlowego zatrzymanego na Morzu Czarnym
- 9:27
Agencja Reutera podała, że ukraiński port nad Dunajem wznowił działalność po nocnych atakach rosyjskich dronów, w wyniku których zostały uszkodzone magazyny zbożowe.
- 9:22
Z portu w Odessie wypłynął kontenerowiec, który pozostawał tam od 24 lutego 2022 roku (początku agresji zbrojnej Rosji przeciwko Ukrainie - red.) - poinformował ukraiński parlamentarzysta Ołeksij Honczarenko. To pierwsza jednostka wykorzystująca utworzony niedawno przez Ukrainę korytarz humanitarny - podała agencja Ukrinform.
"Kontenerowiec Joseph Schulte przewozi ponad 30 tysięcy ton ładunku, czyli ponad 2,1 tys. kontenerów, w tym z żywnością" - napisał Honczarenko na kanale Telegram. Według jego słów kontenerowiec pływa pod banderą Hongkongu.
- 9:19
Na zaanektowanym Krymie Rosjanie mają coraz większe problemy z logistyką - oświadczyła Natalia Humeniuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południe - wojsk ukraińskich na południu kraju.
- Półwysep (Krymski) rzeczywiście coraz bardziej przypomina wyspę w sensie logistycznym, dlatego że logistyka jest utrudniona i wolniejsza - powiedziała Humeniuk. Zastrzegła przy tym, że szlaki dostaw wciąż działają, choć są przeciążone. Rzeczniczka zauważyła, że Rosjanie używają tych samych tras zarówno dla dostaw wojskowych, jak i cywilnych. Starają się naprawiać mosty, w tym zbudowany po aneksji Krymu most nad Cieśniną Kerczeńską.
Kłęby dymu nad mostem Krymskim. Rosjanie mówią o ataku ze strony Ukrainy
- 9:08
Rosja niemal na pewno rozpoczęła używanie w wojnie przeciw Ukrainie produkowanych w kraju jednokierunkowych bezzałogowych statków powietrznych, które bazują na konstrukcji irańskich Shahedów - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort poinformował, że wojska rosyjskie importują irańskie drony od września 2022 roku, a własna produkcja prawdopodobnie pozwoli Rosji na zapewnienie bardziej niezawodnych dostaw. Skuteczność tej broni jest różna, a Ukraina okazała się skuteczna w neutralizowaniu większości nadlatujących dronów.
Brytyjski resort podał, że Rosja prawdopodobnie dąży do osiągnięcia samowystarczalności w zakresie bezzałogowych statków powietrznych w nadchodzących miesiącach, ale do tego czasu pozostaje zależna od komponentów i całej broni z Iranu, dostarczanej głównie przez Morze Kaspijskie.
- 8:28
W ataku rosyjskim na port ukraiński na Dunaju uszkodzone zostały magazyny zbożowe - poinformował szef obwodu odeskiego, na południu Ukrainy, Ołeh Kiper. Przekazał, że Rosjanie przypuścili w nocy dwa ataki na obwód odeski z użyciem dronów.
Głównym celem tych ataków była "infrastruktura portowa i zbożowa na południu obwodu" - napisał Kiper na kanale Telegram, dodając, że "w wyniku uderzeń wroga na jeden z portów na Dunaju uszkodzone zostały obiekty magazynowe i elewatory zbożowe".
Zniszczony magazyn zbożowy w obwodzie odeskim
Zniszczony magazyn zbożowy w obwodzie odeskim
Dowództwo operacyjne Południe przekazało, że 13 dronów Shahed, które zaatakowały infrastrukturę portową w obwodzie odeskim, zostało zestrzelonych.
- 7:54
Siły ukraińskie wyzwoliły miejscowość Urożajne w obwodzie donieckim i umacniają się na osiągniętych pozycjach – poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar w komunikacie na serwisie Telegram.
"Urożajne zostało wyzwolone. Nasi obrońcy umacniają się na osiągniętych pozycjach. Działania ofensywne trwają" - napisała Malar na kanale Telegram. Wcześniej o wyzwoleniu wioski, blokującej drogę siłom ukraińskim w kierunku okupowanych miast Bediańska i Mariupola, informowały ukraińskie media, powołując się na własne źródła.
- 7:44
Rosyjski resort obrony podał, że w obwodzie kałuskim, graniczącym z obwodem moskiewskim, zestrzelono trzy drony.
Według doniesień ministerstwa drony nie spowodowały ofiar ani szkód.
Jak zauważa agencja AFP, w ostatnich miesiącach nasiliły się ataki z użyciem dronów skierowanych w region Moskwy. Doniesienia o dronach w rejonie Kaługi pojawiły się w pierwszych dniach sierpnia i 10 sierpnia. Kaługa leży około 160 km na południowy zachód od Moskwy.
- 7:37
Ukraina nie musi wstępować do NATO, by otrzymać bezpośrednie wsparcie wojskowe od Zachodu. Koalicja europejskich krajów, w szczególności jej sąsiedzi, mogłaby dać Kijowowi gwarancje bezpieczeństwa, obiecując pomoc w walce z Rosją w przyszłych konfliktach - pisze amerykański politolog Rajan Menon, profesor stosunków międzynarodowych na uczelni City College of New York i wykładowca na Uniwersytecie Columbia na łamach "Foreig Affairs".
