Minister spraw zagranicznych Grecji z wizytą w Turcji. "Nie musimy czekać na klęski żywiołowe, by poprawić nasze stosunki"

Źródło:
PAP
Relacja Pawła Łukasika i Tomasza Burdala z Turcji. Mustafa czeka na brata szósty dzień
Relacja Pawła Łukasika i Tomasza Burdala z Turcji. Mustafa czeka na brata szósty dzieńTVN24
wideo 2/9
Relacja Pawła Łukasika i Tomasza Burdala z Turcji. Mustafa czeka na brata szósty dzieńTVN24

Minister spraw zagranicznych Grecji Nikos Dendias złożył wizytę szefowi tureckiej dyplomacji Mevlutowi Cavusoglu. Wizyta była częścią rundy zwanej "dyplomacji trzęsienia ziemi" między dwoma niespokojnymi sojusznikami. - Nie powinniśmy czekać na kolejne trzęsienie ziemi, aby poprawić nasze stosunki dwustronne. Mam nadzieję, że podejmiemy wysiłek, aby rozwiązać nasze problemy w drodze dialogu - powiedział Cavusoglu, witając w niedzielę w Antalyi Dendiasa.

Minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu, nawiązując do trzęsień ziemi z 1999 roku w Turcji i Grecji, po których oba kraje pospieszyły sobie z pomocą, oraz listu, który napisał wówczas do magazynu "Time", twierdząc, że oba kraje nie powinny czekać na kolejne trzęsienie ziemi, powiedział, że myśl ta nie straciła aktualności.

"Grecja zrobi wszystko, co w jej mocy, aby wesprzeć Turcję"

Zauważył, że obecność Dendiasa w Turcji świadczy o poparciu i solidarności narodu greckiego wobec Turków, podkreślił fakt, że Grecja była jednym z pierwszych krajów, który po trzęsieniu ziemi skontaktował się z władzami tureckimi, aby złożyć wyrazy współczucia i zadeklarować chęć pomocy, między innymi natychmiast wysłał ekipy ratownicze i samoloty z pomocą humanitarną na tereny dotknięte trzęsieniem ziemi.

- Premier Kyriakos Micotakis polecił mi przekazać, że Grecja zrobi wszystko, co w jej mocy, aby wesprzeć Turcję w tym trudnym czasie, czy to dwustronnie, czy w ramach jej uczestnictwa w Unii Europejskiej - powiedział minister Nikos Dendias.

Podziękował Cavusoglu za bardzo ciepłe słowa dotyczące wysiłków greckich ratowników i greckiej obecności w strefie śmiertelnego trzęsienia ziemi i w pełni poparł oświadczenie Cavusoglu, że "nie musimy czekać na klęski żywiołowe, aby poprawić nasze stosunki".

Autorka/Autor:lukl//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: