Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Ukraińskie wojsko. Wideo archiwalne
Ukraińskie wojsko. Wideo archiwalne
Reuters Archive
Ukraińskie wojsko. Wideo archiwalneReuters Archive

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 646 dni. Siły ukraińskie zniszczyły w okupowanym przez Rosjan Tokmaku, w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy, sztab wojskowy wroga, zabijając wielu oficerów – poinformował mer pobliskiego Melitopola w telewizji. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził na froncie punkt dowodzenia obroną Kupiańska w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju, gdzie odznaczył żołnierzy ukraińskich.

> Co najmniej 12 żołnierzy rosyjskich zginęło, a ośmiu odniosło obrażenia, gdy do rozpalonego przez nich ogniska stoczył się granatnik z pobliskiego magazynu amunicji – poinformowały media rosyjskie, powołując się na źródło rządowe.

> Siły ukraińskie zniszczyły w okupowanym przez Rosjan Tokmaku w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy sztab wojskowy wroga, zabijając wielu oficerów – poinformował mer pobliskiego Melitopola w telewizji. Dodał, że siły rosyjskie usiłowały wykorzystywać jako przykrywkę infrastrukturę cywilną i dlatego umieściły sztab w budynku przedszkola.

Ukraińskie wojskoMinisterstwo Obrony Ukrainy

> Co najmniej dwie osoby zginęły w czwartek w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Nowohrodiwka w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – poinformowała ukraińska policja na Telegramie.

> Wyzwolenie okupowanych od niemal dziesięciu lat terytoriów obwodu donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy będzie trudne ze względu na mentalność mieszkańców tego regionu i toczące się tam walki. Wyzwolenie Krymu będzie łatwiejsze – ocenił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

> Na 15 lat więzienia skazał sąd w Charkowie byłą policjantkę, które uczestniczyła w tworzeniu przez siły rosyjskie, w okupowanej miejscowości Dworiczna, wydziału spraw wewnętrznych obwodu charkowskiego – poinformowała prokuratura obwodowa.

> Spodziewamy się, że Rosja tej zimy ponownie będzie chciała zniszczyć infrastrukturę energetyczną Ukrainy – oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak zaznaczył, przygotowanie Ukrainy na tę kampanię było priorytetem administracji Joe Bidena w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Ukrainy