Menon wymienił kilka postaw, jakie przyjmują kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego wobec kwestii członkostwa Ukrainy. Najbardziej zagorzali zwolennicy Kijowa chcieliby, żeby Ukraina wstąpiła do NATO i korzystała z ochrony sojuszu. Ich krytycy twierdzą, że przyjęcie Ukrainy do NATO oznaczałoby ryzyko wojny totalnej z Rosją. Trzecia grupa proponuje, aby Zachód dalej dostarczał Ukrainie broń i szkolił jej żołnierzy, ale powstrzymał się od formalnego zobowiązania do jej obrony.
- 7:34
Rosja przeprowadziła w nocy z wtorku na środę kolejny atak przeciwko Ukrainie z użyciem dronów Shahed 136 i 131, wyprodukowanych w Iranie - podał sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.
Szef obwodu odeskiego na południu Ukrainy, Ołeh Kiper, dwukrotnie ostrzegł w nocy przed atakiem grupy dronów lecących w kierunku portu Izmaił, w pobliżu granicy ukraińsko-rumuńskiej w delcie Dunaju. Kiper wezwał mieszkańców do udania się do schronów. Ogłoszony alarm przeciwlotniczy został odwołany godzinę później.
Rosjanie zaatakowali rakietami i dronami Odessę. Uszkodzonych zostało siedem szkół
- 7:14
W środę rano w kilku obwodach Ukrainy został ogłoszony alarm przeciwlotniczy. Dowództwo sił powietrznych ostrzegło na kanale Telegram przed atakiem dronów szturmowych.
Jak podaje portal tsn.ua syreny zawyły w obwodach zaporoskim, dniepropietrowskim, donieckim i charkowskim.
- 7:07
W ciagu ostatniej doby na froncie zginęło 650 rosyjskich żołnierzy - podał sztab generalny armii ukraińskiej.
Straty Rosjan od początku inwazji zbrojnej sięgnęły 255 570 żołnierzy.
Minionej doby siły ukraińskie zniszczyły także 11 rosyjskich czołgów, 10 pojazdów opanceronych, 24 systemy artyleryjskie i sześć dronów dronów.
- 6:51
Stacja Nexta opublikowała nagranie ukazujące moment ataku na Most Krymski, który miał miejsce 17 lipca 2023 roku. W wyniku uderzenia most został poważnie uszkodzony.
- 6:47
Jak ustalił czeski portal, zajmujący się dezinformacją Demagog.cz, nagranie wideo o wizycie prezydenta Ukrainy Wołodymyra w Pradze zawierało zmanipulowaną ścieżkę dźwiękową. Wideo rozpowszechnił redaktor naczelny czeskiej wersji propagandowej strony internetowej Sputnik, Aleksiej Saryczew.
Demagog.cz napisał, że Saryczew wykorzystuje anonimowe konta w sieciach społecznościowych do rozpowszechniania dezinformacji. Miał stać za zmanipulowanym wideo o wizycie ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Pradze. Na dołożonej do oryginału ścieżce dźwiękowej słychać gwizdy i skandowane słowo "hańba". W serwisie TikTok filmik miał ponad 2,6 miliona wyświetleń. Później trafił do Telegramu i na Facebooka. Po informacjach od portalu Demagog.cz Facebook oznaczył wideo jako hoax i ograniczył jego rozpowszechnianie.
Portal stwierdził, że nie można ustalić, czy Aleksiej Saryczew jest prawdziwym nazwiskiem czy pseudonimem. Wymieniony jest jako redaktor naczelny czeskiej wersji Sputnika, którego portal od zeszłego roku jest niedostępny w Cechach. Został zablokowany po agresji Rosji na Ukrainę. Dostęp jest możliwy tylko za pośrednictwem VPN z zagranicznych adresów IP. - 4:53
Amerykański think tank przedstawił też najnowsze doniesienia dotyczące kierunku bachmuckiego. Jak podał ISW za rosyjskimi blogerami wojskowymi, walki toczą się 5-11 kilometrów na południe od miasta.
- 4:49
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną napisał, że ukraińskie siły przeprowadziły ostatniej doby działania ofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu.
- 3:55
Były szef biura kontrwywiadu Federalnego Biura Śledczego w Nowym Jorku Charles McGonigal przyznał przed sądem, że pracował dla objętego sankcjami USA rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski i prowadził dochodzenie w sprawie jego rywala biznesowego - podała agencja AP.
- 2:34
Ukraińskie siły powietrzne poinformowały, że duża grupa rosyjskich dronów wojskowych skierowała się w stronę portu rzecznego Izmaił w pobliżu granicy z Rumunią.
Gubernator obwodu odeskiego Ołeh Kiper wezwał mieszkańców do udania się do schronów około godziny 1.30 (00.30 w Polsce), a godzinę później odwołał alarm lotniczy.
- 0:13
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił wpis, w którym napisał, że "każdego dnia musimy pamiętać, że postępy naszych wojowników na linii frontu zapewniają bezpieczeństwo i ochronę wszystkim naszym miastom i wioskom". "Jestem wdzięczny każdemu, kto walczy o wolną przyszłość naszej Ukrainy!" - dodał, zamieszczając zdjęcia z ukraińskimi żołnierzami.
W innym wpisie przywódca napisał, że "cel Ukrainy jest jasny". "Wygramy i zapewnimy Ukrainie siłę gwarantującą trwały pokój" - podkreślił.
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Gwardia Narodowa Ukrainy/Facebook
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu